loading...
آکاایران: تاسیس “شرکت خدمات تجاری” دانشگاه آزاد

6 ماه پیش
نظر بدهید
توسط تیم تحریریه آکا ایران
تاسیس "شرکت خدمات تجاری" دانشگاه آزاد - آکا

آکاایران: تاسیس "شرکت خدمات تجاری" دانشگاه آزاد

تاسیس "شرکت خدمات تجاری" دانشگاه آزاد - آکا
نوشته شده توسط تیم تحریریه آکا ایران

ابراهیم واشقانی فراهانی در نشست خبری که عصر دیروز (۶ آذر ۹۵) و به مناسبت برگزاری مسابقات روباتیک آسیا و اقیانوسیه ۲۰۱۸ به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزارشد، درباره برنامه های این دانشگاه در هفته پژوهش سال جاری توضیح داد: در این هفته که برنامه های دانشگاه در سطوح مختلفی برگزار می شود، سطح اول مربوط به انتخاب پژوهشگران برتر در بین واحدهای دانشگاه آزاد است که در این رابطه پیش بینی می شود حدود ۱۲۰۰ نفر به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شوند. سطح دوم مربوط به استان هاست که در استان ها مطابق استانداردهای مربوطه افراد برتر انتخاب می شوند که انتظار می رود ۱۲۳۱ نفر در این راستا معرفی شوند که در نهایت برای هر گروه آموزشی یک نفر برگزیده می شوند.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به امتیازی که اعضای هیات علمی کسب کردند ۱۱ عضو هیات علمی را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی کردیم که مطابق استانداردها ارزیابی شوند. با توجه به اینکه در سال های گذشته در میان پژوهشگران برتر کشوری دانشگاه آزاد نیز نمایندگانی را داشت، امیدواریم امسال نیز از میان ۱۱ نفر عضو هیات علمی معرفی شده از سوی دانشگاه آزاد، حداقل یک نفر به عنوان پژوهشگر برتر کشوری معرفی شود. دانشگاه آزاد مطابق سال های گذشته در نمایشگاه هفته پژوهش با تمام توان در راستای ارائه توانمندی های خود به ویژه در عرصه فناوری شرکت می کند. دانشگاه آزاد در این نمایشگاه با ۴۲ واحد خود در ۲۲۰۰ مترمربع فضای نمایشگاهی حضور خواهد داشت که این واحدها ۸۰۰ دستاورد نوین خود را ارائه خواهند کرد. در این راستا تاکید ما بر ارائه دستاوردهای نوین که از نظر فناوری از تراز بالایی برخوردار هستند، بوده است.
به گزارش آکاایران: معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به خبرنگار آکا ایران در خصوص مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان این دانشگاه توضیح داد: هدف ما تا پایان سال ۹۶ تاسیس ۱۵۰ مرکز رشد و ۸۰۰ مرکز فناور و شرکت دانش بنیان بود، اما تاکنون توانستیم برای ۱۰۰ مرکز رشد مجوز بگیریم که از این تعداد ۶۵ مرکز رشد مربوط به دوره مدیریت جدید بوده است. همچنین تاکنون ۹۳۵ واحد فناور و شرکت دانش بنیان تاسیس شده که از اهداف ترسیم شده نیز فراتر رفته است.فعالیت این واحدها متفاوت است و از بین ۹۳۵ شرکت دانش بنیان ۱۷۰ شرکت به طور رسمی ثبت شده اند. در دانشگاه آزاد شرکت های دانش بنیان به دو نوع تقسیم می شوند به گونه ای که صلاحیت شرکت های دانش بنیان نوع یک توسط شورای سیاست گذاری خود دانشگاه تایید شده و این شرکت ها از همه مشوق های مالی دانشگاه از جمله مشارکت در سرمایه گذاری بهره مند هستند. از طرفی شرکت های دانش بنیان نوع دوم نه تنها تاییدیه شورای سیاست گذاری دانشگاه آزاد را دارند بلکه در سامانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز قرار گرفته اند که با ارزیابی های این معاونت صلاحیت شان تایید شده است که تاکنون در این راستا صلاحیت ۶۰ شرکت مورد تایید قرار گرفته و ۱۱۰ شرکت نیز در حال ارزیابی هستند. البته اخذ مجوز تاسیس پارک علم و فناوری از وزارت علوم گام بزرگی برای دانشگاه آزاد به عنوان بخش خصوصی محسوب می شود که در حال حاضر این پارک در ساختمان موقت شکل گرفته که میزبان حدود ۱۸ شرکت دانش بنیان نیز است که البته تعداد متقاضیان برای استقرار در این پارک زیاد بود اما این مساله نیاز به فراهم کردن امکانات جدید دارد.
واشقانی فراهانی در ادامه گفت: برای استقرار پارک علم و فناوری با معاونت علمی رایزنی کردیم که دو نقطه یکی در منطقه پردیس و دیگری در منطقه گردمدره در غرب تهران مدنظر ما قرار دارد که در این راستا زیرساخت های واحد پردیس تقریبا آماده شده است اما هدف اصلی ما برای استقرار این پارک در غرب پارک منطقه گرمدره است زیرا در این منطقه ظرفیت های بزرگی داریم.پس از استقرار بخشی از شرکت های دانش بنیان در واحد پردیس، اقدامات لازم برای ایجاد زیرساخت در غرب تهران منطقه گرمدره در دستور کار قرار خواهد گرفت.خوشبختانه، بیش از ۶۵۰ محصول تجاری سازی شده در سطوح مختلف داریم که سطح آمادگی این محصولات بالای هفت است، یکی از اهداف هفته پژوهش این است که شرکت های دانش بنیان طرح های تجاری سازی شده خود را امکان سرمایه گذاری و اجرای آنها در مقیاس بزرگ است، عرضه کنند و متناسب با سود آوری و جاذبه برای این نوع محصولات با مشتریان وارد مذاکره شوند.البته برخی محصولات در واحدهایی همچون واحد همدان در مقیاس بزرگ تولید و به مشتریان عرضه شده اند اما برخی واحدها آمادگی تولید انبوه محصولات تجاری سازی شده خود را دارند اما برای عملیات سازی این موضوع نیاز به سرمایه گذاری دارند.
موسی خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین نیز در این نشست حضور داشت و گفت: با حمایت ریاست دانشگاه و معاونت پژوهشی توانستیم در نشست آسیا و اقیانوسیه که در آلمان برگزار شد، شرکت کنیم، در این نشست کمیته آسیا و اقیانوسیه شکل گرفت که شامل کشورهای آسیایی، روسیه و استرالیا است. همچنین در نشستی که در پکن برای مسابقات آسیایی برگزار شد، دانشگاه آزاد با ارائه پروپوزال قوی و اتکا به پشتوانه ۱۱ سال تجربه خود توانست میزبانی مسابقات روباتیک آسیا- اقیانوسیه در سال ۲۰۱۸ را ازآن خود کند.
درخواست هایی از سوی کشورهای دیگر مثل روسیه که پشتوانه مالی خوبی نیز دارند جهت اخذ میزبانی صورت گرفته بود اما با توجه به تجربه ایران و پروپزال قوی که ارائه کرد میزبانی این مسابقات برای ما صادر شد.این مسابقات به احتمال زیاد در دسامبر ۲۰۱۸ در جزیره کیش برگزار خواهد شد، وامیدواریم بتوانیم با برگزاری این مسابقه در توسعه هوش مصنوعی و روباتیک گام های اساسی برداریم.
همچنین ثمری مدیرکل توسعه فناوری دانشگاه آزاد از تاسیس شرکت خدمات تجاری دانش بنیان درذیل پارک علم وفناوری دانشگاه آزادخبرداد که وظیفه اصلی این شرکت خدمات مشاوره ای به شرکت های دانش بنیان می باشد.

تجاری سازی دانشگاه آزاد شرکت دانش بنیان مرکز رشد هفته پژوهش
.

منبع :

تبلیغات