الکترون ها جاودانه هستند!

آکاایران: بیگ بنگ: دانشمندان ایتالیایی طی تحقیقی جدید، حداقل طول عمر الکترون ها را پنج کوینتیلیون (میلیارد میلیارد) برابر سن جهان برآورد کردند. الکترون ها یکی از واحدهای سازنده جهان هستند که بار الکتریکی منفی دارند و به ما این امکان را می دهند که از زندگی مدرن لذت ببریم. هرگز هیچ بحثی در خصوص ثبات و پایداری الکترون ها نبوده است، اما تعیین محدوده طول عمر آنها به دانشمندان امکان می دهد که درک بهتری از اصول بنیادی حاکم بر جهان داشته باشند.

الکترون ها جاودانه هستند!

الکترون ها جاودانه هستند! -آکاآزمایش روی الکترون

آکاایران: الکترون ها جاودانه هستند!

به گزارش آکاایران: تصویری از آشکارساز نوترینو Borexino

در یک مطالعه جدید محققان ایتالیایی با استفاده از آشکارساز نوترینو Borexino زوال تدریجی الکترون ها را در مدت ۴۰۸ روز مورد بررسی قرار دادند و هیچ نشانه ای از تجزیه و زوال الکترون ها طی این مدت مشاهده نکردند. این خبر خوبی است زیرا تایید می کند که حفاظت و بقای بار یکی از قوانین اساسی حاکم بر جهان است. این گروه تحقیقاتی همچنین توانست حداقل طول عمر الکترون ها را تخمین بزند. طول عمر الکترون ها پنج میلیارد برابر سن جهان است.

آزمایشگاه Borexino یک آشکارساز نوترینو است که در کوهستان گران ساسو در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از رم ایتالیا در عمق ِ زمین قرار دارد. از نظر تئوریکی زوال الکترون منجر به تولید یک فوتون و یک نوترینو می شود و این دستگاه تشخیص دهنده دو هزار افزایش دهنده نوری دارد که می تواند نورهای ساطع شده را تشخیص دهد. در آزمایش انجام شده، هیچ تشخیصی با مدل مورد انتظار مطابقت نداشت.

الکترون ها جاودانه هستند!

الکترون ها کوچکترین ذرات باردار

زوال و تجزیه مولکول ها یک پدیده عادی و همیشگی در فیزیک است و طی آن ذرات سنگین تر به صورت ذرات سبک تر شکسته می شوند. این تجزیه و زوال از قوانین دقیق پیروی می کند و طی آن ذرات بزرگ تر و سنگین تر به ذرات کوچک تر تبدیل می شوند. الکترون ها کوچکترین ذرات باردار هستند. هیچ ذره کوچک تری از قبیل نوترینو، فوتون یا گلون ها خنثی نیستند لذا هیچ راهی برای تجزیه الکترون به ذرات کوچکتر بدون این که پایداری بارها به هم بخورد، وجود ندارد.

محققان پیشنهاد می کنند در صورتی که تمام منابع پس زمینه پرتوافشانی در نظر گرفته شود، حداقل عمر الکترون ها می تواند بیشتر از ۱۰ به توان ۳۱ (۳۱^۱۰) سال باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

آکا ایران /

الکترون ها جاودانه هستند!

الکترون ها جاودانه هستند


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

تشخیص دهنده نوترینو borexino

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات