آکاایران: بیگ بنگ: محققان توانسته اند پنج کروموزوم مخمر مصنوعی بسازند. متخصصان علم ژنتیک با این دستاورد یک سوم از مسیر بازسازی کامل یک موجود زنده پیچیده را پیموده اند.

گامی مهم در ایجاد موجود زنده: ساخت ۵ کروموزوم مصنوعی -آکا

گامی مهم در ایجاد موجود زنده: ساخت ۵ کروموزوم مصنوعی -آکاگامی مهم در ایجاد موجود زنده: ساخت ۵ کروموزوم مصنوعی -آکا

آکاایران: گامی مهم در ایجاد موجود زنده: ساخت ۵ کروموزوم مصنوعی

تیم تحقیقاتی مرکز پزشکی لانگان نیویورک به سرپرستی جف بوکه، کارشناس ژنتیک در مجله معتبر علمی ساینس خبر از ساخت پنج کروموزوم مصنوعی نوین و وارد کردن آن به مخمر داده است. پیش از این هم کروموزومی مصنوعی با تغییر در ژنوم باکتری ساخته شده بود اما نمی توان آن را با ساخت کروموزوم مخمر تغییر یافته که موجودی به مراتب پیچیده تر است مقایسه کرد.

به گزارش آکاایران: هر کدام از این پنج کروموزوم از ۳۰ هزار تا ۶۰ هزار جفت رشته “نوکلئوتید” ساخته شده که توانسته با ژنوم کل مخمر در تعاملی بی دردسر قرار بگیرد. جف بوکه آن چه که می توان با ژنوم مخمر انجام داد را مایه حیرت می داند و می گوید، با وجود این “ترکیب نوین می تواند سالم و موفق عمل کند”. سایر دانشمندان نیز از این دستاورد که حاصل تغییر و ترکیب ژنوم مخمر است ابراز شگفتی کرده اند.

گامی مهم در ایجاد موجود زنده: ساخت ۵ کروموزوم مصنوعی -آکا
دان گیبسون از شرکت بیوتکنولوژی “سینتتیک ژنومیکس” در گفت وگو با هفته نامه “نیوساینتیست” این دستاورد را گامی مهم برای ساخت ژنوم کامل مخمر مصنوعی می دانند. او گفته است: «صحنه اینک برای استفاده از همه ۱۶ کروموزوم مصنوعی در یک سلول [از قبل خالی شده] آماده است.» با ساخت این پنج کروموزوم راه برای ایجاد موجودات زنده سفارشی هموار شده است؛ موجوداتی که بسته به عملکردشان می توانند در علم پزشکی، تولید سوخت یا کاهش مواد زیانبار زیست محیطی کاربرد دارا باشند. جف بوکه در سال ۲۰۱۴، سالی که نخستین کروموزوم مصنوعی مخمر ساخته شد، گفته بود: «کار ما زیست شناسی مصنوعی را از تئوری به حقیقت بدل کرده است.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: newscientist.com , livescience.com

گامی مهم در ایجاد موجود زنده: ساخت ۵ کروموزوم مصنوعی -آکا
گامی مهم در ایجاد موجود زنده: ساخت ۵ کروموزوم مصنوعی -آکا
.

منبع : bigbangpage.com

تبلیغات