loading...

مبدل آنالوگ به دیجیتال، یکی از مهمترین قابلیت هایست که اکثر میکروکنترلر های خانواده ی AVR آن را دارند. در میکروکنترلر های قدیمی تر، برای این کار، باید یک آی سی به صورت جداگانه بر روی مدار تعبیه میشد.

نحوه استفاده از ADC - آکا

در میکرو کنترلر ATMEGA16، 8 پایه ای به ADC اختصاص داده شده، ADC مخفف "Analog-Digital Converter" و به معنای مبدل آنالوگ به دیجیتال است. یعنی شما می توانید به صورت همزمان، خروجیِ 8 سنسور یا مدار جانبی را به میکروکنترلر خود وصل کنید و اطلاعات آن ها را به وسیله  ADC دریافت کنید.

اما این 8 پایه کدام پایه ها هستند؟

این 8 پایه، پایه مربوط به پورت A هستند که با فعال کردن ADC در CodeWizard، این پایه ها در اختیار ADC قرار می گیرند. دقت کنید که برای استفده از ADC حتماً باید قبلاً تنظیمات را در CodeWizard انجام داده باشید.

این 8 پایه طبق شکل زیر از ADC0 تا ADC7 نام گذاری شده اند.

چگونه از ADC در برنامه استفاده کنیم؟

هنگامیکه شما تنظیمات اولیه را برای فعال سازی ADC در CodeWizard انجام می دهید، به شما این امکان داده می شود که در هر قسمت از برنامه، مقدار هر یک از 8 ADC را بخوانید و از آن استفاده کنید. عبارت" (شماره  ADC read_adc )" در هر قسمت از برنامه، حاوی مقدار ADC مورد نظر شماست. مثلاً اگر بخواهیم مقدار ADC0 را بررسی کنیم که آیا از 100 بزرگتر است یا خیر، به شکل زیر عمل می کنیم:

                                                                                                                                         if(read_adc(0) ) > 100

یا مثلاً اگر بخواهیم مقدار ADC1 را در داخل یک متغیر نگه داری کنیم، به شکل زیر عمل می کنیم:

                                                                                                                                                                       ;  int a

                                                                                                                                                  ; (1)  a= read_adc 

برگرفته از سایت های رشد و مهندسین ایران

تنظیم برای تبیان: سیدخاموشی

 

نحوه استفاده از ADC - آکا

آموزش ای-وی- ار

با توجه به اینکه در رشته رباتیک و زمینه ساخت ربات ، آموزش های مکمل مانند بعضی از میکروکنترارها همچون AVR PLC , PIC , 8051 مورد نیاز است بر آن شدیم که به آموزش این میکروکنترلرها بپردازیم.
نحوه استفاده از ADC - آکا

مشخصات کلی میکرو کنترلر16 Atmega

این میکروکنترلرهای هشت بیتی دارای توان مصرفی پایینی بوده ، در معماری انها از ساختار پیشرفته RISK بهره گرفته شده است . به عبارت دیگر این میکروکنترلرها دارای صدوسی ویک دستورالعمل ساده هستند که اغلب انها در یک پالس ساعت اجرا می شود
نحوه استفاده از ADC - آکا

کدام میکرو را انتخاب می کنید؟

PIC یکی از میکروکنترلرهای قوی است که بر اساس بعضی از آمار بیشترین کاربر را به خود اختصاص داده است اگر چه به نظر می رسد در ایران آمار به نفع AVR است.

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

plc مخفف چیست

تبلیغات