آکاایران: راز سالم ماندن ریه ی بعضی افراد سیگاری کشف شد

آکاایران محققان انگلیسی، دلیل اینکه چرا برخی از افراد پس از سال ها سیگار کشیدن هنوز هم ریه هایی سالم دارند را کشف کرده اند.

به گزارش آکاایران

محققان انگلیسی می گویند ژنتیک، نقش مهمی در دچار شدن به بیماری های ریوی دارد.

>

بر اساس تحقیقات منتشر شده، نوعی جهش های ژنتیکی در ریه ی بعضی از مردم باعث می شود که دود سیگار روی سلامت ریه ی آن ها تاثیر نگذارد یا تاثیر خیلی کمی داشته باشد. دانشمندان شورای تحقیقات پزشکی انگلستان گفته اند که بررسی های جدید، می تواند منجر به ساخت داروهای جدیدی برای بهبود وضعیت ریه ی افراد شود.

با این حال، محققان می گویند که سیگار نکشیدن، هنوز هم بهترین راه است.

بیشتر افراد سیگاری، به بیماری های ریوی دچار می شوند. با این حال، خیلی ها هم بدون اینکه دخانیات استعمال کرده باشند، بیماری ریوی دارند.

پژوهشگران در تحقیقات خود، به بررسی «بیماری مزمن انسدادی ریه» یا COPD پرداختند که در نهایت منجر به سرفه، عفونت های ریوی و کمبود نفس می شود. حدود سه میلیون نفر در انگلستان از این وضعیت رنج می برند. بیماری هایی مثل برونشیت هم در این دسته جای می گیرند.

محققان با مقایسه ی افراد سیگاری و غیرسیگاری، توانستند بخش هایی از DNA را پیدا کنند که توانایی کم کردن امکان دچار شدن به بیماری های COPD را داشتند. سیگاری هایی که این ژن خوب را در بدنشان دارند، کمتر از دیگر افراد از وضعیت های مختلف COPD رنج می برند.

دانشمندان در تحقیقات خود هم چنین ژن هایی را یافتند که در افراد سیگاری، بیشتر از افراد غیرسیگاری بود. این ژن ها، در میزان اعتیاد افراد به نیکوتین تاثیر گذاشته اند.

این تحقیقات جدید، در نشریه ی Lancet Respiratory Medicine منتشر شده است. «این جارولد» (Ian Jarrold)، از مدیران موسسه ی ریه ی انگلستان، درباره ی تحقیقات جدید گفته است: «اکتشافات جدید، قدمی مهم در کسب اطلاعات بیشتر درباره ی واقعیت های سلامت ریه است.»

منبع: BBC

منبع :

پربازدیدها
تبلیغات