آکاایران: مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : دوشنبه, 27 شهریور 1396 18:39

فراخوان ناسا برای طرح های فرود بر ماه -آکا

آکاایران: فراخوان ناسا برای طرح های فرود بر ماه

"سازمان فضایی آمریکا" (ناسا) برای ارائه طرح های مربوط به ارسال تجهیزات و مواد غذایی به ماه یک فراخوان منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، "جیسون کروسان"(Jason Crusan)، مدیر اداره سیستم های اکتشافی پیشرفته ناسا چندی پیش اعلام کرده بود که این سازمان قرار است برای طرح های فضاپیماهای مختلف فراخوانی صادر کند.

 

به گزارش آکاایران: وی افزود: آنچه ما به دنبال آن هستیم، این است که بهترین طرح ارسال تجهیزات و وسایل به ماه را خریداری کرده و راه اندازی کنیم.

 

طرح های شرکت های مختلف از سوی ناسا مورد ارزیابی قرار می گیرد تا در نهایت طرح و یا طرح های برگزیده در دهه آینده نیازهای تجهیزاتی و علمی ناسا در قمر زمین را رفع کنند.

 

این اقدام ناسا در واقع نوعی خصوصی سازی حمل ونقل به ماه محسوب می شود و پیش از این در سال 2014 نیز سابقه داشته است که این سازمان فضایی از چنین طرح هایی حمایت کند.

 

از طرفی بسیاری از شرکت ها در مسابقه Xprize گوگل شرکت کرده اند که در زمینه ارسال فضاپیما به ماه برای بررسی بقایای تجهیزات ماموریت آپولو 17 برگزار می شود و می توانند طرح های خود در این مسابقه را نیز در اختیار ناسا قرار دهند.

 

تا به حال شرکت های "مون اکسپرس"(Moon Express)، "استروبوتیک تکنولوژی"(Astrobotic Technology) و "بلو اوریجین"(Blue Origin) از ارائه طرح های خود خبر داده اند.

 

اکتشاف آب در ماه و همچنین تامین آب مورد نیاز فضانوردان در آن مهمترین چالش پیش روی اکتشافات فضایی است، به طوری که یکی از اساتید دانشگاه کلورادو آب را در ماه به نفت در زمین تشبیه کرده و قطب های ماه را "خلیج فارس های ماه" نامیده است.

 

 باید منتظر ماند و دید اکتشافات سازمان های فضایی در ماه به چه سرنوشتی دچار خواهد شد.

 

 

.

منبع : beytoote.com

تبلیغات