آمریکا بدنبال طراحی ناو هواپیمابر پرنده - آکا

هواپیماهای بدون سرنشین‌

اخبار علمی - آمریکا بدنبال طراحی ناو هواپیمابر پرنده

آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) بدنبال طراحی ناو هواپیمابر پرنده برای حمل، پرتاب و بازیابی هواپیماهای بدون سرنشین‌ است.

 درحال حاضر در مأموریت‌های مختلف از هواپیماهای بزرگ و سرنشین‌دار استفاده می‌شود که امنیت خلبان و هواپیمای گران‌قیمت را تهدید می‌کند؛ پهپاد یا هواپیمای بدون سرنشین (UAS)‌ می‌تواند میزان این خطرات را به حداقل برساند، اما پهپادها با مشکل سرعت و برد کم مواجه هستند.دارپا معتقد است که راه‌حل موجود، استفاده از پلت‌فرم‌های پرنده‌ای است که قادر به حمل و جابجایی سریع پهپادهای مختلف است.


«دان پت» مدیر پرژوه دارپا تأکید کرد: به جای استفاده از هواپیماهای بزرگ در مأموریت‌های خطرناک می‌توان از ناو هواپیمابر پرنده‌ای برای حمل، پرتاب و بازیابی مجدد هواپیماهای بدون سرنشین (UAS)‌ استفاده کرد.پروژه نخست Distributed Airborne Capabilities نام دارد که شامل استفاده از یک هواپیمای کوچک مشابه جنگنده B-52، B-1B یا هواپیمای باری C-130 است.


پروژه دوم Hydra نام دارد که شامل توسعه شبکه‌ای از کشتی‌های زیردریایی با قابلیت حمل پهپادهای زیرآبی و هوایی است.نیروی دریایی آمریکا نیز در حال طراحی و توسعه پهپادهای کوچک با قابلیت پرواز و شناور ماندن مانند زنبور و خزیدن مثل عنکبوت است.
دارپا همچنین از مردم درخواست کرده که ایده‌های خود را برای ساخت این ناو هواپیمابر پرنده ارائه کنند.

 

آمریکا بدنبال طراحی ناو هواپیمابر پرنده - آکا

کشتی‌های زیردریایی

 طرح مفهومی دارپا از پلت‌فرم‌ پرنده‌ برای جابجایی پهپادها

 

آمریکا بدنبال طراحی ناو هواپیمابر پرنده - آکا

ناو هواپیمابر پرنده

ناو هواپیمابر پرنده مشابه هلی‌کریر در فیلم The Avengers

 

طراحی هواپیمایی مشابه جنگنده B-1B


اخبار علمی - ایسنا


تبلیغات