ترمیم لایه اوزون با آئروسل سنگ آهک

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ترمیم لایه اوزون با آئروسل سنگ آهک ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت علمی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: ترمیم لایه اوزون با آئروسل سنگ آهک
1 ماه پیش
نظر بدهید
توسط محبوبه ملک مختاری
ترمیم لایه اوزون با آئروسل سنگ آهک
,[categoriy]

آکاایران: ترمیم لایه اوزون با آئروسل سنگ آهک

,[categoriy]
نوشته شده توسط محبوبه ملک مختاری

پژوهشگران آمریکایی می گویند شناور کردن ذرات سنگ آهک در بالای جو می تواند گرم شدن کره زمین را متوقف و درعین حال لایه اوزون را ترمیم کند. آئروسل سنگ آهک یا کلسیت (سنگ آهک بلور شده) که ۲۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین پراکنده شده پرتوهای خورشید را منعکس و پراکنده می کند، روند گرم شدن زمین به سبب پراکَنش گازهای گلخانه ای را کند می کند و سه اسید مهم دربرگیرنده هالید را که علت نابودی لایه اوزون هستند خنثی می کند. آئروسل طبق تعاریف دانشمندان به انتشار و پراکندگی ذرات بسیار کوچک جامد یا مایع در یک محیط گازی و یا در هوا اطلاق می شود. دیوید کیت (David Keith) می گوید: «بازها در استراتوسفر با اسیدهایی واکنش نشان می دهند که در چرخه های کنش و واکنش شیمیایی از لایه اوزون محافظت می کنند. این کار لایه اوزون را هرچند به صورت جزئی ترمیم می کند.» از آنجایی که به گفته این دانشمندان قطر مناسب برای هر ذره نیم میکرومتر است. می توان این ذرات را در ارتفاع ۱۸ تا ۲۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۳۰ درجه پراکنده کرد.
دانشمندان لایه های زمین را به چهار بخش تقسیم مى کنند: تروپوسفر (که در برابر سطح دریا ۱۲ تا ۱۵ کیلومتر ارتفاع دارد)، استراتوسفر، مزوسفر، تروموسفر (بیرونی ترین لایه زمین). از این بین ، اوزون در لایه استراتوسفر زمین است که از ۳ اتم اکسیژن تشکیل شده. این لایه از ورود پرتو آسیب زننده فرای بنفش به درون جو زمین جلوگیری می کند. لایه اوزون در نزدیکی کلر، فلوئور و یا برم نابود می شود که به این پدیده سوراخ لایه اوزون گفته می شود. تاکنون پژوهش های جوی بر روی تزریق سولفات ها به استراتوسفر متمرکز بوده است ولی این کار باعث تولید اسیدسولفوریک و ورود آن به لایه اوزون می شود. از سوی دیگر کلسیت مایه خنثی شدن نیتراس اسید (HNO2)، کلرید هیدروژن (HCl) و هیدروژن برمید (HBr) و تولید رادیکال های نیتروژن، کلر و بروم می شود که برای اوزون زیان آور هستند. به باور کیت بهترین روش انجام این کار افزایش تدریجی میزان ذرات سنگ آهک است وبا این روش می توان یک میلیون تن از مواد یادشده را به زیر استراتوسفر تزریق کرد. هزینه این کار در حدود یک دلار در ازای هر کیلوگرم برآورد شده است. حال بزرگترین چالش پش روی دانشمندان، روش پراکنده کردن ذرات و ایجاد یک آئروسل جامد رقیق است. پیش تر پیشنهاد داده شده بود که مواد گوناگون از جمله سولفات ها، نمک دریا و اکسیدهای فلزهای دسته بندی شوند. مت واتسون (Matt Watson) از دانشگاه بریستول انگلیس بر این باور است: «کربنات کلسیم تنها ترکیبی است که بر لایه ازون تأثیر مثبت دارد. این ماده بهای چندانی ندارد و به آسانی در ارتفاع ۲۰ کیلومتری شناور می ماند.» گفتنی است گرم شدن کره زمین روند ترمیم لایه اوزون را به تعویق می اندازد. ازاین روی برای ترمیم لایه اوزون مقابله با گرم شدن کره زمین اهمیتی ویژه دارد.

.

منبع :

ترمیم لایه اوزون با آئروسل سنگ آهک گردآوری توسط بخش اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات