آکاایران: پرینتر سه بعدی لیزری ساخته شد

2 سال پیش
نظر بدهید
توسط تیم تحریریه آکا ایران
پرینتر سه بعدی لیزری ساخته شد

آکاایران: پرینتر سه بعدی لیزری ساخته شد

پرینتر سه بعدی لیزری ساخته شد
نوشته شده توسط تیم تحریریه آکا ایران

پرینتر سه بعدی لیزری توسط محققان دانشگاه علم و صنعت ساخته شد…

به گزارش آکاایران: نوید مسلمی نیا یکی از محققان طرح دستگاه پرینتر سه بعدی لیزری گفت: اکنون پرینترهای معمولی (اکسترودری) سه بعدی که در بازار موجود هستند هزینه زیادی را برای تولید یک قطعه صرف می کنند، از این رو به فکر ساخت پرینتری سه بعدی شدیم که علاوه بر صرف هزینه های کم برای تولید یک قطعه، قابلیت های بالاتری نسبت به پرینتر های معمولی دارا باشند.
وی با اشاره به اینکه ساخت دستگاه پرینتر سه بعدی لیزری در پژوهشگاه الکترونیک دانشگاه علم و صنعت صورت گرفته است، اظهار داشت: هرکیلو متریال مورد استفاده در پرینتر سه بعدی لیزری، ۶ هزار تومان است، در صورتیکه متریال پرینترهای سه بعدی معمولی هر کیلو ۱۱۰ هزار تومان است، از این رو استفاده از پرینترهای لیزری مقرون به صرفه است.
وی افزود: سرعت پرینتر سه بعدی لیزری در تولید یک قطعه به میزان یک و نیم برابر پرینترهای معمولی است.
مسلمی نیا عنوان کرد: برای استفاده از این دستگاه ابتدا باید نقشه تولید یک قطعه از طریق سیستم طراحی شود و بر اساس آن نقشه، قطعه درخواستی توسط پرینتر سه بعدی لیزری به صورت لایه لایه ساخته می شود.
وی با بیان اینکه پرینتر از دو مخزن نگهدارنده مواد اولیه و مخزن ساخته شدن قطعه تشکیل شده است در ادامه گفت: از طریق پرینترهای سه بعدی لیزری می توان از سمت “نمونه سازی” به سمت “قطعه سازی ” رفت که می تواند زمینه پیشرفت قطعه سازی در کشور به شمار رود.
به گفته وی دقت پرینتر سه بعدی لیزری ۲۵۰ میکرون در xy  و ۴۰ میکرون در z است. همچنین این پروژه توسط دکترعلی اکبر جلالی، علی عبدالعلی، هادی حکیم اللهی، امین مداح صورت گرفته است.

پرینتر سه بعدی لیزری دانشگاه علم و صنعت
.

منبع :

تبلیغات