آکاایران: بیگ بنگ: همزمان با بالا رفتن سن، سلول های مغزی دچار تغییر می شوند. یافته های تحقیقی نوین حاکی از آن است که سلول های مغزی دچار تغییرات کاملا مشخصی می شوند که سن فرد را از روی آن می توان دریافت.

به گزارش آکاایران:

تشخیص سن از روی سلول های مغزی -آکا

آکاایران: تشخیص سن از روی سلول های مغزی

به گزارش بیگ بنگ، در این تحقیق، محققان نمونه هایی از بافت مغزی ۴۸۰ نفر که در سن ۱۶ تا ۱۰۶ سالگی فوت کرده بودند را مورد آزمایش قرار دادند.هیچ کدام از این افراد قبل از مرگشان سابقه ی بیماری مغزی نداشتند. محققان با بررسی سطح توصیف ژن هایی مشخص(کدام ژن ها روشن و کدام ژن ها خاموش اند) به دنبال تفاوتی معنادار در مغر انسان های با سن های متفاوت بودند.

آنان دریافتند که الگوی توصیف ژنی نوع خاصی از سلول های مغزی به اسم سلول های گلیال همراه با افرایش سن در ناحیه های خاصی از مغز دچار تغییر می شود. در مقابل چنین تغییری در نورون های مغزی که سلول های سیگنال دهنده ی مغز هستند مشاهده نشد. سلول های گلیال وظیفه ی محافظت از نورون ها را به عهده دارند. محققان الگوی توصیف ژن داخل انواع مختلفی از سلولها را بررسی کردند تا رابطه ای میان الگوی توصیف ژن آنها و سن بیابند و به این نتیجه دست یافتند که سطوح توصیف ژن سلولهای گلیال بیشترین ارتباط را با سن افراد دارد.

محققانی از دانشگاه لندن در مقاله خود نوشتند: این یافته ها شواهد بیشتری بر تایید تاثیر سلول های گلیال در افزایش سن است. برخی از عمده ترین تغییرات در توصیف ژنی سلول های گلیال در ناحیه ی هیپوکامپوس (که درگیر در حافظه است) و توده ی سیاه (که درگیر در لحظه است) دیده شده است. محققان می گویند از آنجایی که این دو ناحیه از مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر زودرس و بیماری پارکینسون دیده می شود، این تحقیق ممکن است باعث درک بهتر نقش سلول های گلیال در بیماری های مرتبط با سن شود.

محققان اضافه کردند: ما باور داریم که داده های ما و روش های محاسباتی، منابعی قدرتمند برای تحقیقات آتی در زمینه ی تغییرات سلولی و ملکولی در طول افزایش سن است و درک بهتری از جنون در مراحل سلولی پیش کلینیکی به دست می دهد. برای فهم بهتر تغییرات سلولی مشاهده شده در این تحقیق و چگونگی تعامل سلول های گلیایی و نورن ها در پروسه ی افزایش سن به طور عمومی و در افراد با بیماری های مرتبط با افزایش سن به تحقیقات بیشتری نیاز است. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Cell منتشر شده است.

ترجمه: معصومه رحیمی/ سایت علمی بیگ بنگ

تشخیص سن از روی سلول های مغزی -آکا
تشخیص سن از روی سلول های مغزی -آکا
.

منبع : bigbangpage.com

تبلیغات