پرتوفرآوری و کاربردهای آن(3) - آکا

در قسمت قبل با پرتوفرآوری مواد غذایی آشنا شدیم، در این قسمت به معرفی هرچه بیشتر و روشهای آن می پردازیم:

نگهداری مواد غذایی بوسیله پرتو، سبب می شود که از ضد عفونی کننده ها استفاده نشود، چون این مواد نه تنها سمی بوده بلکه در دراز مدت سبب سرطان زایی نیز می شوند.

پرتوفرآوری و کاربردهای آن(3) - آکا

پرتودهی مواد غذایی

با وجود مطالعات و آزمایش های فراوانی که انجام شده است، این کاربرد همچنان محدود مانده است. علت اولیه آن هم احتیاط های بسیار زیادی است که آژانس های نظام ایمنی در رابطه با روندهای مربوط به پرتودهی در پیش می گیرند و البته هر چه قدر هم که این فرآیندها بیشتر به مربوط به تغذیه انسانی باشد، این احتیاط ها بیشتر می شود. همچنین می بایست انرژی و میزان دز مربوطه کاملا تعدیل شود تا از اثرات جانبی ناخواسته حاصل از واکنش  های رادیو شیمیایی که می تواند طعم و خواص محصولات را تغییر دهد اجتناب گردد.

در واقع پرتوفرآوری مواد غذایی، فرآیندی را توصیف می کند که در آن از کاربرد پرتوهای یونیزه کننده می توان میکروارگانیسم های مضر و مسئول انتقال بیماری ها را کشت و از اتلاف مواد غذایی در اثر اشاعه جوانه زدن، کپک زدن و زنگ زدن(گیاهی) کاست.

پرتودهی می تواند همچنین برای از بین بردن حشرات قرنطینه ای در محصولات حجیم صادراتی مانند حشره میوه در میوه جات مناطق گرمسیری بکار گرفته شود.

پرتودهی در مورد استفاده ممکن است پرتو گاما، اشعه ایکس یا جریانی از الکترون های در حال حرکت به صورت باریکه الکترون باشند، که تقریبا سرعت نور را دارند. اینها همه چشمه های تولید انرژی بالا هستند، که در از بین بردن باکتری های از طریق یونیزاسیون عینا مثل هم عمل می کنند. منظور از پرتودهی مواد غذایی استریل کردن آن نیست بلکه کاهش میکروارگانیسم های مضر تا حدی است که برای مصرف کننده خطری را در برنداشته باشند. این در واقع همان اصلی است که در پاستوریزه کردن شیر با استفاده از حرارت دادن بکار می رود. لذا فرآیند مواد غذایی با پرتودهی غیر حرارتی گاهی پاستوریزه کردن سرد یا پاستوریزه کردن الکترونی (در صورت استفاده از باریکه الکترون ها به عنوان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات