loading...

تولید نانوحامل ضدسرطان با استفاده از چای سبز - آکا

اخبار علمی - تولید نانوحامل ضدسرطان با استفاده از چای سبز

محققان موسسه آاستار با استفاده از ماده فعال در چای سبز، نانوحاملی برای مبارزه با سرطان تولید کردند که قادر به از بین بردن سلول های سرطانی است.

از دیر باز، چای سبز به عنوان نوشیدنی حاوی آنتی اکسیدان، ضدسرطان، ضدپیری و ضدمیکروب شناخته شده است.
یکی از اصلی ترین اجزای چای سبز، اپیگالوکاتچین گالات (EGCG) یک ماده آنتی اکسیدان با خواص درمانی برای مبارزه با سرطان است.

 

محققان با استفاده از این ماده، موفق به ساخت نانوحاملی شدند که قادر به رهاسازی دارو و از بین بردن سلول های سرطانی است.

 

جکی یینگ از مدیران موسسه آاستار می گوید: یکی از مهمترین چالش ها در شیمی درمانی، اطمینان یافتن از رهایش دارو در تومور است. اگر دارو در فضای خارج تومور رهاسازی شود، به سلول های سالم آسیب جدی وارد می کند. که برای رفع این مشکل از نانوحامل استفاده می شود.

 

یکی از مهمترین پارامترها در طراحی نانوحامل، نسبت دارو به حامل است به طوری که نانوحامل ها در حمل دارو از محدودیت هایی حجمی برخوردارند.
محققان این پروژه از EGCG برای ساخت نانوحامل استفاده کردند که قادر به کپسوله کردن دارو و پروتئین هایی نظیر هرسپتین (پروتئینی برای درمان سرطان سینه) است.

 

این گروه تحقیقاتی برای ساخت این نانوحامل از ترکیب EGCG و پلی اتیلن گلیکول (ماده ای برای ساخت غلاف به منظور محافظت از دارو) استفاده کردند تا پوسته ای برای محافظت از دارو ایجاد شود.

 

این گروه تحقیقاتی برای ارزیابی این دارو، آزمون هایی روی حیوانات انجام دادند که نتایج آن نشان می دهد که نانومایسل حاوی هرسپتین رشد تومورها را نسبت به زمانی که از هرسپتین تنها استفاده می شود، افزایش می دهد.

 

با استفاده از این سیستم دارویی، مقدار داروی وارد شده به سلول سرطانی دو برابر افزایش و مقدار تجمع دارو در کلیه و کبد 70 درصد و در ریه 40 درصد کاهش می یابد.
نتایج این پژوهش در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.

تبلیغات