میزان امنیت سایبری آیفون جدید

آکاایران: میزان امنیت سایبری آیفون نوین

آکاایران: وقتی که مشتریان مشتاق آیفون نوین را می بینند، به دنبال جدیدترین نوآوری اپل برای ظریف تر و زیباتر کردن گوشی ها می روند اما به نظر می رسد این نوآوری های انقلابی نیازمند دستکاری هایی هستند.

به گزارش آکاایران: آیفون های اولیه به معنای واقعی کلمه، کلمه ی «هوشمند» را به گوشی های هوشمند اضافه می کردند و این کار را با کنار هم قرار دادن قابلیت پیام رسانی، اتصال به اینترنت و سایر کابردهای تلفن در یک دستگاه لمسی انجام می دادند. اما بیش تر تصمیمات اپل درباره ی آیفون ها حول محور طراحی بود، که در تمایل به خاص بودن و ساده تر کردن طراحی به جای محصولات کاربردی تر خلاصه می شد.

بسیاری از این نوآوری ها، که مواردی  از آنها در اولین آیفون دیده شد، تبدیل به استانداردهایی برای سایر سازنده های موبایل شدند تا در نهایت همان موارد را دنبال کنند. و در حالی که اپل شدیدا مخفی سازی اطلاعات گوشی هایش را تقویت کرده است، سایر نوآوری هایش احساس امنیت کم تری به مردم می دهند.

حذف چراغ نوتفیکشن

در میان اولین تصمیمات طراحی اپل، حذف چراغ نوتفیکیشن ایمیل ها قرار داشت که همان چراغ چشمک زنی است که در میان تلفن های هوشمند سال ۲۰۰۷ رایج بود. چراغ چمشک زن کوچکی که می توانست با نوری متفاوت تنظیم شود و حتی از رنگ های مختلف برای نشان دادن فرستنده ی ایمیل استفاده کند. این قابلیت به مردم این امکان را داد تا دورادور متوجه ی پیام نوین شوند و تصمیم به جواب دادن یا ندادن بگیرند.

فقدان این چراغ به این معنی بود تنها راه کابران آیفون برای آگاهی از پیام خوانده نشده، لمس صفحه نمایش است که امروزه مردم برای دیدن ایمیل یا نوتفیکشن دریافتی تازه این کار را انجام می دهند. در روان شناسی به این کار مکانیسم کمک های ناپایدار یا variable reinforcement mechanism می گویند که به معنی دریافت هدایا در زمانی غیرمنتظره است و همان اساس نحوه ی کار دستگاه های سکه ای در لاس وگاس برای مشغول نگه داشتن مردم به بازی است.

این حواس پرتی نوین، ارتباطات اجتماعی را پیچیده نموده است و مردم را در امنیت جسمانی کم تری هنگام رانندگی و یا حتی پیاده روی قرار می دهد.

از بین رفتن سرتیتر ایمیل ها

یکی دیگر از مشکلات برنامه ی iOS Mail، عیب بزرگی در طراحی اش است که سرتیتر ایمیل ها را کامل نشان نمی دهد و این همان قسمتی از پیام است که به کاربر هویت فرستنده را نشان می دهد. سرتیتر ایمیل در تمام کامپیوترها و نرم افزار های ایمیل و حتی در ورژن های کوچکشان در برنامه های اندرویدی قابل مشاهده است.

مدرسان آگاهی از امنیت سایبری مرتب به کاربران می گویند که همیشه اطلاعات سرتیتر را برای اگاهی از صحت و درستی ایمیل بخوانند. اما این اطلاعات کاملاً در برنامه ی  iOS Mail ناموجود شده، که در این صورت اگر که به فرستنده ایمیل شک کنید، در واقع راهی برای فهمیدن میزان امنیت ایمیل دریافتی ندارید و به همین دلیل میزان هک شدن مردم بوسیله گوشی بسیار بیشتر از رایانه هاست.

خطرناک شدن سافاری( safari)

مرورگر اینترنت iOS  یکی از دیگر از قربانیان ساده سازی اپل است، زیرا طراحی نوین اپل افزونه های مهم امنیتی را حذف کرده است. برای نمونه، تمامی وب سایت های کدنویسی شده که URL آن ها آیکون قفل کوچکی را کنار اسم وبسایت نشان می دهد، دارای شناسه ای رمزدار هستند. این شناسه کمک به تأیید اصالت آن صفحه ی اینترنتی می کند و در تمامی کامپیوترهای رومیزی تنها با کلیک کردن روی آیکون قفل قابل مشاهده است. هم چنین این قابلیت در نسخه ی iOS مرورگر گوگل کروم با تنها لمس آیکون قفل مشاهده است.

اما راهی برای مشاهده ی این شناسه از طریق Safari نیست، و اگر صفحه ای در اینترنت مشکوک بود، راهی برای تأیید اعتبار آن موجود نیست.

آگاهی مردم از مکان شما

یکی از نوآوری های بزرگ آیفون، قرار دادن دوربین های جلو و پشت با کیفیت بالا و قابلیت به اشتراک گذاری عکس ها است که کاملاً نحوه ی ثبت و نمایش خاطرات مردم را عوض کرد و به آن ها کمک کرد تا در شبکه های اجتماعی بدرخشند. اما دوربین جلوی آیفون کاری بیش تر از  گرفتن عکس های سلفی انجام می دهد.

آیفون حالا کاری را می کند که بسیاری از گوشی های هوشمند پیش از این می توانستند انجام دهند؛ هر فایل عکس شامل فراداده (metadata) در کنار داده، زمان و جزییات مکان مثل طول و عرض جغرافیایی و مکان ثبت تصویر است و این امکان را به همه می دهد تا از مکان دقیق عکسی که فرد به اشتراک گذاشته، آگاه شوند. یک مجرم به راحتی می تواند از آن اطلاعات برای آگاهی از خالی بودن خانه ی آن شخص استفاده کند و از آنجا دزدی کند؛ مثل همان کاری که مجرمان در فیلم بدنام هالیوود، Bling Ring، انجام دادند.

در ده سالی که از زمان آمدن اولین آیفون می گذرد، حمله های سایبری گسترش یافته اند و امنیت سایبری حالا برای اشخاص مهم تر است. قبلاً، نگرانی اصلی ویروس هایی بود که اینترنت شرکتی را هدف قرار می دادند؛ حالا مشکل اصلی مهاجمانی است که مستقیماً کابران را با ایمیل ها و سایت های جعلی هدف می گیرند.

امروزه، گرفتن تصمیمات خطرناک  بوسیله  موبایل ها بسیار آسان تر از رایانه ها است. و حالا بسیاری از مردم از گوشی هایشان برای انجام کارهای بیش تری استفاده می کنند. ساختن موبایل های باریک و براق و دلپذیر عالی بنظر می رسد. اما اطمینان  از این که هر کابر تصمیماتی را مطابق با امنیت سایبری اتخاذ کند؛ هنوز «توسط اپل» طراحی نشده است. امیدواریم که در آیفون بعدی شاهد چنین مواردی باشیم.

0
.

منبع : ech.gamefa.com

تبلیغات