آکاایران: حجم قراردهای هفته پژوهش امسال به “١٠٠ میلیارد تومان” می رسد

5 ماه پیش
نظر بدهید
توسط مریم اویسی
حجم قراردهای هفته پژوهش امسال به "١٠٠ میلیارد تومان" می رسد - آکا

آکاایران: حجم قراردهای هفته پژوهش امسال به "١٠٠ میلیارد تومان" می رسد

حجم قراردهای هفته پژوهش امسال به "١٠٠ میلیارد تومان" می رسد - آکا
نوشته شده توسط مریم اویسی

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: پیش بینی می کنیم امسال حجم قراردادهای پژوهشی به ١٠٠ میلیارد تومان برسد…

به گزارش آکاایران: صبح امروز، نشست خبری هفته پژوهش باحضور وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، جلال بختیاری دبیر ستاد ملی هفته پژوهش، محسن شریفی دبیر جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده در ساختمان وزارت علوم برگزار شد.
احمدی در این نشست خبری تاکید کرد: امروز ایجاد و احیای تفکر پژوهش و فناوری در اذهان مختلف جامعه را از مهمترین رسالت های هفته پژوهش است و بر این اساس هفته پژوهش با اهدافی چون معرفی توانمندی های پژوهشی کشور و شناسایی برترین ها، تشویق و توسعه فناوری و تجاری سازی دستاوردها، ایجاد فضای سرمایه گذاری در پژوهش، فناوری و توسعه علمی و حمایت از ایده های برتر در راستای فناوری های نوین برگزار می شود. هفته پژوهش امسال از ۲۱ تا ۲۷ آذرماه برگزار می شود و برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، برگزاری جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری، برگزاری جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی و برپایی برنامه های هفته پژوهش و فناوری در استان ها از جمله برنامه های این هفته می باشد.
احمدی ادامه داد: برگزاری مراسم تشویق خیران و حامیان پژوهش و فناوری و برگزیدگان ایده های برتر را از دیگر برنامه های هفته پژوهش است که علاوه بر آن با همکاری وزارت کشور برترین استان ها در حوزه پژوهش و فناوری انتخاب و معرفی خواهند شد. همچنین امسال فناوری های تولیدشده در هفته پژوهش بر اساس استانداردهای تعریف شده فناوری ها از سطح یک تا ۹ طبقه بندی شده اند که برای این منظور سامانه جامع سطح آمادگی فناوری (TRL) راه اندازی شده است. این سامانه با عنوان ایران تک هاب، یک سامانه تحت وب برای ثبت، تصدیق، طبقه بندی، رتبه بندی، تعیین سطح آمادگی و معرفی سامانه ها به سرمایه گذاران و مشتریان است.
وی توضیحاتی درباره نتایج هفته پژوهش درسال گذشته ارائه کرد وگفت: در هفته پژوهش سال گذشته حجم قراردادهای تولید و فروش محصولات فناوری ۲۹ میلیارد تومان و حجم قراردادهای فروش و انتقال دانش فنی ۳۱۵ میلیون تومان بوده است.مبلغ کل قراردادهای سال ۹۴ را ۴۱٫۴ میلیارد ریال (۳۱۰ هزار دلار) می باشد که البته در هفته پژوهش امسال پیش بینی می شود که حجم قراردادها و تفاهم نامه های امضا شده بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان شود. همچنین، تعداد قراردادهای منعقد شده در هفته پژوهش سال ۹۳، ۱۸ قرارداد و این تعداد در سال ۹۴، ۲۹ قرارداد بوده است. حجم قراردادها در سال ۹۳ حدود ۲۳۰ میلیارد ریال و در سال ۹۴ بالغ بر ۴۱٫۴ میلیارد ریال بوده است. در هفته پژوهش امسال پیش بینی می شود که بیش از ۴۰ فناوری رونمایی شود. تعداد رونمایی های هفته پژوهش سال ۹۳ یک مورد و در سال ۹۴ حدود ۱۶ مورد بوده است.
معاون پژوهشی وزارت علوم بااشاره به تجلیل از فعالان برتر پژوهش و فناوری درهفته پژوهش توضیح داد:برای این دوره افرادی که دارای آثار و فناوری های تاثیرگذار در حوزه پژوهش و فناوری باشند، مورد تجلیل قرار می گیرند.همچنین، هفته پژوهش استانی از امروز، شنبه ۱۳ آذرماه برگزارشده و در این برنامه قرار است از سه استاندار و سه دبیر استانی هفته پژوهش تقدیر به عمل آید. علاوه بر آن تقدیر از خیران و حامیان پژوهش و فناوری و برگزاری دستاوردهای تحقیقاتی از دیگر برنامه های استانی هفته پژوهش است.انتخاب پژوهشگران دانش آموزی سطوح ابتدایی از طریق طرح «جابربن حیان» و متوسطه اول و دوم از طریق پژوهش سراهای وزارت آموزش و پرورش انجام می شود که از ۲۱ گروه دانش آموزی پژوهشگر کشوری طی مراسمی تقدیر به عمل می آید.
احمدی با اشاره به برگزاری جشنواره ایده های برتر در هفته پژوهش گفت: برای این منظور شیوه نامه این جشنواره تدوین و به مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ارائه شده است. بر این اساس ایده های برتر که عملیاتی باشند، مشکلی را حل کنند و اشتغال زایی داشته باشند، انتخاب شده و مورد داوری قرار می گیرند. داوری ایده های برتر در روزهای برگزاری هفته پژوهش با حضور صنعتگران و سرمایه گذاران انجام خواهد شد و صاحبان ایده در روزهای نمایشگاه هفته پژوهش اقدام به دفاع از طرح خود خواهند کرد.
در این بخش از جشنواره ۳۶۰۰ ایده ارسال شده است که از این تعداد ۲۰۰ ایده انتخاب و پس از داوری دوم ۵۰ ایده انتخاب شده اند و در نهایت از این تعداد پنج ایده برتر انتخاب و معرفی می شوند؛ ایده های برتر در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری مستقر می شوند و با اعطای تسهیلات تلاش می شود تا این ایده ها به تجاری سازی نزدیک شوند.
رییس ستاد ملی هفته پژوهش تاکید کرد: شعار هفته پژوهش و فناوری سال ۹۵ «پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری، زیر بنای اقتصاد مقاومتی» می باشد. همچنین روزهای این هفته به تفکیک:
روز یکشنبه، ۲۱ آذرماه روز پژوهش، فناوری و مدرسه
روز دوشنبه ۲۲ آذرماه روز پژوهش و فناوری و دانشگاه کارآفرین
روز سه شنبه، ۲۳ آذرماه روز پژوهش، فناوری و صنعت
روز چهارشنبه ۲۴ آذرماه روز پژوهش و فناوری، اقدام و عمل
روز پنجشنبه ۲۵ آذرماه روز پژوهش، فناوری و حامیان پژوهش
روز جمعه ۲۶ آذرماه روز ایده برتر، سرمایه ملی
روز شنبه ۲۷ آذرماه روز پژوهش، فناوری و حوزه و دانشگاه
می باشد.
احمدی با اشاره به کلیات بودجه پژوهشی سال ۹۶ ادامه داد: ما هنوز از جزئیات کامل بودجه های پژوهشی اطلاع کاملی نداریم، ضمن آنکه تاکنون جدول ۱۴ بودجه ۹۶ نیز ابلاغ نشده است. ولی قول های مساعدی برای تحقق این جدول داده شده است. همچنین در خصوص عملکرد دستگاه ها برای اجرای قانون اختصاص یک درصد از اعتبارات به امر پژوهش نیز آیین نامه اجرایی، تدوین و برای تعیین نهایی برای رئیس جمهور ارسال شده است؛ ولی از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اشکالی بر این آیین نامه وارد شد. این سازمان اشکال وارد شده به این آیین نامه را بازپس گرفت، ولی تاکنون این آیین نامه ابلاغ نشده است؛ از این رو اجرای قانون یک درصد متوقف شده است تا این آیین نامه تعیین تکلیف شود. امیدواریم که آیین نامه قانون یک درصد به زودی به امضای رئیس جمهور برسد.

TRL ایده پژوهش دانش بنیان دکتر وحید احمدی صنعت فناوری نشست خبری هفته پژوهش وزارت علوم تحقیقات فناوری
.

منبع :

تبلیغات