احتمال فروپاشی پیش از انتظار کیهان

آکاایران: بیگ بنگ: محاسبات اخیر فیزیکدانان از زمان توقف انبساط کیهانی و فروپاشی مجدد جهان، نشان می دهد که چنین اتفاقی تا چند ده میلیارد سال آینده رخ خواهد داد. با استانداردهای بشری، این زمانی بسیار بسیار طولانی است، اما در مقیاس زمانی کیهان شناختی، محققان آن را قریب الوقوع می دانند.

به گزارش آکاایران:

احتمال فروپاشی پیش از انتظار کیهان

احتمال فروپاشی پیش از انتظار کیهان -آکاphysical review letters

آکاایران: احتمال فروپاشی پیش از انتظار کیهان

به گزارش بیگ بنگ، در ‘مکانیزم فروپاشی کیهانی’ جدید تیم محققان بر آن بودند که یکی از سؤالات بسیار دشوار فیزیکی را پاسخ دهند: “چرا سرعت انبساط جهان در حال شتاب گیری است؟” در سال ۱۹۱۷ که انبساط کیهان هنوز مشخص نشده بود، اینشتین به ‘ثابت کیهان شناختی’ رسید که دانسیته انرژی در ناحیه ی خلاء فضا را کوانتیزه، و میزان جذب ماده را موازنه می کند. کمتر از یک دهه بعد آنگاه که ادوین هابل دریافت که جهان واقعاً منبسط می شود، اینشتین ایده ی ثابت کیهان شناختی را رد کرد، اما بعد فیزیکدانان پیشنهاد کردند که انرژی تاریک همین نقش را ایفا می کند.


انرژی تاریک، شکل کم جرم، انرژی است که فیزیکدانان تصور می کنند در حدود %۶۸ جهان را تشکیل می دهد؛ همچنین ماده تاریک و معمولی بترتیب %۲۷ و کمتر از %۵ جهان را می سازند. مشکل آنجاست که به لحاظ نظری، این مقدار زیاد ماده تاریک به رشد سریعی در کیهان منجر می شود که به کهکشانها فرصت تشکیل نخواهد داد. به گفته لیزا زایگا (Lisa Zyga): بر اساس مکانیزم جدید، کیهان تحت یک مجموعه شرایط ابتدایی خاص تشکیل یافته است که بطور طبیعی به وضعیت موجود شتاب گیری رسیده و با توجه به محاسبات گروه این روند اوج گیری به تدریج آهسته می شود و در مسیر فروپاشی قرار می گیرد.

در این سناریو، آغاز فروپاشی با کاهش سرعت شتابگیری انبساط کیهان همراه می گردد. نهایتاً انبساط کیهان متوقف شده و با رسیدن به یک نقطه بازگشت، شروع به جمع شدن تا میزان حداکثری بنام بیگ کرانچ (Big Crunch) می کند. آنتونیو پادیلا (Antonio Padilla) عضو این تیم از دانشگاه ناتینگام گفت: “بنظر من رویکرد کاملاً جدیدی به آنچه بعنوان ‘مادر تمامی مسائل فیزیک’ شناخته می شود، گشوده ایم.” نتایج این پژوهش در Physical Review Letters منتشر شده است.

ترجمه: حامد احدی / آکا ایران

احتمال فروپاشی پیش از انتظار کیهان

نابودی زودهنگام کیهان


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

مقیاس کیهان شناختی

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات