همواره ترکیب 2 واژه ربات و پیشرفته نوعی دلهره و ترس را ناشی می شود؛ از اینکه شگفت انگیزی و پیشرفتگی یک ربات تا چه اندازه می تواند گسترش پیدا کند.

آیا ربات ها می تواند حیات انسانی را تحت سلطه خود قرار بدهند؟ آیا ربات ها می توانند در امور زندگی انسان نظیر مشاغل و محیط های کسب و کار خلل وارد نمایند؟

گذشته از سوال هایی که می توان در این زمینه مطرح نمود، می دانیم که ربات هایی که اکنون بشر ساخته است تاثیر بسزایی در پیشرفت جوامع صنعتی داشته است به طوری که نقش ربات ها در زمینه های نظامی و علمی و صنعتی غیر قابل انکار می باشد.

پیشرفته ترین رباتی که تا کنون به دست بشر اختراع گشته است، ربات انسان نمای آسیمو هوندا می باشد. این ربات به معنای واقعی از تمامی ربات های موجود بهتر می تواند یک ارتباط متقابل با محیط و انسان را انجام دهد

در این مقاله قصد داریم تا 10 ربات فوق پیشرفته و شگفت انگیزی که بشر تا کنون ساخته است را معرفی نماییم:

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

ROBONAUT2

شاید تا کنون بیشترین ربات های فضایی که شنیده باشید همان مریخ نوردهای ناسا باشد که هر روز نیز اخباری از آنها در رسانه ها منتشر می شود. اما جالب است بدانید که از زمانی که ایده ارسال ربات به فضا مورد مطالعه قرار گرفته است این عرصه دائما در حال گسترش و پیشرفت بوده است. نمود بارز آن ربات پیشرفته ROBONAUT2 است که این ربات توسط شرکت جنرال موتورز و سازمان فضایی آمریکا ناسا ساخته شد و در سال 2012 به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال شده است. هدف این ربات انسان نما کمک به فضانوردان ایستگاه بین المللی در رفع مشکلات فنی موجود است. این ربات قادر است به راحتی با ایستگاه های زمینی ارتباط برقرار کرده و نوع مشکل را اطلاع رسانی نماید.

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

Cheetah Robot

شرکت بوستون دینامیک موفق شده است که رباتی را بسازد که نام یوزپلنگ را به خود اختصاص داده است. این ربات سریع ترین ربات ساخته شده در جهان است. اگرچه شاید این ربات به سرعت واقعی یوزپلنگ یعنی 100 کیلومتر بر ساعت نرسد اما به لطف پمپ های هیدرولیکی و پایداری بسیار خوب اجزای مکانیکی این ربات قادر است که تا سرعت 45 کیلومتر بر ساعت نیز حرکت نماید. سازندگان در تلاشند که سرعت آن را حتی از خود حیوان واقعی نیز بیشتر نمایند!

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

LS3 Quadruped

این ربات نیز یکی دیگر از شاهکارهای شرکت بوستون دینامیک است. این ربات 4پا اسب مانند به منظور حرکت بر روی نقاط کوهستانی طراحی شده است و همانند یک ماشین باربر می تواند به کمک کوه نوردان و اعضای کمپ های کوه نوردی یا موارد نظامی بیاید. این ربات قادر خواهد بود تا وزن 182 کیلوگرم را حمل نماید. سرعت این ربات تا 32 کیلومتر بر ساعت افزایش می باید.

 

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

HAL Exoskeleton

هرچند بسیاری از سوانح طبیعی قابل پیش بینی و یا جلوگیری از خسارت های بوجود آمده تا حد کامل نیست، اما ذهن تیز دانشمندان در دانشگاه تسوکوبا ژاپن رباتی را ساخته اند که بتوانند از آن در سوانحی طبیعی مانند سونامی و سیل و زلزله استاده نمایند.

ایده این ربات برای کمک به انسان برای حضور در مناطق خطرناکی است که امکان حضور انسان نیست. به عنوان مثال در انفجارهای اتمی یا تشعشعات بسیار مواد اتمی امکان حضور انسان نیست و این ربات می تواند تمامی کارهای تمیزکردن و بررسی و پوشش مناطق تابش هسته ای را انجام بدهد.

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

Robo Builder

این ربات پیشرفته ترین ربات ساخته شده برای مسابقات فوتبال رباتیکی است. هنوز هم پرسش های بسیاری وجود دارد که آیا روزی خواهد رسید که ربات ها جای بازیکنان فوتبال را بگیرند. به طور حتم خیلی از این ربات ها از بسیاری از بازیکنان متداول فوتبال بهتر بازی می کنند. این ربات در این زمینه بهترین نوع خود است.

 

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

5. Baxter

این ربات که نامش همانند حیوان خانگی است، یکی از پیشرفته ترین ربات های موجود در صنعت است. این ربات عموماً در صنایع بطری سازی و بستن بطری ها استفاده می شود و بهبود هزینه ای که صورت می گیرد به لطف این ربات بسیار به سود صاحبان صنعت است. این ربات به غیر از بستن در و کنترل بطری ها می تواند در بسیاری از صنایع نشیر خودروسازی با توجه به پیشرفته تر بودنش نسبت به سایر ربات ها انجام وظیفه بکند!

 

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

MH – 2

آیا تاکنون در کارتون ها یا فیلم های تخیلی دیدی که ربات ها با انسان ها به راحتی صحبت و یک ارتباط متقابل برقرار می کنند؟ این بار این مورد نیز با تلاش محققان دانشگاه یاماگاتا ژاپن به حقیقت پیوسته است. آنها موفق به ساخت رباتی شده اند که توانایی برقراری یک ارتباط متقابل با انسان و همچنین پاسخگویی به مکالمات انسانی و حتی پاسخ دادن به صورت ایما و اشاره و واکنش ظاهری به انسان را دارد! امید است که با ارتقا دادن این ربات امکان داشتن یک دوست صمیمی رباتی برقرار بشود!

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

Human Support Robot

معمولاً مراکز درمانی و بیمارستان ها مکان هایی دشوار هم برای بیماران و هم برای پرستاران است و در این میان ممکن است در وقت های بسیاری به دلیل برخی محدودیت ها امکان رسیدگی به بیماران به صورت مناسب برقرار نباشد. اما به لطف اختراع این ربات توسط شرکت تویوتا این مشکل برطرف شده است. این ربات قادر خواهد بود که نیازهای یک بیمار را به عنوان یک پرستار مرتفع نماید.

 

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

Honda ASIMO

پیشرفته ترین رباتی که تا کنون به دست بشر اختراع گشته است، ربات انسان نمای آسیمو هوندا می باشد. این ربات به معنای واقعی از تمامی ربات های موجود بهتر می تواند یک ارتباط متقابل با محیط  و انسان را انجام دهد و با دقیق ترین حالت ممکن می تواند پاسخگوی واکنش های متقابل باشد. این ربات حرکت های آناتومی بسیار دقیقی با حرکات آناتومی انسان دارد!

 

,ربات, رباتیک, پیشرفته,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

Ecci

این ربات شاید به اندازه ربات آسیمو پیشرفته نباشد ولی به معنای واقعی می تواند یکی از جنجال برانگیز ترین ربات های انسان نما باشد. این ربات می تواند دامنه اطلاعات خود را براساس اطلاعات محیط به روز رسانی کند! به طو مثال می تواند به راحتی مکالمه و ارتباط 2 طرفه برقرار نماید و در صورتی که اشتباهی در این ارتباط با اطلاعات قبلی خود پیدا نمود آن را تصحیح نماید و حتی اطلاعات خود را به روز رسانی(تکمیل تر نماید)! این ربات دارای قوه تجزیه و تحلیل به مراتب پیشرفته تری است و می تواند یادگیری مطالب را به طرز بسیار پیشرفته تر از سایر ربات های تا کنون ساخته شده انجام بدهد. این ربات به معنای واقعی نمود حقیقی ربات های موجود در فیلم ترمیناتور است!

 

رامتین مجتهدی

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : tebyan.net

پربازدیدها
تبلیغات