لبخند گرانشی کهکشان های دور دست

آکاایران: بیگ بنگ: نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین که ۱۰۰ سال پیش در همین ماه منتشر شد، پدیده ی همگرایی گرانشی را پیش بینی کرده بود و این چیزی است که عکس تلسکوپ هابل و چاندرا در نور مرئی و پرتو ایکس از کهکشان های دوردست نشان می دهد.

به گزارش آکاایران:

لبخند گرانشی کهکشان های دور دست

لبخند گرانشی کهکشان های دور دست -آکاآلبرت اینشتین

آکاایران: لبخند گرانشی کهکشان های دور دست

به گزارش بیگ بنگ، این گروه کهکشانی که عدسی گرانشی ایجاد کرده اند بنام گربه چشایر (گربه ی خندان در داستان آلیس در سرزمین عجایب) شناخته می شوند، دو کهکشان بزرگ بیضوی شکل هستند که کمانی ایجاد کرده اند. این همگرایی گرانشی کمانی شکل بر اثر توزیع کهکشان ها و ماده تاریک در پیش زمینه به وجود آمده است. در واقع هر یک از دو کهکشان بیضوی غول پیکر که شبیه چشم به نظر می رسد عضو یک گروه کهکشانی جداگانه اند و در حال ادغام شدن هستند.

دو کهکشانی که جای چشم های این صورت قرار گرفته اند با سرعتی حدود ۱۳۵۰ کیلومتر بر ثانیه به سمت یکدیگر در حرکتند، به همین دلیل گازها با دمای یک میلیون درجه سانتی گراد داغ می شوند و در پرتوی ایکس به رنگ ارغوانی می درخشند. گروه کهکشانی گربه چشایر در فاصله ۴٫۶ میلیارد سال نوری از ما در صورت فلکی خرس بزرگ واقع شده اند.

همگرایی گرانشی یا عدسی گرانشی را باید یکی دیگر از نتایج نسبیت عام اینشتین دانست. اینشتین در نظریات خود به این نکته اشاره کرد که اگر دو ستاره از دید ناظر زمینی بر روی یک خط قرار گیرند ستاره و یا جرمی که به ناظر زمینی نزدیکتر باشد حالت یک عدسی را به خود گرفته و تصویری متفاوت از ستاره یا جرم پشت سر خود به وجود می آورد و نتیجه آنکه ناظر زمینی به جای آنکه ستاره نزدیکتر را فقط به صورت نقطه ای نورانی ببیند علاوه بر آن حلقه ای نورانی که متمرکز بر جایگاه حقیقی ستاره است نیز می بیند.این حلقه که به حلقه اینشتین معروف است دور ستاره نزدیک به ناظر زمینی شکل می گیرد.

آکا ایران /

لبخند گرانشی کهکشان های دور دست

لبخند گرانشی یک کهکشان دور دست


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات