loading...
گوگل امکان صحبت کردن با کتاب ها را فراهم می کند

آکاایران: گوگل امکان صحبت کردن با کتاب ها را فراهم می کند

آکاایران: امروز گوگل دو تجربه ی آزمایشی هوش مصنوعی از بخش تحقیقات خود را به نمایش گذاشت، که به کاربران اینترنت اجازه می دهد تجربه ای از پردازش زبان های طبیعی و معناشناسی کسب نمایند. برای گوگل به عنوان شرکتی که محصول اصلی اش یک موتور جست و جوست که ترافیک اصلی اش کلمات هستند، این پیشرفت ها درهوش مصنوعی بنظر می رسد لازمه ی پیشبرد تجارت و هدفش که ساختن نرم افزاریست که عناصر زبان انسان را شناخته و تجزیه و تحلیل کند.وبسایت experiments.withgoogle.com اکنون دارای تمام ابزارهای زبان هوش مصنوعی می باشد و گوگل این مجموعه را Semantic Experiences می نامد. زیر مجموعه ی اصلی هوش مصنوعی ای که گوگل به نمایش گذاشته است حامل های لغت (word vectors) نامیده می شود ، یک نوع ابزار درک زبان طبیعی که گزاره هایی که از لحاظ معناشناسی شبیه یکدیگرند را براساس برابری، شباهت و یا ارتباط زبانی و ایده ها مشخص می کند.

ری کورزوایل (ray Kurzweil) مهندس ارشد آینده نگر بخش تحقیقات گوگل و راشل برنشتاین (Rachel Bernstein) مدیر محصولات در یک بلاگ می گویند:

این راهی است تا الگوریتم ها را قادر نماییم تا رابطه ی بین لغات را براساس نمونه های مورد استفاده واقعی در زبان یاد بگیرند.

گوگل مقاله ای در این مورد منتشر کرده است و همچنین مدل پیش آموخته ای نیز بر روی پلتفرم TensorFlow خود قرار داده است تا دیگر محققان نیز بتوانند به تجربه و آزمایش با آن بپردازند.

اولین تجربه ای که گوگل امروز در دسترس عموم قرار داد  Talk to Books نام دارد ، که به شما اجازه می دهد که واقعا با یک الگوریتم ماشینی یادگیری-نظارت به گفت و گو بپردازید. الگوریتمی که به سوال های شما با نقل قول های مرتبط استخراج شده از متون نوشته شده توسط انسان پاسخ می دهد.

کورزوایل و برنشتاین شرح داده اند که : صحبت کردن با کتاب ها به شما اجازه می دهد تا اظهار نظر کنید و یا یک سوال بپرسید و این ابزار فاقد وابستگی به کلیدواژه های یکسان، جمله های مرتبط با آن سوال یا اظهار نظر را از کتاب پیدا کند. این دو اضافه کرده اند که : صحبت کردن با کتاب ها و پاسخ گرفتن از آن ها می تواند به شما کمک کند تا بفهمید به خواندنشان علاقه دارید یا خیر.

براساس تجربه ی من در استفاده از اینترنت این محصول واقعا کاربردی و پرداخت شده است . به عنوان مثال شما می توانید از آن بپرسید که : چرا آسمان آبی است؟ و تعدادی جواب مختلف که در قالب متون واضحی نشان داده می شوند دریافت کنید ، جواب هایی که از کتاب‎ های مرتبط با موضوع استخراج شده اند. مثل : وقتی طول موج کاهش می یابد پراکندگی نور در مولکول های اتمسفر افزایش می یابد. اما برخلاف جست و جوی استاندارد در گوگل که در آن مجبورید بر روی لینک ها کلیک کرده و مقالات و صفحات اینترنتی را بخوانید و تجزیه و تحلیل کنید تا به پاسخ برسید ، الگوریم Talk to Books پاسخ ها را به سرعت به شما نشان می دهد.

گوگل امکان صحبت کردن با کتاب ها را فراهم می کند

کورزوایل و برنشتاین توضیح داده اند که : مدل های مورد استفاده در این آزمایش یک میلیارد جفت جمله ی گفت و گو مانند را یادگرفته اند تا برای ارائه پاسخ های مناسب و مرتبط آماده شوند. این دو در ادامه اضافه کردند که : زمانی که شما سوال خود را می پرسید (یا اظهار نظری می کنید) این ابزار ها برای پیدا کردن پاسخ مناسب نسبت به آن براساس معناشناسی در سطح جمله، جملات بیش از صد هزار کتاب را جست و جو می کنند و هیچ قانون از پیش تعیین شده ای برای محدود کردن ارتباط بین آن چه شما به ابزار داده اید و آنچه در پاسخ خواهید گرفت موجود نیست.

