پرتوزایی در شهر رامسر - آکا

پرتوزایی طبیعی در مناطقی از رامسر10 برابر مناطق عادی است

یک پژوهشگر ایرانی برای نخستین بار میزان پرتوگیری گیاهان در مناطق با پرتوزایی بالا را بررسی کرد.

براساس تحقیقات انجام شده، متوسط دوز سالانه ناشی از عناصر رادیواکتیو در اثر مصرف سبزیجات کشت شده در مناطقی از رامسر، 11 برابر بیشتر از متوسط دوز موثر سالیانه ناشی از مصرف تمامی مواد غذایی و آشامیدنی ها در مناطق با پرتوزایی طبیعی است.

دکتر مهدی غیاثی نژاد، دانشیار فیزیک دانشکده علوم دانشگاه تربیت مدرس که برای نخستین بار میزان پرتوگیری ساکنان مناطق با پرتوزایی بالای رامسر از طریق مصرف سبزیجات را بررسی کرده است در گفت وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار داشت: در برخی بخش های زمین، مناطقی وجود دارند که میزان پرتوزایی عناصر رادیواکتیو در آنها از حد طبیعی بالاتر است. در کشور ما مناطقی از رامسر مانند طالش محله و خاک سفید که حدود 2 هزار نفر جمعیت دارد، در زمره مناطق با «پرتوزایی بسیار بالا» قرار دارند که میزان پرتوزایی طبیعی در برخی نقاط آن تا ده برابر پرتوزایی مناطق دیگر است.

شهر رامسر

تحقیقات انستیتو کانسر

وی خاطرنشان کرد: به منظور بررسی تاثیرات دوز بالا دریافتی بر سلامت ساکنان این مناطق، دوز موثر سالیانه ناشی از رادیوم 226 برای ساکنان طالش محله رامسر از طریق اندازه گیری غلظت آن در خاک و سبزیجات کشت شده و نسبت آنها و همچنین میزان پرتوگیری از محصولات کشاورزی کشت شده در این منطقه مورد ارزیابی قرار گرفت.

برگزیده رتبه دوم گروه علوم پایه دهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی تصریح کرد: در این تحقیق باغچه ای انتخاب شد که پرتوزایی آن در برخی از نقاط حدود هزار برابر پرتوزایی طبیعی بود. بررسی میزان جذب رادیوم توسط سبزیجات و در نتیجه میزان جذب آن توسط مصرف کنندگان این سبزیجات نشان داد که متوسط دوز سالیانه ناشی از رادیوم در اثر مصرف سبزیجات خوراکی در ساکنان منطقه در حدود 3/72 میکروسیورت است که بیش از 11 برابر متوسط دوز سالیانه ناشی از این رادیونوکلئید در اثر مصرف تمام مواد غذایی در مناطق با پرتوزایی طبیعی است.

دکتر غیاثی نژاد در عین حال خاطرنشان کرد: مطالعات سیتوژنتیکی و سایر مطالعات در این منطقه این فرضیه را ثابت کرد که بدن ساکنان این قبیل مناطق به صورتی با محیط و مواد غذایی با پرتوزایی بالای این مناطق وفق یافته که تفاوت چندانی با مردمی که در مناطق با پرتوزایی طبیعی زندگی می کنند نداشته و دچار اختلالات کروموزومی نمی شوند. تحقیقات انستیتو کانسر(سرطان) تاکنون هیچ موردی را که حاکی از تاثیر پرتوزایی بالای این مناطق در افزایش ابتلا به سرطان باشد را نشان نداده، این در حالیست که معمولا میزان موارد ابتلا به سرطان خون و اختلالات کروموزومی در کسانی که با پرتوهای رادیواکتیو سروکار دارند، بیشتر از افراد عادی است.

وی با اشاره به اینکه تحقیقات انجام شده در مناطق با پرتوزایی طبیعی بالا در سایر کشورها نیز نتیجه مشابه داشته است، تصریح کرد: به منظور بررسی دقیقتر تاثیرات این پرتوها آمار موارد ابتلا به سرطان در این مناطق طی مطالعات اپیدمیولوژیک با همکاری انستیتو کانسر ایران و انستیتوی سلامت ژاپن دنبال

می شود و اطلاعات حاصل دائما با نتایج تحقیقات مشابه در سایر مناطق با پرتوزایی طبیعی بالا در هند، برزیل و چین مقایسه می شود.

شهر رامسر

پرتوزایی در شهر رامسر

این محقق در ادامه زیاد بودن میزان اورانیوم یا توریوم در خاک رامسر و نیز وجود چشمه های آب گرم حاوی رادیوم را از علت های اصلی پرتوزایی بالا در مناطقی از رامسر عنوان کرد و درباره میزان جذب پرتو توسط سبزیجات کشت شده در این مناطق گفت: برخی گونه های سبزیجات تا یک مرحله رادیوم را جذب می کنند، سپس به مرحله اشباع می رسند یعنی هر چه خاک دارای رادیوم بیشتری باشد سبزیجات آنرا جذب نمی کنند این نشان می دهد که طبیعت بیش از حد لازم نمی تواند جذب کند در نتیجه پرتوگیری مردم توسط خود طبیعت کنترل می شود.

وی خاطرنشان کرد: میزان جذب رادیوم توسط ریشه گیاهانی مانند هویج و سیب زمینی بسیار کم است و این عنصر عمدتا در برگ این گیاهان که مصرف خوراکی ندارد تجمع می یابد.

دکتر غیاثی نژاد در پایان با تاکید بر اینکه ترجیحا باید مناطقی را که میزان گاز رادون کمتری دارند، برای زندگی انتخاب کرد به ساکنان مناطقی که پرتوزایی طبیعی بالایی دارند توصیه کرد در احداث ساختمانها حتی الامکان از مصالحی استفاده کنند که میزان رادون کمتری تولید می کنند.

 

تهیه کننده: مژده اصولی

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات