آکاایران: ۲۲ آذر و “هجدهمین” جشنواره جوان خوارزمی

5 ماه پیش
نظر بدهید
توسط مریم اویسی
۲۲ آذر و "هجدهمین" جشنواره جوان خوارزمی - آکا

۲۲ آذر و "هجدهمین" جشنواره جوان خوارزمی -آکا۲۲ آذر و "هجدهمین" جشنواره جوان خوارزمی -آکا

آکاایران: ۲۲ آذر و "هجدهمین" جشنواره جوان خوارزمی

نوشته شده توسط مریم اویسی

صبح امروز، نشست خبری هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی برگزار شد…

به گزارش آکاایران: علیرضا اللهیاری، دبیر هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در این نشست بیان کرد: جشنواره جوان خوارزمی هر ساله از سوی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار می شود، این جشنواره اهدافی همچون شناسایی، معرفی، جذب و پرورش استعدادهای جوان کشور در زمینه های مختلف علم و فناوری، ارج نهادن و تقدیر از پژوهشگران و نوآوران و ترویج فرهنگ نوآوری و کاربردی کردن نتایج تحقیقات را دنبال می کند.

امسال هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در روز ۲۲ آذرماه در سالن همایش هتل المپیک برگزار می شود.

اللهیاری با اشاره به جزئیات برگزاری این جشنواره گفت: فراخوان این دوره از جشنواره در خردادماه امسال اعلام شد و پس از آن طرح های ارائه شده به صورت الکترونیکی از طریق سامانه مکانیزه به دبیرخانه این جشنواره به منظور ارزیابی ارسال شد. در این دوره از جشنواره ۵۲۳ طرح برای ارزیابی به گروه های تخصصی ارجاع داده شد که در مرحله اول ۲۵ طرح در ۱۶ گروه تخصصی انتخاب و در مرحله دوم داوری نیز ۱۶ طرح به عنوان برگزیده نهایی بخش دانش پژوهان و فناوران این دوره از جشنواره انتخاب شدند.
طرح های برگزیده در گروه های برق و کامپیوتر، مکانیک، هنر، معماری و شهرسازی، علوم پایه، مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، فناوری های شیمیایی، کشاورزی و منابع طبیعی، مواد، متالورژی و انرژی های نو، عمران، مکاترونیک، محیط زیست، فناوری نانو، هوافضا و مهندسی صنایع و مدیریت فناوری بوده است.
دبیر جشنواره جوان خوارزمی ادامه داد: از میان ۱۶ طرح برگزیده بخش دانش پژوهان و فناوران، هفت طرح در حوزه پژوهش های بنیادی شامل فناوری های شیمیایی، فناوری نانو، علوم پایه، مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، مواد، متالورژی و انرژی های نو و محیط زیست بوده است.یک طرح برگزیده در حوزه پژوهش های کاربردی، سه طرح در حوزه پژوهش های توسعه ای و پنج طرح در حوزه ابتکارات بوده است، ودو طرح بخش نوآوری دارای تقاضاهای انعقاد قرارداد با شرکت های خارجی بودند که با مذاکرات صورت گرفته قرار است این طرح ها در داخل کشور به محصول برسند.
االهیاری باتاکید به حمایت های سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از طرح های برگزیده جشنواره خوارزمی گفت: دبیرخانه این جشنواره اسامی و مشخصات برگزیدگان را به بنیاد ملی نخبگان، سازمان سنجش آموزش پزشکی، برخی صندوق های حمایتی، مراکز رشد و پارک های فناوری و برخی سازمان های صنعتی حامی جشنواره معرفی می کند تا مطابق با آیین نامه و مقررات امکان بهره مندی از تسهیلات و حمایت های مادی و معنوی را برای برگزیدگان فراهم شود.به برگزیدگان این جشنواره علاوه بر اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی از سوی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، گواهینامه کسب رتبه در جشنواره اعطا خواهد شد.
اللهیاری درباره طرح سازمان پژوهش های علمی وصنعتی در زمینه ایجاد کانون برگزیدگان جشنواره های خوارزمی توضیح داد: این کانون در وزارت کشور به عنوان یک تشکل مردم نهاد به ثبت رسیده و اقدام به عضوگیری از برگزیدگان این جشنواره کرده است.
تاکنون ۲۰۰ نفر از برگزیدگان جشنواره های جوان خوارزمی به عضویت این کانون درآمده اند، و در طی ۱۸ سال برگزاری جشنواره جوان خوارزمی، ۵۰۰ نفر برگزیده معرفی شدند که از این تعداد ۲۰۰ نفر به عضویت کانون برگزیدگان درآمده اند.
در ادامه، نعمت الله کاظمی فرامرزی مدیر کمیته اجرایی جشنواره بخش دانش آموزی جشنواره خوارزمی گفت: تربیت نیروی انسانی خلاق و نوآور از کار آمدترین و اصلی ترین روش های سرمایه گذاری برای توسعه کشورهاست. بخش دانش آموزی جشنواره خوارزمی نیز فرصت مغتنمی است تا با کمک موثر وزارت آموزش و پرورش و سازمان های مرتبط بتوان فرهنگ جست وجوگری و نوگرایی را در بین دانش آموزان تقویت کرد. در این دوره از جشنواره تعداد ۷٫۴۲۰ طرح از طرف دانش آموزان و هنرجویان دوره دوم متوسطه به دبیرخانه های استانی ارسال شد که پس از ارزیابی های متعدد، تعداد ۸۹۴ طرح به عنوان طرح های منتخب استانی انتخاب شدند.
کاظمی ادامه داد: طرح های ارسالی در گروه های علمی برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکاترونیک، مکانیک، فیزیک و نجوم، شیمی، ریاضی، معماری و عمران، علوم زیستی و پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روان شناسی، علوم دینی و قرآن پژوهی، هنر و نانوتکنولوژی می باشد همچنین از ۸۹۴ طرح منتخب استانی پس از داوری ۶۲ طرح به مرحله داوری نهایی این دوره از جشنواره راه یافت که با رای هیات داوران ۳۳ طرح به عنوان برگزیده حائز رتبه در زمینه علمی خود شدند.

از تعداد ۳۳ طرح منتخب چهار طرح در رتبه اول، هفت طرح در رتبه دوم و ۲۲ طرح در رتبه سوم جای گرفتند.

علاوه بر آن شهرهای تهران و کرمان هر کدام با پنج طرح دارای بیشترین طرح برگزیده هستند و پس از آنها فارس با چهار طرح در رتبه دوم و خراسان رضوی و کردستان هر کدام با سه طرح در جایگاه سوم قرار گرفتند.
کاظمی درپایان گفت: بخش دانش آموزی جشنواره جوان خوارزمی ویژه دانش آموزان دوره دوم متوسطه شاخه های نظری و هنرجویان شاخه فنی وحرفه ای و کار و دانش است. ۶۰٫۶۱ درصد طرح منتخب به صورت انفرادی بوده و ۳۹٫۳۹ درصد به صورت گروهی در این جشنواره حائز رتبه شدند.هدف از برگزاری این جشنواره تحقق کارآفرینی دانش بنیان است که امیدواریم محقق شود.

ابتکار اختراع جشنواره جوان خوارزمی جشنواره خوارزمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
.

منبع :

تبلیغات