اخبار تکنولوژی

QR Code های خوراکی دقیقا همان چیزی که بدن شما به آن نیاز دارد را ارائه می کنند!qr code

آکاایران: QR Code های خوراکی دقیقا همان چیزی که بدن شما به آن نیاز دارد را ارائه می کنند!

آکاایران: وقتی به داروهایی که می توان آن ها را در خانه نگهداری کرد، فکر می کنیم، ممکن است تصوری از قرص ها یا کپسول ها یا شربت ها داشته باشیم. حتی هنگامی که دکترها نسخه تجویز می کنند، داروهایشان معمولا در یکی از رده های فوق قرار می گیرد و احتمالا برای افراد مختلف که در شرایط یکسان هستند نیز مقدار ثابتی تجویز می شود که ممکن است روی بعضی تاثیر بیشتری داشته باشد.

این موضوع به دلیل شیوه ی تولید دارو هاست. هیچ چیز واقعا منحصرا برای یک نفر ساخته نمی شود. تولید انبوه داروها الزاما بد نیست اما این بدان معنا است همه به طور یکسان مداوا می شوند حتی اگر به مقدار بیشتر یا کمتری از دارو نیاز دارا باشند.

>

گروهی از محققان از دانشگاه کوپنهاگن (Copenhagen) با همکاری جمعی از افراد دانشگاه Åbo Akademi در فنلاند، باور دارند که راه حل جدیدی برای تولید دارو با دوز دقیق تر پیدا کرده اند: QR Code های خوراکی. خوب شاید این یک ایده ی نوین نباشد چرا که هنوز هم شما باید چیزی مصرف کنید اما بیشتر موضوع بر سر چگونگی وارد شدن آن ها به بدن شما است و احتمالا این فرایند ساده تر شده است.

شما می بینید که خود QR Code ها با توجه به برچسب و توضیح به تنهایی دارو هستند. همانطور که ناتالیا جنیا (Natalja Genina) استادیار دپارتمان دارویی و یکی از محققانی که بر روی این پروژه مطالعه می کند توضیح می دهد این کد می تواند دارو را برای افراد به طور منحصر به فرد و بر حسب نیاز آن ها تولید کند.

البته QR code ها باید اسکن شوند، در غیر اینصورت آنها تنها عکس هستند! هنگامی که آنها اسکن می شوند تمام اطلاعات لازم در مورد دارو را مشخص می کنند. از جمله نام دارو و اینکه چه مقدار از آن باید مصرف شود. شناسایی دارو باید به سادگی گرفتن عکس باشد و  اکنون هم که همه ی افراد گوشی هوشمند و با دوربین مناسب در اختیار دارند و صدها QR code برای دانلود نرم افزار وجود دارد.

ساختن یک QR code قابل اسکن شدن همچنین احتمال استفاده ی افراد از داروی اشتباه و داروهای تاریخ گذشته را نیز کاهش می دهد.

گفته می شود که مواد خوراکی باید از قبل تولید شوند تا میزان تقاضای آن ها مشخص شود. حال ببینید با این QR Code ها دیگر نیازی نیست تا از خانه خارج شوید تا نسخه ی خود را دریافت کنید و این می تواند صرفه جویی زیادی در پول و زمان باشد.

پروفسور جوکا رانتانن ( Jukka Rantanen)، دیگر پژوهشگر این زمینه باور دارد که QR Code های خوراکی بسیار بیش از این ارزشمند خواهد بود. وی گفت: اگر ما موفق شویم تا این روش را در پرینترهای ساده نیز پیاده سازی کنیم، می توانیم ادعا کنیم به یک نوآوری در زمینه ی پزشکی دست پیدا کرده ایم و کل چرخه ی تامین دارویی را متحول ساخته ایم.

اما تا زمانی که این QR Code های خوراکی صنعت دارو را بلرزاند، وقت زیادی مانده است. اکنون محققان همچنان در حال اصلاح روش های خود هستند. سازمان هایی نظیر سازمان غذا و داروی آمریکا در گذشته تغییراتی را مانند قرص های هوشمند پذیرفته اند. بر این اساس ممکن است این QR Code های خوراکی را نیز بپذیرند.

0
.

منبع : ech.gamefa.com

تبلیغات