loading...
آکاایران: هوش مصنوعی و رودست زدن به شکارچیان غیرقانونی

1 سال پیش
نظر بدهید
توسط تیم تحریریه آکا ایران
هوش مصنوعی و رودست زدن به شکارچیان غیرقانونی - آکا

آکاایران: هوش مصنوعی و رودست زدن به شکارچیان غیرقانونی

هوش مصنوعی و رودست زدن به شکارچیان غیرقانونی - آکا
نوشته شده توسط تیم تحریریه آکا ایران

یک قرن پیش، بیش از ۶۰۰۰۰ ببر در حیات وحش زندگی می کردند. اما امروزه تخمین جهانی چیزی در حدود ۳۲۰۰ قلاده است.
شکار غیر قانونی یکی از دلایل اصلی این کاهش چشمگیر است. انسان ها با شکار این ببرها برای پوست، استفاده های دارویی و یا جوایز آن ها را تا نزدیکی های انقراض پیش برده است. همین ماجرای برای گونه های بزرگ دیگر نظیر فیل ها و کرگدن ها که نقش حیاتی در اکوسیستم محل زندگیشان بازی می کنند پیش آمده است.
به گزارش آکاایران: گشت های انسانی به عنوان راه اصلی حفاظت از گونه های در خطر حیوانات مخصوصاً در پارک های ملی بزرگ مورد استفاده است. اما آژانس های حفاظتی با محدودیت منابع انسانی برای گشت زنی مواجه هستند.
محققان با حمایت بنیاد ملی علم (NFS) و دفتر تحقیقات ارتش ایالات متحده و با همکاری محققان و حامیان محیط زیست در امریکا، سنگاپور، هلند و مالزی، در حال استقاده از هوش مصنوعی و تئوری بازی ها برای حل بحران ورود و شکار غیر قانونی و برخی مشکلات دیگر در سطح جهان هستند.
فِی فنگ، دانشجوری دکترای علوم کامپیوتر دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) گفت: «گشت محیط بانان در اکثر پارک ها خیلی ضعیف برنامه ریزی می شود، و بیشتر واکنشی است تا فعال و همیشگی.»
فنگ عضو تیمی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به ریاست میلیند تَمب استاد علوم کامپیوتر و مهندسی صنعت و سیستم ها و رئیس گروه تحقیقات بر روی سیستم های مأمورها و سیستم های چند مأموری است.
تحقیقات این گروه بر مبنای ایده ی «بازی های امنیت سبز» – که کاربر تئوری بازی ها در حفاظت از حیات وحش است – انجام می پذیرد. تئوری بازی ها از مدل های ریاضی و کامپیوتری مناقشه و همکاری بین تصمیم گیرنده های منطقی استفاده می کند تا رفتار حریف یا دشمن را پیشبینی کرده و رویکردهای بهینه برای مهار آن ها را برنامه ریزی کند. پیش از این اداره ی کل امنیت حمل و نقل و گارد ساحلی از روش های مشابهی که توسط تمب و سایرین توسعه داده شده، برای حفاظت فرودگاه ها و مسیرهای آبی استفاده کرده بودند.
تمب گفت: « این تحقیقات گامی در نمایش توانایی هوش مصنوعی در تأثیر مهم و مثبت بر جامعه بوده و به ما اجازه می دهد که در حل مشکلات بزرگی که با آن ها مواجه هستیم به انسان ها کمک کنیم.»

انقراض حیوانات ببر حیات وحش حیوانات طبیعت
.

منبع :

تبلیغات