پهپاد

هواپیماهای بدون سرنشین‌

اخبار علمی - آمریکا بدنبال طراحی ناو هواپیمابر پرنده

آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) بدنبال طراحی ناو هواپیمابر پرنده برای حمل، پرتاب و بازیابی هواپیماهای بدون سرنشین‌ است.

 درحال حاضر در مأموریت‌های مختلف از هواپیماهای بزرگ و سرنشین‌دار استفاده می‌شود که امنیت خلبان و هواپیمای گران‌قیمت را تهدید می‌کند؛ پهپاد یا هواپیمای بدون سرنشین (UAS)‌ می‌تواند میزان این خطرات را به حداقل برساند، اما پهپادها با مشکل سرعت و برد کم مواجه هستند.دارپا معتقد است که راه‌حل موجود، استفاده از پلت‌فرم‌های پرنده‌ای است که قادر به حمل و جابجایی سریع پهپادهای مختلف است.

>


«دان پت» مدیر پرژوه دارپا تأکید کرد: به جای استفاده از هواپیماهای بزرگ در مأموریت‌های خطرناک می‌توان از ناو هواپیمابر پرنده‌ای برای حمل، پرتاب و بازیابی مجدد هواپیماهای بدون سرنشین (UAS)‌ استفاده کرد.پروژه نخست Distributed Airborne Capabilities نام دارد که شامل استفاده از یک هواپیمای کوچک مشابه جنگنده B-52، B-1B یا هواپیمای باری C-130 است.


پروژه دوم Hydra نام دارد که شامل توسعه شبکه‌ای از کشتی‌های زیردریایی با قابلیت حمل پهپادهای زیرآبی و هوایی است.نیروی دریایی آمریکا نیز در حال طراحی و توسعه پهپادهای کوچک با قابلیت پرواز و شناور ماندن مانند زنبور و خزیدن مثل عنکبوت است.
دارپا همچنین از مردم درخواست کرده که ایده‌های خود را برای ساخت این ناو هواپیمابر پرنده ارائه کنند.

 

 کشتی‌های زیردریایی

کشتی‌های زیردریایی

 طرح مفهومی دارپا از پلت‌فرم‌ پرنده‌ برای جابجایی پهپادها

 

 هواپیماهای بدون سرنشین‌

ناو هواپیمابر پرنده

ناو هواپیمابر پرنده مشابه هلی‌کریر در فیلم The Avengers

 

طراحی هواپیمایی مشابه جنگنده B-1B


اخبار علمی - ایسنا


تبلیغات