نقش انرژی تاریک در تشکیل ساختارهای کیهانی

آکاایران: بیگ بنگ: محققان گروه فیزیک دانشگاه بوعلی سینای همدان و دانشگاه منچستر در پروژه ای بنیادی، اثر انرژی تاریک بر روی روند شکل گیری ساختارهای کیهانی یعنی کهکشان ها و خوشه های کهکشانی را مورد مطالعه قرار دادند.

به گزارش آکاایران:

انرژی تاریک

نقش انرژی تاریک در تشکیل ساختارهای کیهانی -آکاآزمایش انرژی تاریک

آکاایران: نقش انرژی تاریک در تشکیل ساختارهای کیهانی

محمد ملک جانی و طیبه نادری، محققان گروه فیزیکِ دانشگاه بوعلی سینا به همراه فرانچسکو پیس پژوهشگری از دانشگاه منچستر بر خلاف بیشتر مطالعات انجام گرفته بر روی انرژی تاریک، به جای مسئله انبساط تند شونده، به سناریوی تشکیل ساختارهای بزرگ مقیاس کیهانی مانند کهکشان ها و خوشه های کهکشانی در کیهان شتابان امروزی پرداخته اند.

بصورت کلی می توان گفت که انرژی تاریک نه تنها باعث انبساط تندشونده کیهانی می شود؛ بلکه بر روی تشکیل ساختارهای کیهانی نیز اثر مستقیم دارد. این پروژه قصد بررسی، مسئله تشکیل ساختارهای کیهانی با رهیافت نیمه تحلیلی رمبش (فروریختن) کروی را دارد. بصورت خاص رهیافت رمبش کروی در کیهان، شامل انرژی تاریک برای مطالعه تشکیل کهکشان ها و خوشه های کهکشانی گسترش داده شده است. این پروژه بنیادی، می تواند در مطالعه تشکیل ساختارهای کیهانی و اثر انرژی تاریک بر تحول ساختارهای بزرگ مقیاس، منبع مفیدی باشد.

نتایج حاصل از رصدهای گوناگون کیهانی در دو دهه اخیر حاکی از آن است که کیهان کنونی در حال انبساط تند شونده است، پیش از این عقیده بر آن بود که بخاطر نیروی گرانش این انبساط کند شونده است. در چارچوب کیهان شناسی استاندارد، سیال انرژی تاریک پاسخگوی این انبساط تند شونده است. به ادعای این محققان انتظار می رود در سال های آینده به کمک اطلاعات رصدی دقیق تر، سر رشته جدیدی در کیهان شناسی نوین توسط اختلالات انرژی تاریک گشایش یابد. نتایج حاصل از این تحقیقات در شماره ۴۵۳ مجله MNRAS منتشر شده است.

دانلود مقاله از اینجا

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۵٫۰ از ۵ (۴ نفر)
نقش انرژی تاریک در تشکیل ساختارهای کیهانی, ۵٫۰ out of 5 based on 4 ratings

مطالب مرتبط

 • انرژی تاریک

  نقش انرژی تاریک در تشکیل ساختارهای کیهانی

  در جستجوی رازهای “انرژی تاریک”+ویدئو
 • انرژی تاریک

  گروه فیزیکِ دانشگاه بوعلی سینا

  آیا “انرژی تاریک” در حال بلعیدن “ماده تاریک” است؟
 • انرژی تاریک

  تشکیل ساختارهای کیهانی

  انرژی تاریک و ماده تاریک را چگونه بیابیم؟
 • انرژی تاریک

  انبساط تندشونده کیهان

  انرژی و ماده تاریک

انرژی تاریک

اختلالات انرژی تاریک


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

خوشه های کهکشانی

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات