loading...

پایان دنیا

 

اخبار علمی - کشف شواهدی از پایان دنیا در مصر

بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که مصریان باستان نیز همانند مایاها به پایان دنیا اعتقاد داشته‌اند.

به گزارش ایسنا، بررسی‌های چند ساله محققان چند دانشگاه ایتالیا درباره بقایای تعدادی از قبرستان‌های منطقه تاریخی «لکسور» مصر نشان می‌دهد، مصریان باستان نیز همانند مایاها به پایان دنیا اعتقاد داشته و این امر تا حدودی برای آنها رخ داده است.

به گزارش لایو ساینس، مایاها در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی از جمله تمدن‌های بسیار پیشرفته دنیای کهن بوده و دستاوردهای آنها در هنر، معماری، ریاضیات و به ویژه نجوم بسیار چشمگیر بوده است.

براساس اعتقادات مایاها که ریشه در تقویم آنها داشت، جهان در سال 2012 میلادی نابود می‌شد. تقویم مایاها از سال 3114 پیش از میلاد آغاز می‌شود و براساس آن، هر 394 سال یک باکتون محسوب می‌شود. عدد 13 در بین مایاها یک عدد مهم بوده و باکتون سیزدهم در 21 دسامبر 2012 پایان یافت که بر این اساس پیش‌بینی شده بود که جهان در این تاریخ به پایان می‌رسد.

حالا محققان با بررسی آثار کشف شده در منطقه تاریخی لکسور که شهر تاریخی «تبس»، پایتخت سابق تمدن مصر باستان در آن قرار دارد به این نتیجه رسیده‌اند که حدود 2700 سال قبل نیز در مصر باستان اعتقاداتی به پایان جهان در قرن هفتم پیش از میلاد وجود داشته که این امر تا حدود زیادی با وقوع یک بیماری مرگبار که به مرگ هزاران تن انجامید،‌ روی داده است.

این بیماری مرگبار که به احتمال فراوان طاعون بوده و از قرن‌ها قبل از شیوع به عنوان یک بلا و پایان جهان وقوع آن پیش‌بینی شده بود، مرگ بخش قابل توجهی از ساکنان سرزمین‌های مصر باستان در مصر و شمال سودان فعلی را در پی داشته است.

قرار است نتایج کامل تحقیقات محققان ایتالیایی در ماه‌های آتی در یکی از مجلات معتبر علمی منتشر شود.

تبلیغات