ساخت اولین حافظه مغناطیسی تک اتمی جهان - مجله علمی ایران - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ساخت اولین حافظه مغناطیسی تک اتمی جهان - مجله علمی ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت علمی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

ساخت اولین حافظه مغناطیسی تک اتمی جهان - مجله علمی ایران
,[categoriy]

آکاایران: ساخت اولین حافظه مغناطیسی تک اتمی جهان

آکاایران: مجله علمی ایران : گروهی از محققان چند ملیتی با محوریت شرکت IBM موفق به ساخت اولین حافظه مغناطیسی تک اتمی جهان برای ذخیره یک بیت اطلاعات در هر اتم شدند.

به گزارش دیسکاوری، تا قبل از این موفقیت حداقل مقیاس قابل ذخیره اطلاعات محدود به مولکلول بود اما با استفاده از دستاورد نوین محققان IBM مبنی بر قابلیت ذخیره یک بیت اطلاعات بر روی یک اتم، امکان ذخیره کردن تمام ۳۵ میلیون موزیک موجود در سرورهای شرکت اپل بر روی یک تراشه به اندازه یک کارت اعتباری وجود دارد.

به گزارش آکاایران: برای ذخیره اطلاعات روی یک اتم باید از نوعی حسگر موسوم به رزونانس الکترون-اسپین(ESR) حاوی یک اتم آهن استفاده شود تا فرایند هدایت الکترون ها و ترکیب با اتم آهن به منظور شناسایی میدان مغناطیسی به صورت مستقیم و با حساسیت بیشتری صورت پذیرد.

پس از ساخت حسگر اتمی تشخیص میدان مغناطیسی، اطلاعات بر روی اتم های عنصر کمیاب اما با خواص ویژه هولمیم ذخیره می شود. فلز هولمیم به گروهی از عناصر کمیاب پوسته زمین تعلق دارد که دارای خواص مغناطیسی بسیار بالایی هستند.

پس از محقق شدن فرایند شناسایی میدان مغناطیسی اتم های هولمیم(شمال و جنوب) از طریق اتم آهن، در مرحله بعد ذخیره اطلاعات به صورت صفر و یک بر اساس منطق دیجیتال انجام می شود.

مهمترین ویژگی اتم های هولمیم در فرایند ذخیره اطلاعات، پایداری میدان مغناطیسی در تمام شرایط حتی در مواقع ناپایداری و حذف میدان مغناطیسی است. با توجه به ثبات جهت چرخش اتم های هولمیم شرایط لازم برای ذخیره پایدار و همیشگی اطلاعات مهیا می شود.

.

منبع :

ساخت اولین حافظه مغناطیسی تک اتمی جهان - مجله علمی ایران گردآوری توسط بخش اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات