هابل یک پدیده فضایی ناشناخته را کشف کرد+تصاویر

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد هابل یک پدیده فضایی ناشناخته را کشف کرد+تصاویر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت علمی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 30 شهریور 1396 17:04

هابل یک پدیده فضایی ناشناخته را کشف کرد+تصاویر
,اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,[categoriy]

آکاایران: هابل یک پدیده فضایی ناشناخته را کشف کرد+تصاویر

منجمان مؤسسه ماکس پلانک با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی موفق شدند نوعی جرم فضایی نوین و ناشناخته را کشف کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، این جرم فضایی ناشناخته در واقع یک جفت سیارک تقریبا هم هستند که در مدار یکدیگر قرار گرفته اند و ضمن چرخش به دور یکدیگر ردی از گاز و غبار همانند یک دنباله دار به جا می گذارند.

 

به گزارش آکاایران: این سامانه سیارکی دوقلو از دو سیارک سنگی ساخته شده است.

 

از نظر تعریف علمی مرز مشخصی بین تعریف یک دنباله دار و یک سیارک وجود دارد. سیارک ها قطعاتی بزرگ از سنگ و فلز هستند؛ اما دنباله دارها دارای مقادیر زیادی از یخ و غبار هستند که با تبخیر آنها بوسیله نور خورشید در پشت مسیر حرکت آنها دیده می شوند.

 

این کشف منجمان باعث می شود مرزی که در این تعریف وجود دارد، کمرنگ شود. سیارک هایی که مانند دنباله دارها رفتار می کنند، بسیار نادر هستند و تا به حال تنها 20 نمونه از آنها در کمربند سیارکی منظومه شمسی بین مریخ و مشتری دیده می شود که به آنها دنبال دارهای سیارکی گفته می شود.

 

,اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,[categoriy]

 این جرم فضایی که "288-پی"(288P) نام دارد در سال 2011 برای اولین بار رصد شده بود؛ اما به دلیل دوری از زمین تصویر آن از وضوح خوبی برخوردار نبود تا اینکه در سال 2016 این جرم فضایی دوقلو در نزدیک ترین فاصله خود به خورشید و 200 میلیون کیلومتری زمین قرار گرفت و محققان موسسه ماکس پلانک با استفاده از تلسکوپ هابل موفق شدند برای اولین بار این سامانه عجیب و منحصر بفرد را مشاهده کنند.

 

نکته جالب توجه در رابطه با مجموعه 288-پی این است که اندازه اجرام آن تقریبا با هم برابر است، اما در موارد مشابه یک سیارک به طور واضح از دیگری بزرگتر است و عملا سیارک کوچکتر قمر سیارک بزرگتر محسوب می شود.

 

,اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,[categoriy]

 

اندازه هر کدام از این دو جرم حدود یک کیلومتر است و در فاصله 100 کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته اند.

 

محققان موسسه ماکس پلانک معتقدند این مجموعه احتمالا یکپارچه بوده است، اما به دلیل سرعت بالا در چرخش به دور خود احتمالا در 5000 سال پیش به دو قسمت تقسیم شده و همچنان فعال است.

 

"جسیکا آگاروال"( Jessica Agarwal)، محقق اصلی این مطالعه می گوید: فعالیت 288-پی احتمالا نقش تعیین کننده ای در ایجاد شکل فعلی آن داشته است و احتمالا به علت چرخش سریع شکسته است. پس از آن، دو قطعه ممکن است توسط گشتاورهای حرکتی از هم جدا شده باشند.

 

در میان هزاران قطعه از سیارک ها که در خارج از آن شناور است، این مجموعه یک شیء کاملا منحصر به فرد است. مطالعه بیشتر آن برای تشخیص چگونگی ترکیب ستاره های دوتایی و اطلاعاتی درباره شکل گیری منظومه شمسی مفید است.

 

نتایج این تحقیق در نشریه علمی Nature منتشر شده است.

 

 

.

منبع : beytoote.com

هابل یک پدیده فضایی ناشناخته را کشف کرد+تصاویر گردآوری توسط بخش اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی سایت آکاایران
تبلیغات