loading...
آکاایران: تولید پیل خورشیدی پلیمری کارا با لیتوگرافی نانوچاپ

2 سال پیش
نظر بدهید
توسط تیم تحریریه آکا ایران
تولید پیل خورشیدی پلیمری کارا با لیتوگرافی نانوچاپ

آکاایران: تولید پیل خورشیدی پلیمری کارا با لیتوگرافی نانوچاپ

تولید پیل خورشیدی پلیمری کارا با لیتوگرافی نانوچاپ
نوشته شده توسط تیم تحریریه آکا ایران

محققان با استفاده از لیتوگرافی نانوچاپ موفق به تولید پیل خورشیدی پلیمری با باندگپ پایین شدند؛ این پیل بالاترین رکورد تبدیل انرژی را به دست آورده است…

به گزارش آکاایران: طی سا ل های اخیر، پیل های خورشیدی پلیمری در کانون توجه محققان قرار گرفته است. اما یک چالش بزرگ مانع تجاری سازی این پیل ها بوده است؛ کارایی پایین تبدیل انرژی نسبت به پیل های خورشیدی معدنی.
به گفته محققان، یکی از دلایل کم بودن کارایی این پیل ها آن است که جداسازی فاز دهنده و گیرنده در فضای بسیار کوچک برانگیختگی (تقریباً ۱۰ نانومتر) بسیار دشوار است. در حال حاضر پیل های ساخته شده دارای توزیع فاز تصادفی بوده و در نتیجه امکان نوترکیبی حاملین بار وجود دارد.
اخیرا پژوهشگران دانشگاه صنعتی دالاس موفق شدند با استفاده از لیتوگرافی نانوچاپ این مشکل را حل کنند. در مقاله ای با عنوان “Efficient Low Bandgap Polymer Solar Cell with Ordered Heterojunction Defined by Nanoimprint Lithography” که در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است، محققان نشان دادند که می توان با لیتوگرافی نانوچاپ، پیل هایی با کارایی ۵٫۵ درصد تولید کرد.
محققان این پروژه می گویند: پلیمرهای دارای باندگپ کوچک می تواند ماده اصلی تولید این نوع پیل ها باشد. این نتایج نشان داد که می توان از لیتوگرافی نانوچاپ برای تولید پیل های خورشیدی پلیمری با باندگپ کوچک استفاده کرد. ما با این روش موفق به تولید پلیمر ترکیبی با کیفیت بالا شدیم.
این محققان می آفزیند: ما دریافتیم که می توان از لیتوگرافی نانوچاپ برای ساخت زنجیره پلیمر ترکیبی استفاده کرد؛ پلیمری که برهم کنش بسیار قوی میان اجزای آن وجود داشته و در نتیجه از نظم ساختاری بالایی برخوردار است. پیل های خورشیدی که از این نوع پلیمرهای منظم ساخته شده اند، دارای کارایی تبدیل انرژی بالایی هستند.
لیتوگرافی نانوچاپ یک روش بسیار کارا برای ایجاد نانومورفولوژی روی پیل های خورشیدی پلیمری است. با این روش می توان ساختاری نظیر فولرین را وارد بدنه پلیمر کرد.
این گروه تحقیقاتی روی ساخت پیل خورشیدی پلیمری حاوی فولرین متمرکز شده اند. این گروه برای اولین بار با روش لیتوگرافی نانوچاپ موفق به ایجاد باندگپ ۱٫۴ الکترون ولتی شدند. این پژوهش نشان داد لیتوگرافی نانوچاپ نه تنها برای پلیمرها قابل استفاده است، بلکه می توان از آن برای ترکیبات مختلف استفاده کرد. پیش از این، بالاترین رکورد کارایی پیل خورشیدی پلیمری ۳ تا ۴ درصد بود.

پیل خورشیدی پلیمری پیل خورشیدی معدنی لیتوگرافی نانو چاپ
.

منبع :

تبلیغات