اخبار علمی - در آینده نزدیک هیچ گوشی هوشمندی سرقت نخواهد شد!

این قابلیت در حال حاضر بر روی گوشی های سامسونگ و iOS 7 فعال است. اما آنگونه که گفته میشود مایکروسافت و گوگل نیز قرار است به زودی این قابلیت را بر روی گوشی های هوشمند خود به کار ببرند و در این صورت در آینده نزدیک 97 درصد از گوشی های هوشمند بازار از سرقت مصون خواهند بود. زیرا سرقت این گوشی ها هیچ سودی برای سارق در پی نخواهد داشت...

به گزارش «تابناک» اخیرا دادستان کل نیویورک «اریک اشنایدرمن» اعلام کرده است که مایکروسافت و گوگل از جمله شرکتهایی هستند که در آینده نزدیک به فهرست شرکتهایی که قابلیت Kill Switch را به شکل built-in در گوشی های هوشمند خود به کار خواهند برد، اضافه میشوند.

این قابلیت که پیش از این در گوشی های هوشمند سامسونگ و iOS 7 به کار رفته است، در پی آن است که از روشی خاص هزینه سرقت گوشی های هوشمند را به گونه ای افزایش دهد که سرقت گوشی هوشمند به کلی به یک کسب و کار زیان ده برای سارقان تبدیل شود:

 

>

 مایکروسافت

گوشی های هوشمند سامسونگ


اما Kill Switch چیست و چگونه کار میکند؟
Kill Switch که نام دیگر آن Emergency Stop یا E-Stop است، یک مکانیزم امنیتی است که برای از کار انداختن یک دستگاه به شکل اساسی در مواقع ضروری مورد استفاده قرار میگیرد. بر خلاف رویه معمول خاموش کردن یا به اصطلاح Shut Down کردن یک دستگاه که منجر به از کار افتادن دستگاه به روش معمول و بدون آسیب رساندن به دستگاه است، Kill Switch از سه ویژگی زیر برخوردار است:


1 – به شکل دفعتی و یکباره و بدون اتلاف وقت دستگاه را از حالت عملیاتی خارج میکند، حتی اگر این خروج دفعتی منجر به آسیب رسیدن به دستگاه شود.

2 – ساز و کار آن به گونه ای ساده، سریع و عادی طراحی میشود که هر شخصی با هر اندازه از تخصص و آشنایی بتواند آن را به کار برد.

3 – در برخی از موارد مکانیزم نابودی دستگاه به گونه ای است که منجر به آسیب جدی به دستگاه و مجروحیت کاربر دستگاه میشود.

برای درک نحوه کار Kill Switch در دنیای واقعی، باید بگوییم که پیش از این نیز خود با این موضوع برخورد داشته اید. بدون شک مخصوصا کاربران ایرانی با پدید خارج شدن ویندوز از حالت Genuine آشنا هستند. این مکانیزم در واقع همان Kill Switch است که مایکروسافت از آن برای ممانعت از استفاده از نسخه های غیر قانونی ویندوز و سایر نرم افزارهای خود استفاده میکند.

 

 اخبار

سرقت گوشی هوشمند


در اینجا Kill Switch وظیفه از کار انداختن یا کاهش کارایی نرم افزار یا ویندوز را بر عده دارد. اما در خصوص گوشی های هوشمند عملکرد این مکانیزم به چه شکلی است؟
در خواست برای فعال کردن قابلیت Kill Switch بر روی گوشی های هوشمند از مدتها پیش و در پی افزایش جرایم مربوط به سرقت گوشی تلفن همراه، در جریان بوده است. این قابلیت بر روی گوشی هوشمند به کاربر این امکان را میدهد که به شکل کنترل از راه دور اقدام به از کار انداختن گوشی هوشمند به شکل اساسی کند و در واقع آن را به گونه تخریب کند که امکان استفاده مجدد از آن فراهم نباشد:

طرفداران کاربست این مکانیزم در گوشی های هوشمند استدلال میکنند که استفاده از این قابلیت در گوشی های هوشمند منجر به آن خواهد شد که سود سارقان گوشی های هوشمند به یکباره از دست رفته و این جرم در حال افزایش تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

البته آنگونه که گفته میشد تا پیش از این شرکت های سازنده گوشی های هوشمند چندان علاقه ای به کاربر این مکانیزم در دستگاه های ساخت خود نداشتند که دلیل اصلی آن رشد صنعت بیمه ای بود که مخصوص به بیمه گوشی های تلفن همراه شکل گرفته بود.

اما اکنون خبر از آن میرسد که مایکروسافت و گوگل قرار است در آینده نزدیک این سیستم را در گوشی های خود پیاده سازی کنند و به این ترتیب در حدود 97 درصد از گوشی های هوشمند بازار به Kill Switch مجهز خواهند شد. مایکروسافت اعلام کرده است که این قابلیت بر روی همه گوشی های هوشمند این شرکت که از ویندوز 8 و بالاتر بهره میبرند فعال سازی خواهد شد اما گوگل هنوز اعلام نکرده است که بر روی کدام یک از نسخه های اندروید این مکانیزم را فعال خواهد کرد.

دادستان کل نیویورک اشنایدرمن اعلام کرده است که: در حالی که اکنون بخش اعظمی از گوشی های هوشمند در بازار به سیستم Kill Switch مجهز نیستند، جرایم مربوط به سرقت گوشی های هوشمند به شکلی تراژیک در حال افزایش است. این موضوع ضرورت استفاده از این مکانیزم امنیتی در گوشی های هوشمند را به خوبی نشان میدهد.

 

 گوشی هوشمند

گوشی های سامسونگ


گفتنی است که در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا به دنبال وضع قوانین مربوط به Kill Switch هستند تا از این طریق ضمن کانالیزه کردن موارد استفاده از این رهیافت امنیتی، مقررات مربوط به استفاده از آن را نیز تدوین کنند.
اخبار علمی - تابناک

 


تبلیغات