مقالات

سه چیز که نشان می‎دهد که گوگل در حال پیوستن به طرف تاریکی استgoogle

آکاایران: سه چیز که نشان می‎دهد که گوگل در حال پیوستن به طرف تاریکی است

آکاایران: شر نباش!

از سال ۲۰۰۰، این عبارت به عنوان یک شعار برای گوگل بوده است. این شعار حتی اولین جمله در نظام نامه ی هدایتی گوگل بوده که بر آن تاکید شده است. در روز جمعه وب سایت Gizmodo  گزارش داد که، تقریبا در پایان آوریل یا آغاز ماه مه، گوگل تقریبا این شعار را از رفتار و قوانین خود حذف کرده است.

>

این فقدان ممکن است به نظر کوچک برسد، اما همچنین می تواند به عنوان آخرین نشانه ای باشد که ممکن است گوگل در حال تغییر اولویت‎های اخلاقی خود است. و با توجه به این که شرکت در حال حاضر راه های بیشتری برای پاسخ به سؤالات مهم (یا سلیقه ای) ما ارائه می دهد، این تغییر می تواند مشکلاتی را برای آینده بشریت بوجود آورد.

در حال حاضر گوگل در موقعیت نفوذ در زندگی ما قرار دارد، آیا این شرکت از قدرت خود در درجه اول برای خیر استفاده می‎کند یا شر ؟ در اینجا به سه ​​نشانه ی گرابش به سوی دومی، اشاره شده است.

پروژه  Maven

البته خوب و بد یک موضوع ذهنی است، و “شر”  ممکن است منطقه اخلاق خاکستری دیگری باشد. با این حال، کمک به هواپیماهای فاقد سرنشین برای کشتن مردم در طیف تیره تر اخلاقی به نظر  می رسد، و این یکی از پروژه های اخیر گوگل است.

در ماه مارس خبری منتشر شد که گوگل با پروژه  Maven به وزارت دفاع ایالات متحده  کمک کرده است، ابتکار عملی برای ساخت هواپیماهای فاقد سرنشین با هوش مصنوعی برای استفاده در جنگ. هزاران نفر از کارکنان گوگل با مشارکت در دادخواست، با این حرکت مخالفت کردند. هفته گذشته حتی برخی برای نشان دادن اعتراض استعفا دادند.

با این حال، گوگل با پروژه Maven پیش می‎رود و به گفته کارمندان Engadget، این شرکت بیشتر علاقه مند به عملیات نظامی بوده و کمتر علاقه مند به آنچه کارکنان آن فکر می کنند، است.

هوش مصنوعی فریبنده

دروغ گفتن یکی دیگر از منطقه‎های خاکستری اخلاقی است، و گوگل به نظر می رسد راحت تر به سمت آن حرکت می کند. کارمندان گوگل به Engadget گفتند که گوگل به همان شیوه‎ای که با آن ها شفاف نبوده، در ارتباط با عموم هم شفاف نیست.

در اوایل ماه جاری این شرکت ویژگی نوین Duplex Google Assistant خود را به نمایش گذاشت- یک هوش مصنوعی که می تواند تماس های خسته کننده را از طرف کاربر انجام دهد. از آن زمان ادعاهایی مبنی بر اینکه نسخه آزمایشی ممکن است جعلی باشد، شروع شده است، اما حتی اگر جعلی نباشد، بعضی می گویند این تکنولوژی فریبکار است، زیرا هوش مصنوعی در زمان اجرای نسخه ی نمایشی خود را بعنوان غیر انسان معرفی نکرده است.

توماس کینگ، پژوهشگر آزمایشگاه اخلاق دیجیتال انجمن اینترنت آکسفورد، به TechCrunch با اشاره به نسخه‎ی نمایشی گفت:

آزمایشات گوگل به نظر می رسد که برای فریب طراحی شده اند.حتی اگر  قصد فریب دادن نداشته باشند، می توانید بگویید که برای اطمینان از فریب ندادن آن ، غفلت کرده است.

یوسی ماتیاس، معاون رئیس مهندسی گوگل، پس از اجرا نسخه ی نمایشی به CNET اعلام کرد که پس از عرضه ی نسخه ی اصلی ، هوش مصنوعی “به احتمال زیاد” به مردم اعلام می کند که آن ها با یک هوش مصنوعی در تعامل هستند. البته ما زمانی این را باور خواهیم کرد که آن را ببینیم.

دفترکل خودخواه

هفته گذشته وب سایت Verge یک ویدیو را که در اخل شرکت گوگل در سال ۲۰۱۶ منتشر شده بود، به دست آورد. عنوان ویدئو « دفترکل خودخواه» است که تصویری از آینده ای را نشان می دهد که در آن گوگل فقط اطلاعات را در مورد کاربران جمع آوری نمی کند بلکه با استفاده از آن اطلاعات، در نهایت رفتار مردم را کنترل می کند.

هنگامی که وب سایت Verge نظر گوگل را در این مورد پرسید، سخنگوی این شرکت ترسناک بودن این مسئله را تکذیب نکرد، اما ادعا کرد که همه چیز صرفا نظری بوده است:

ما درک می کنیم که این تفکر ناراحت کننده است – اینطور طراحی شده است. این یک آزمایش فکری بود که تیم طراحی آن رااز سال های قبل با استفاده از تکنیک شناخته شده به عنوان “طراحی احتمالی” به منظور کشف ایده ها و مفاهیم ناراحت کننده و به منظور تحریک بحث و مناظره، بوجود آوردند. این شیوه در ارتباط با هیچ محصول فعلی یا آینده ما نیست.

با این حال، سخت نیست ببینیم که چگونه گوگل می تواند به طور فنی خود این دفترکل را ایجاد کند. علاوه بر این، ویدئو یادآور می شود که هدف این است که اقدامات افراد را با ارزش های گوگل، مانند پایداری محیطی، هماهنگ کند. با این حال، اگر ارزش های گوگل تغییر می کرد، پس مسیر فکری افراد هم براساس راهنمایی موجود در دفتر کل خودخواه تغییر خواهد کرد.

البته، گوگل کار‎هایی برای نشان دادن طرف خوبش هم می کند: این شرکت پول و منابعش را برای پروژه هایی به منظور کمک به محیط زیست، ارائه فرصت های آموزشی برای کودکان و حمایت از جوامع محروم اهدا می کند.

با این حال، گوگل چنان قدرتمند است که اگر تصمیم بگیرد که دیگر از «شر نباشید» پیروی کند، چه کسی می داند که چقدر خرابی به بار می آورد؟ در حال حاضر، بگذارید فقط امیدوار باشیم که این شرکت همچنان رشد کند و وجدان آن کوچک‎تر نشود.

0
[file][http://cdn53.akairan.com/files/images/20185/2018524176474032a.aka][akharefile][file][http://cdn53.akairan.com/files/images/20185/2018524176511563a.aka][akharefile][file][http://cdn53.akairan.com/files/images/20185/2018524176679986a.aka][akharefile]

کمپانی های بزرگ

.

منبع : ech.gamefa.com

تبلیغات