فیزیکدان جادوگر

آکاایران: بیگ بنگ: استیون واینبرگ برنده جایزه نوبل فیزیک و یکی از بزرگترین فیزیکدانان در قید حیات در مورد مقاله هایزنیرگ که در سال ۱۹۲۵ به چاپ رسانده بود و مجموعه ای از ایده ها و نظریات ناقص را دور ریخت که شامل مدل اتمی بور نیز می شد و روش کاملا جدیدی به علم فیزیک معرفی کرد، چنین می نویسد:

فیزیکدان جادوگر

فیزیکدان جادوگر -آکااستیون واینبرگ

آکاایران: فیزیکدان جادوگر

به گزارش آکاایران: « اگر خواننده درباره ی کاری که هایزنبرگ کرده، گیج شده است، او تنها نیست. من بارها تلاش کردم تا مقاله هایزنبرگ را که در بازگشت از هلیگولند نوشته بود بخوانم و گرچه احتمالا مکانیک کوانتومی را فهمیده ام، هرگز انگیزه ی هایزنبرگ برای این گام ریاضیاتی که در این مقاله برداشته است را نفهمیدم. فیزیکدانان نظری در موفق ترین کاریهایشان تمایل دارند یکی از دو نقش زیر را بازی کنند: آنها یا شخصیت حکیم داستان اند، یا جادوگر داستان. معمولا فهمیدن مقالات فیزیکدانان حکیم سخت نیست اما مقالات فیزیکدانان جادوگر دور از فهم است. در این مورد، مقاله سال ۱۹۲۵ هایزنبرگ یک جادوی خالص است. »

– استیون واینبرگ –

برایان کاکس در ادامه می نویسید: با این حال فلسفه هایزنبرگ جادوی خالص نیست. این فلسفه ساده بوده و در قلب روشی که در “کتاب جهان کوانتومی” توضیح داده شده جای دارد. وظیفه ی نظریات در باب طبیعت این است که پیش بینی هایی از کمیت ها انجام دهند که بتوان با نتایج تجربی مقایسه شان کرد. ما مجبور نیستیم نظریاتی بسازیم که حتما ارتباطی با جهان بزرگ مقیاسی که می بینیم داشته باشد. خوشبختانه گرچه ما فلسفه هایزنبرگ را به کار خواهیم برد، اما روش واضح تر ریچارد فاینمن به جهان کوانتومی را نیز دنبال خواهیم کرد.

انتشار: بیگ بنگ / از کتاب جهان کوانتومی– نوشته: برایان کاکس و جف فورشاو- ترجمه: سیامک عطاریان

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۷ از ۵ (۱۱ نفر)
فیزیکدان جادوگر, ۴٫۷ out of 5 based on 11 ratings

مطالب مرتبط

 • فیزیکدان جادوگر

  فرمول بندی کوانتوم

  سخن روز
 • فیزیکدان جادوگر

  کتاب جهان کوانتومی

  سخن روز
 • فیزیکدان جادوگر

  مقاله 1925 هایزنبرگ

  سخن بزرگان
 • فیزیکدان جادوگر

  فیزیکدان جادوگر

  سخن اندیشمندان

فیزیکدان جادوگر

فرمول های طبیعت


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

مکانیک کوانتوم

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات