آکاایران: بیگ بنگ: چندین سال پیش در دوران پر هیجان نوجوانی ، مانند بسیاری از هم سن و سالان خود علاقه وافری به پدیده های فوق طبیعی داشتم. در همین زمان، فیلمی شبه مستند دیدم که با نمایش اتفاقات عجیب در گوشه و کنار دنیا سعی در تحریک میل آدمی به ماورای طبیعت داشت. به تدریج فهمیدم که برخی از آن نمایشها، شعبده ای بیش نبوده اند.

طبیعت: عجیب تر از مافوق خود – بخش اول – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

آکاایران: طبیعت: عجیب تر از مافوق خود – بخش اول – وب سایت علمی بیگ بنگ

به گزارش آکاایران: برخی دیگر نیز همچون فرو کردن چاقو در بخشهای ویژه ای از بدن (که دراویش قادری نیز از عهده آن بر می آیند) با هیپنوتیزم و شبیه چنین توضیحات علمی قابل تفسیر است. در یکی از عجیب ترین بخشهای آن فیلم، افرادی از برخی قبایل آفریقایی بودند که در هوا معلق می ماندند و باصطلاح قانون گرانش را به چالش می کشیدند. امروزه می توان پرواز کریس انجل را با کیفیت خیلی بالاتر مشاهده کرد!

هیچ شعبده بازی قادر نیست اصول علمی را به چالش بیندازد. برعکس، شعبده بازان حرفه ای از اصول علمی نهایت استفاده را برای کار خود می برند. مثلا محلول ویژه ای دارید به رنگ آبی. دستمالی بر روی آن قرار می دهید و پس از چند ثانیه دستمال را بر می دارید. رنگ محلول قرمز می شود! با تکرار همین کار، رنگ به آبی بر می گردد. تنها یک شیمیدان حرفه ای می داند که این پدیده مربوط به یک واکنش نوسانی است که قلب نیز با همان مکانیسم می تپد. یک شعبده باز حرفه ای راهی طولانی و تمرینهای زیادی را پشت سر می گذارد، با این حال خود وی به خوبی می داند که کاری مافوق طبیعت انجام نمی دهد. اولین باری که مکانیسم شناور شدن کریس انجل را کنار یک پلکان دیدم، واقعا به این همه هوش و خلاقیت که برای طراحی چنین صحنه هایی به کار گرفته شده بود، درود فرستادم! شما نیز می توانید در ویدئوی زیر این خلاقیت را ببینید.

به نظرم همان کلمه خارق العاده یا ورای عادتها برازنده این پدیده هاست. ما به طبیعت پر از رمز و راز که کوچکترین شناختی از آن نداریم، عادت می کنیم و آنگاه در پشت پرده اتفاقات خارق العاده به دنبال فوق طبیعت می گردیم! شفاف بگویم برای کسی که به شیوه ای علمی یا حتی عاشقانه و عارفانه به دنبال واقعیت است، هیچ فوق طبیعتی عجیب تر و پر رمز و رازتر از خود طبیعت و جهانی که در آن زندگی می کنیم، نیست. عادتها و بدتر از آن اعتیادهاست که طبیعت رمز آلود را به یک نمایش تکراری و خسته کننده تبدیل می کند.

امروزه من هنوز از دیدن و شنیدن خارق العاده ها هیجانی می شوم و لذت می برم، اما به دنبال فوق طبیعت به معنای رایج کلمه نیستم. از نظر من هر بخش ناشناخته ای از طبیعت (جهان) همان فوق طبیعت است! نکته جالب اینجاست که هرگوشه این جهان پر از ناشناخته هاست. بنابراین شما اگر غرق تحقیق بر روی یک پشه هم بشوید ، با انبوهی از رازهایی که به اندازه فوق طبیعت عجیبند، روبرو خواهید شد. از طرفی وقتم را نیز حتی برای دیدن افراد خود شیفته ای که ادعاهای فوق طبیعی یا نقض اصول علمی دارند، هدر نمی دهم، چون می دانم جناب جیمز رندی با یک پاداش ارزشمند منتظر چنین افرادی است. پاداشی که ۵۰ سال خاک می خورد و به هیچکس تعلق نگرفته است، چون هنوز کسی پیدا نشده است که بر طبق یک ارزیابی علمی ، اصول علمی را نقض کند! در علم پدیده های عجیب، بسیار است. کافی است شخص تشنه واقعیت باشد تا سرانجام در مطالعه و تحقیق بر روی بخش کوچکی از این دریای بی کران شناور شود و از عجایب آن لذت ببرد.

ادامه دارد »»»

نویسنده: احمد مصدر / بیگ بنگ

طبیعت: عجیب تر از مافوق خود – بخش اول – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
طبیعت: عجیب تر از مافوق خود – بخش اول – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات