آکاایران: ساخت نانو لنز گرافنی

1 سال پیش
نظر بدهید
توسط سید محمد حسین خلیلی
ساخت نانو لنز گرافنی - آکا

آکاایران: ساخت نانو لنز گرافنی

ساخت نانو لنز گرافنی - آکا
نوشته شده توسط سید محمد حسین خلیلی

محققان موفق شدند یک لنز را با استفاده از گرافن بسازند که ضخامت آن ۳۰۰ برابر کمتر از یک ورقه کاغذ است و وزن آن تنها ۱ میکروگرم؛ یعنی به اندازه کافی کوچک برای اینکه بتواند یک پرتو از فوتون های تکی را جدا کند. این یک گام بزرگ و بسیار مهم در توسعه پردازشگرهای نوری است.
رایانه های نوری نیازمند تراشه های فوتونیکی هستند که بتواند اطلاعات را به جای الکترون با فوتون ذخیره کند. ناسا در زمینه استفاده از این تکنولوژی پیشگام است، اما هنوز برخی محدودیت ها وجود دارد. یکی از آن ها وجود یک لنز مناسب برای کنترل نور در این سیستم است.
به گزارش آکاایران: لنزی به با این ضخامت کم می تواند برای ساخت دستگاه هایی استفاده شود که قادر به مشاهده، دست کاری، نظارت و به دام انداختن کوچک ترین ذرات در زمان واقعی باشد. به عبارت دیگر پتانسیل انقلابی در تکنولوژی مورداستفاده در تشخیص پزشکی و درمان، تصویربرداری، سنجش و حتی محاسبات.
این تحقیق نه تنها به افزایش بهره وری سرعت تراشه های فوتونیکی کمک می کند، بلکه در حوزه های دیگر نیز تأثیرگذار خواهد بود. برای مثال دوربین های تلفن همراه با استفاده از این نمونه لنزهای گرافِنی می تواند کوچک تر و سبک تر ساخته شود.
این لنزهای ساخته شده از گرافن می توانند در تحقیقات پزشکی و تصویربرداری پزشکی استفاده شوند. برای مثال با فوکوس روی طیف فروسرخ، امکان تصویربرداری گرمایی را فراهم کنند.
بائوها جیا، محقق از مرکز میکرو فوتونیکِ Swinburne’s می گوید: «این لنزها ۳۰ برابر کارآمدتر و قادر به فوکوس دقیق طیفی به پهنای نور مرئی تا قسمتی از فروسرخ است.» این تیم در حال ساخت یک آندوسکوپِ کوچک تر، امن تر و پیچیده تر با استفاده از این نوع لنزها است.
اگر این فناوری توسعه پیدا کند از آن می توان حتی در ساخت ماهواره ها مورداستفاده قرار بگیرد تا نانو ماهواره ها ای سبک تر ۷ بهتر و با قدرت فوکوس بالاتر ساخته شود. نانو ماهواره ها به دسته از ماهواره ها اطلاق می شود که جعبه های با وزن ۱ تا ۱۰ کیلوگرم هستند. این ماهواره ها می توانند تمام همان وظایفی که ماهواره های طبیعی انجام می دهند را به اتمام برسانند، با این تفاوت که هزینه راه اندازی و در مدار قرار دادن این نوع ماهواره ها بسیار ارزان تر خواهد بود.

فوتونیک فیزیک گرافن لنز
.

منبع :

تبلیغات