"بروکلی" در از بین بردن تومورهای ملانوما موثر است -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد "بروکلی" در از بین بردن تومورهای ملانوما موثر است ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت علمی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : شنبه, 07 مرداد 1396 17:44

"بروکلی" در از بین بردن تومورهای ملانوما موثر است
,اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,[categoriy]

آکاایران: "بروکلی" در از بین بردن تومورهای ملانوما موثر است

محققان طی انجام یک پژوهش نوین موفق به کشف ترکیب جدیدی شدند که مشابه آن در کلم بروکلی و گل کلم وجود داشته و می تواند برای از بین بردن تومورهای ملانوما موثر باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان دریافتند که این ترکیب، رشد سلول های بیمار را در حدود 69 درصد در موش ها مهار می کند.

 

به گزارش آکاایران: آنها امیدوارند که این حرکت پیشگامانه آنها منجر به تولید یک داروی نوین شود که بتواند سلول های بدخیم را فاقد آسیب رساندن به سلول های مجاور سالم از بین ببرد.

 

ملانوما که عمدتا ناشی از قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) است خطرناک ترین نوع سرطان پوست است.

 

"ملانوماmelanoma)") به تومور با منشا سلولهای ملانین دار گویند. این تومور بدخیم اصولاً یک تومور پوستی است. درمان آن در مراحل اولیه جراحی و برداشتن ضایعه است. بروز ملانوما با تابش طولانی مدت نور آفتاب مرتبط است.

 

در سال ۲۰۰۷ تقریبا ۶۰٬۰۰۰ نفر در ایالات متحده آمریکا مبتلا به ملانوما شدند.

 

موارد ابتلا به این بیماری از سال 1973 دو برابر شده و به بیش از 80،000 نفر در سال در ایالات متحده و 14،500 نفر در انگلیس رسید.

 

اگر این بیماری در مراحل اول تشخیص داده شود، تقریبا همیشه با جراحی قابل درمان است، اما زمانی که متاستاز شود( یعنی به سایر نقاط بدن گسترش یابد) درمان آن بسیار دشوار خواهد بود.

 

شیمی درمانی و داروهای دیگر در مراحل پیشرفته ملانوم، که تنها 5 درصد از موارد سرطان پوست را تشکیل می دهند اما بیش از سه چهارم مرگ و میر ناشی از سرطان پوست را موجب می شوند، تقریبا ناکارآمد است.

 

یک تیم بین المللی از محققان، به رهبری دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، یک ترکیب را براساس "ایزوتوسیانات های" (Isothiocyanate) طبیعی که خواص ضد سرطانی دارند، ایجاد کرده اند.

 

این ترکیب در خانواده سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم کالی، شلغم، کولارد(نوعی کلم)، کلم بروکسل، کلم برگ و ترب یافت می شود.

 

تحقیقات نشان می دهد که این ترکیب، پروتئین فاکتور القایی هایپوکسی که سبب رشد تومورهای سرطانی می شود را مانع می شود.

 

محققان از تلفیق نتایج چندین پژوهش برای ایجاد این ترکیب استفاده کردند.

 

برای بهبود اثربخشی، محققان با جایگزینی گوگرد در ترکیباتی که پیش از آن با سلنیوم آزمایش شده بود آن را تغییر داده و همچنین طول زنجیره شیمیایی را نیز تغییر دادند.

 

محققان تغییرات متعددی را قبل از ایجاد این ترکیب بر روی آن اعمال کرده و در نهایت به ترکیبی دست یافتند که به اعتقاد آنها می تواند سلولهای سرطانی را فاقد افزایش سطح سمیت از بین ببرد.

 

با وجود این که تیم هنوز به درستی چگونگی عملکرد این ترکیب را درک نکرده، به نظر می رسد که این ترکیب نوین فرآیند تقسیم و رشد سلولی را هدف قرار می دهد.

 

نویسندگان این تحقیق خاطرنشان می کنند که داروهای دیگری مانند "مورافنیب"  (vemurafenib) که برای درمان ملانوم به کار می روند، ابتدا به خوبی عمل می کنند، اما پس از این مدت و در طی شش تا هفت ماه در تومورها مقاومت ایجاد می کنند.

 

کارشناسان می گویند که ترکیب مشابهی که در سبزیجات وجود دارد، به تنهایی برای از بین بردن سلول های سرطانی کافی نبوده و استفاده از این سبزیجات تنها جنبه پیشگیرانه دارد.

 

همچنین آنها بر این باورند که با انجام تحقیقات بیشتر ممکن است بتوان با این ترکیب بر روی سرطان های دیگر نیز تاثیر گذاشت.

 

یافته های این پژوهش در European Journal of Medicinal Chemistry منتشر شده است.

 

 

.

منبع : beytoote.com

"بروکلی" در از بین بردن تومورهای ملانوما موثر است گردآوری توسط بخش اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی سایت آکاایران
تبلیغات