ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از نور هنوز در حد رویا است

آکاایران: بیگ بنگ: سازمان فضایی آمریکا، به حدس و گمان ها درباره موفقیت آزمایش های این سازمان بر روی پیشرانه تازه ای که بتواند بدون سوخت شیمیایی به سرعتی بیش از سرعت نور برسد پایان داد و گفت که تاکنون نتیجه ملموسی از آن به دست نیامده است.

ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از نور هنوز در حد رویا است

ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از نور هنوز در حد رویا است -آکاwarp drive

آکاایران: ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از نور هنوز در حد رویا است

به گزارش آکاایران: ناسا می گوید برنامه ای برای سفر بین ستاره ای ندارد

به گزارش بیگ بنگ به نقل از BBC، در روزهای گذشته رسانه های مختلف خبر داده بودند که گروهی از دانشمندان ناسا در مرکز فضایی جانسون نمونه اولیه موتور جدیدی را آزمایش کرده اند و نتایج اولیه نشان داده که این موتور می تواند نیروی پیشران تولید کند. این سیستم پیشران که EmDrive یا پیشران محفظه تشدید (resonant cavity thruster) نامیده می شود ایده راجر شویر، مهندس بریتانیایی است. اساس این ایده بر استفاده از محفظه تشدید است که میدان الکترومغناطیسی (در طول موج مایکروویو) را در یک محفظه فلزی به دام می اندازد و به این ترتیب انرژی الکترومغناطیسی را مستقیما به نیروی محرکه تبدیل می کند.

در بیانیه ناسا آمده است: “در حالیکه تحقیقات آزمایشی درباره روش جدید نیروی محرکه که تیمی در مرکز فضایی جانسون روی آن کار می کند سرخط خبرها را به خود اختصاص داده، این تلاشی جزئی بوده که تاکنون هیچ نتیجه ملموسی از آن حاصل نشده است.” ناسا تکذیب کرد که کار دانشمندانش در این زمینه به نتیجه خاصی رسیده است، اما این که روشن شد که ناسا در این باره تحقیق می کند باعث شده برخی به این نتیجه برسند که این سازمان سفر با سرعت بیش از سرعت نور را غیرممکن نمی داند هر چند تا رسیدن به آن راهی طولانی در پیش است.

ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از نور هنوز در حد رویا است

سفر با سرعت نور و رویا

اما ناسا معتقد است که در حال حاضر سفر با سرعتی بیش از سرعت نور به همان حوزه داستان های علمی – تخیلی تعلق دارد و برای سفر بین ستاره ای هنوز بهترین گزینه عملی، موتورهای یونی هستند. ناسا چندی پیش در یادداشتی با عنوان “سفر با سرعتی بیش از سرعت نور با ماشین وارپ*(Warp Drive) چقدر واقعیت دارد” در سایت خود نوشته بود: “از زمانی که دیوار صوتی شکسته شد [چاک ییگر خلبان نیروی هوایی آمریکا در سال ۱۹۴۷ رسما دیوار صوتی را شکست]، توجه ها به این معطوف شد که چگونه می توان از سد سرعت نور عبور کرد. دانش علمی موجود آن را غیر ممکن می داند به خصوص اگر نظریه نسبیت اینشتین را در نظر داشته باشیم. مفاهیم معتبری در این باره در مکتوبات علمی وجود دارند، اما هنوز برای اینکه بدانیم آیا امکان به نتیجه رسیدن آنها وجود دارد خیلی زود است.”

ناسا در این یادداشت نوشت که سرعت بیش از سرعت نور همچنان در فیلم ها و داستان های علمی – تخیلی برای سفر بین ستارگان استفاده خواهد شد، اما چنین سرعتی در حال حاضر فقط تصور و خیال است و در آینده نزدیک هم در حد رویا باقی خواهد ماند. ناسا تاکید کرد که به دنبال سفر بین ستاره ای نیست، اما دانشمندان این سازمان کار را بر روی نوع دیگری از موتور که پیشرانه یونی نام دارد ادامه می دهند و این سازمان “از مدتی قبل تصمیم گرفته تا پیشرانه یونی را برای مهمترین ماموریت های فضایی در نظر بگیرد و سعی در توسعه ی نسل جدید پیشران ها را دارد.

*ماشین وارپ: این ماشین اولین بار به وسیله میگوئل آلکوبیر فیزیکدان مکزیکی در سال ۱۹۹۴ پیشنهاد شد. ماشین وارپ توپولوژی فضا را تغییر نمی دهد و به ابرفضا وارد نمی شود، این ماشین فضای مقابل شما را منقبض و فضای پشت سر شما را گسترش داده از هم باز می کند.

آکا ایران /

ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از نور هنوز در حد رویا است

نظریه نسبیت اینشتین


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

مرکز فضایی جانسون

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات