تکنولوژی آینده

بدست آوردن آب از اتمسفر به کشورهای در حال خشکسالی اجازه‎ی نوشیدن آب از هوا را می‎دهدatmospheric harvester

آکاایران: بدست آوردن آب از اتمسفر به کشورهای در حال خشکسالی اجازه‎ی نوشیدن آب از هوا را می‎دهد

آکاایران: Cape Town is experiencing severe drought many public buildings and Shopping Malls have cut water supplies to reduce water usage, on April 03, 2018 in Cape Town, South Africa. Diminishing water supplies may lead to the taps being turned off for the four millions inhabitants of Cape Town on April 12 2018, known locally as Day Zero. Water will be restricted from 87 litres per day to 50 litres as temperatures reach 28 degrees later this week. Politicians are blaming each other and residents for the deepening crisis.

در حالیکه تغییرات اقلیمی به انتقامی ویران کننده ی الگوهای آب و هوایی زمین مشغول است، مناطق سرسبز مانند غرب آمریکا، خود را در مواجهه با خشکی فزاینده می بینند. شاید این اثرات در هیچ کجا آشکارتر از Cape Town، آفریقای جنوبی نباشد. از سال ۲۰۱۵، این منطقه خشکسالی شدیدی را تجربه کرده است و این پایتخت ساحلی ۴ میلیون نفری در تلاش است تا تامین آب شهری را برقرار کند.

خطر خشکسالی شدید در اوایل سال جاری، از کنار گوش شهر کیپ تاون گذشت زمانیکه شیر آب منازل حتی چکه ای آب نداشت ، اما انتظار میرود که شهر دوباره با کمبود بحرانی دیگری در سال ۲۰۱۸ مواجه شود. وضعیت به حدی دشوار شده است که مقامات به طور جدی در پی وارد کردن یخچال های طبیعی به منظور افزایش ذخایر آب، هستند. اما چرا وقتی که تکنولوژی مدرن می تواند رطوبت مورد نیاز ما را از هوا بگیرد، باید تلاش کنیم تا ۷۰،۰۰۰ تن یخ را از فاصله ۱۲۰۰ مایل قطب جنوب تا آفریقای جنوبی جابه جا کنیم؟

>

درست کردن آب آشامیدنی از جو، به روزگار اینکاها باز می گردد، که از “نرده های مه” شبنم جمع آوری می کردند و چرا ما نتوانیم چنین کاری را انجام دهیم. جو زمین، حاوی حدود ۱۳ تریلیون لیتر از بخار آب در هر زمان است – این معادل ۱۰ درصد از کل آب های سطحی موجود در سیاره‎ی زمین است. البته، فرایند جمع آوری شبنم صبحگاهی برای یک جامعه توسعه نیافته، در مقیاس کاملا متفاوتی نسبت به  رفع تشنگی حدود ۴ میلیون نفر که از کمبود آب در سال های آینده رنج خواهند برد، قرار می گیرد.

اما فقط به این دلیل که چالش دلهره اور است، به معنای غیرممکن بودن آن نیست. تعدادی از محققان و شرکت های خصوصی در حال توسعه نسل بعدی دستگاه های برداشت آب جوی هستند. دستگاه ها در حال حاضر با کاهش دمای هوا در اطراف نقطه تشکیل شبنم و سپس جمع آوری بخار عمل می کنند. متاسفانه، به دلیل رطوبت نسبی زیر ۵۰ درصد، بهره وری این دستگاه ها نیز کاهش می یابد و نیاز به مقدار نامحدودی از توان الکتریکی برای استفاده از واحد های سردسازی است.

با این وجود اخیرا جایگزین نوین مبتنی بر جذب نشان می دهد که می تواند رطوبت جو را برداشت کند حتی زمانی که رطوبت نسبی تا حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کند. در این شرایط، هر میلیون لیتر هوا برای حدود سه لیتر آب به کار می آید. اگر شما سعی داشتید که با استفاده از فناوری شبنم برداشت کنید، باید دمای هوا را زیر نقطه‎ی انجماد قرار بدهید، دکتر ایولین وانگ، استاد مهندسی مکانیک در MIT که به ساخت دستگاه آزمایش کمک کرد، به Engadget گفت:

از لحاظ تکنولوژیکی این کار امکان پذیر نیست زیرا شما ابتدا باید آب را از حالت انجماد خارج کنید

مزیت کاری که ما انجام می دهیم این است که شما در واقع می توانید سیستم را در شرایط رطوبت کم به فعالیت وادارید.

اخبار تکنولوژی

اخبار تکنولوژی

این دستگاه مفهومی که توسط یک تیم با همکاری MIT و UC Berkeley ساخته شده است از یک چارچوب فلز ارگانیک (MOFs) استفاده می کند، یک ماده که در دهه ۱۹۹۰ توسط استاد شیمی Omar Yaghi از UC Berkeley اختراع شد. شیمیدان ها بسته به مولکول های فلزی و آلی استفاده شده می توانند کنترل کنند که چه گازهایی به MOF متصل می شوند و ارتباطات چقدر قوی باشد.

تیم عمر یاقی بیش از ۲۰،۰۰۰ نوع MOF را در دو دهه گذشته توسعه داده است، یکی از آن ها متان بوده و برای استفاده در مخازن سوخت خودروهای گاز طبیعی مورد استفاده قرار گرفته است. در این مورد، تیم تحقیقاتی از نوع دیگری به نام MOF-801 – Zr6O4 (OH) 4 (fumarate) 6 استفاده کردند که قبلا خود را برای جمع آوری آب بیشتر و نوسانات کمتر دما نسبت به جاذب های معمولی مانند زئولیت یا ژل سیلیکا بهتر نشان داده است.

تغییرات اقلیمی

تکنولوژی آینده

به جای اینکه توسط یک شبکه الکتریکی طراحی شده باشد، دستگاه MOF طراحی شده توسط تیم وانگ تنها نیاز به یک منبع گرما برای جدا کردن مولکول های آب از ذرات آلی MOF است. وانگ توضیح داد:

[منبع گرما] می تواند خورشید باشد، همچنین می تواند منابع دیگر باشد.

آنچه ما انتظار داریم یک سیستم تاثیر پذیر است.

این دستگاه یک طراحی ساده با دو قسمت اصلی است: لایه جذب (بعنوان مثال MOF) و یک خنک کننده محصور شده هوا. پشت لایه MOF سیاه و سفید رنگ است تا به عنوان یک جذب خورشیدی هم عمل کند.

در شب، دیواره ی محفظه باز می شود تا جریان هوا از MOF بگذرد و با بخار اشباع شود. هنگامی که صبح می شود، محفظه دوباره قفل شده و سمت سیاه MOF با یک عایق حرارتی نوری شفاف (OTTI) پوشیده می شود. هنگامی که MOF در معرض نور خورشید قرار می گیرد، آن را گرم می کند، و باعث می شود که مولکول های آلی آن ها مولکول های آب خود آزاد کنند، که برای جمع آوری در دمای محیط متراکم می شوند.

در سال گذشته، این تیم دستگاه MOF را روی سقف دانشگاه آریزونا نصب  کردند، که در آنجا رطوبت نسبی در طول روز به میزان ۱۰ درصد کاهش می یابد اما در شب به طور متوسط ​​۳۰ درصد افزایش می یابد. با استفاده از فقط ۳ گرم MOF، تیم حدود ۷۵ گرم آب را به دست آورد – اندازه کافی برای رفع تشنگی ، اما مقدار زیادی برای اعتبار بخشیدن به مدل پیش بینی تیم.

آب آشامیدنی

تغییرات اقلیمی

وانگ توضیح داد:

ویژگی MOF ها بسیار مهم است زیرا انواع دیگری از مواد وجود دارد که می توانند آب را جذب کنند اما کلید در اینجا نه فقط مقدار آبی است که شما جذب می کنید، بلکه میزانی است که می توانید از طریق منبع حرارت پایینی بدست آورید.

دستگاه MOF هنوز در مرحله ابتدایی خود است، اگرچه دکتر وانگ انتظار دارد تا یک محصول تجاری قابل قبول داشته باشد که بتواند نیازهای روزانه را برای یک خانواده ی چهار نفری در عرض ۳ تا ۵ سال فراهم کند. او این تکنولوژی را به عنوان منبع اصلی آب آشامیدنی در کشورهای در حال توسعه و مناطق دور افتاده ای که هیچ زیرساخت آبی موجود نیست یا در محیط های شهری، معرفی می کند بسیار شبیه به صفحه های انرژی خورشیدی که در حال حاضر از آن استفاده می شود.

اما قبل از آنی که این مسئله اتفاق بیفتد، دکتر وانگ به چند چالش اشاره می کند که باید مورد توجه قرار گیرد.

MOF ها از لحاظ عملکرد واقعا قانع کننده هستند، اما در حال حاضر مقیاس‎پذیری حجم های بزرگ محدود است و هزینه نیز بسیار بالا است.

تیم دکتر وانگ فاصله زیادی تا جمع آوری آب از آسمان های بی ابر دارند. سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا  اخیرا قرارداد تحقیق و توسعه‎ای را با اسرائیل امضا کرده است. فن آوری شرکت GENIUS از حدود سال ۲۰۱۴ وجود داشته و مانند سیستم تهویه مطبوع استاندارد کار می کند، به جز اینکه آب آشامیدنی تولید می کند. متاسفانه، برای تولید ۲ لیتر در ساعت، هر نیم متر از مواد سازنده ی آب باید در معرض هوایی با رطوبت نسبی ۶۰ درصد قرار گیرد.

به همین ترتیب، آژانس انرژی های تجدید پذیر استرالیا (ARENA) در اوایل این هفته به توافق رسیده تا ۱۵۰ برداشت کننده ی آب خورشیدی را از شرکت Zero Mass Water آریزونا خریداری کند. این دستگاه های ۳۰۰ پوندی بر پایه پنل خورشیدی ۳۲ فوت مربعی کار می کند که به یک فن کوچک قدرت  می دهد که هوای محیط را از مواد انحصاری هیدروسکوپیک این شرکت برای گرفتن آب استفاده می کند. سپس آب به یک مخزن ۳۰ لیتر فیلتر می شود. بسته به رطوبت نسبی، این ماشین ها می توانند بین ۴ تا ۱۰ لیتر آب را روزانه جمع آوری کنند. بر خلاف تکنولوژی Water Gen، دستگاه Zero Mass با سطوح رطوبت تا ۱۰٪ هم کار می کند.

بعید به نظر می رسد که تولید آب از جو راه حل سحر آمیز برای حل مسائل کمبود آب آشامیدنی در زمین باشد. اما در کنار سایر فن آوری های در حال تحول مانند نابود سازی اقیانوس، بشریت ممکن است قادر به ادامه رفع تشنگی یک جمعیت زیاد از حد  و خشک کردن سیاره باشد.

0
[file][http://cdn53.akairan.com/files/images/20185/20185261154037185a.aka][akharefile][file][http://cdn53.akairan.com/files/images/20185/20185261154094882a.aka][akharefile][file][http://cdn53.akairan.com/files/images/20185/20185261154236828a.aka][akharefile]
.

منبع : ech.gamefa.com

تبلیغات