البته همان طور که ممکن است حدس زده باشید این ابزار دارای برخی محدودیت ها نیز می باشد. این ابزار در پاسخ دادن به سوالات ساده بهتر عمل می کند و در پاسخ دادن به سوال های پیچیده ای در رابطه با جغرافیای سیاسی یا موضوعات مطرح مدرن در رابطه با فرهنگ یا تاریخ به خوبی عمل نمی کند. اما به عنوان یک ابزار ساده ی اینترنتی که به گفته ی گوگل به بهبود محصولاتی چون Gmail Smart Reply نیز کمک می کند ، Talk to Books راه خوشایندی برای مرور کردن اینترنت است. همچنین چشمه ای از این که رابط های کاربری درآینده وقتی هوش مصنوعی به قدری پیشرفته شده است که بتواند به هر درخواست ما پاسخ دهد نشانمان می دهد.

دومین تجربه ی آزمایشی ای که گوگل امروز به نمایش گذاشته است بسیار تعاملی تر است. بازی ای به نام Semantris که در واقع توانایی شما در بازی مشهور word association را می سنجد به این ترتیب که همان نرم افزاری که به Talk to Books قدرت می بخشد، کلمات را در این بازی مرتب کرده و براساس مطابقتشان با پاسخ شما امتیاز مربوط را نمایش می دهد. به عنوان مثال اگر بازی لغت (تخت خواب) را در بالای مجموعه ای از ده لغت به شما بدهد ، ممکن است شما کلمه ی (خواب) را به عنوان پاسخ به بازی بدهید. سپس  Semantris  ده لغت را طبقه بندی می کند و براساس تشخیص این که رابطه ی بین لغت های (تخت خواب) و (خواب) در مقایسه با بقیه‎ی لغت های موجود در لیست که به (تخت خواب) نزدیکی معنایی دارند، چقدر نزدیک است به شما امتیاز می دهد.

شایان ذکر است که بسیاری از این آزمایشات گوگل داده های کاربری را برای شرکت جمع آوری می کنند. و این داده ها گوگل را یاری می کنند تا این تکنولوژی را نسبت به اطلاعات موجود در رابطه با روابط بین لغات و در سطحی انسانی آگاه تر و پیشرفته تر سازد. به نظر می آید دلیل ساختن Semantris نیز همین است اما گذشته از آن، این بازی می تواند تجربه ی خوشایندی برای امتحان کردن توانایی شما و فهمیدن این که نرم افزار در رابطه با قضاوت رابطه ی بین لغات چقدرخوب عمل می کند باشد. همچنین می توانید نسخه ی tetris مانند بازی را تجربه کنید که به شما اجازه می دهد با قرار دادن لغات مختلف و با حدس زدن این که بازی چه رابطه ای بین لغات نوشته شده روی بلوک ها و لغاتی که شما وارد می کنید پیدا می کند، بلوک های موجود در صفحه نمایش را ازبین ببرید.

گوگل امکان صحبت کردن با کتاب ها را فراهم می کند

همانند بسیاری از تجارب آزمایشی گوگل در رابطه با هوش مصنوعی در گذشته به عنوان مثال ابزار ماشینی ای که به کاربران اجازه می دهد الگوریتم های ساده خود را بسازند یا ابزارهای مربوط به طراحی و ساختن موسیقی، این بازی ها و ابزارهای اینترنتی راه های ارزشمندی برای تعامل با هوش مصنوعی و یادگیری آن به صورت کاربردی تری می باشند. هوش مصنوعی تحت عناوینی چون یادگیری ماشینی یا شبکه های عصبی مفهومی غیرملموس است که ما به طور روزانه به دفعات می شنویم اما چیز زیادی از مفهوم آن نمی دانیم و یا این که اطلاعات کافی ای در رابطه با این که در قلب قوی ترین نرم افزارها و پلتفرم های دنیا چه می گذرد در دست نداریم. اما گوگل با تجارب آزمایشی ای مثل این قادر است به شکلی مفید و کاربردی و برای همه پرده از رموز تکنولوژی بردارد.

0
.

منبع : ech.gamefa.com

تبلیغات