آکاایران: بیگ بنگ: در فیزیک، گذشته، حال و آینده هر سه یک چیز هستند. اما برای من و شما و هر کس دیگری زمان فقط در یک جهت حرکت می کند. این خطی بودن «پیکان زمان» نام دارد و بعضی از فیزیک دانان معتقدند گذر زمان تنها یک توهم است، این یعنی چیزی بنام زمان وجود خارجی ندارد. برخی دیگر نیز سر سختانه معتقدند زمان باید در کیهان وجود داشته باشد.

به گزارش آکاایران:

آیا زمان واقعی است؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

آکاایران: آیا زمان واقعی است؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ

به گزارش بیگ بنگ، فیزیکدانانی نظیر جولیان باربور براساس معادله ویلر- دوویت به این نتیجه رسیده اند که واقعا مفهومی بنام زمان در کل کیهان وجود ندارد، پس باید راهی را برای فرمول بندی فیزیک کوانتومی بدون استفاده از پارامتر زمان پیدا کرد. این دقیقا همان کاری است که کارلو روولی(Carlo Rovelli)، فیزیکدان دانشگاه مارسی فرانسه انجام داد. حدود ۱۰ سال پیش، روولی و همکارانش روشی را بسط دادند که به کمک آن می توان رویدادهای کوانتومی متوالی را در قالب یک رویداد واحد و بدون نیاز به استفاده از پارامتر زمان تبیین کرد. در واقع در این رهیافت جدید، مساله چگونگی همبستگی میان تمامی حالات محتمل آن کمیت تبدیل می شود. با توجه به آنکه به کمک این رهیافت روولی، می توان احتمالات مکانیک کوانتومی را با همان دقت رهیافت متعارف قبلی محاسبه کرد، بنابراین همان طور که روولی می گوید، ممکن است بتوان دینامیک جهان را به جای تحولات زمانی صرفا با شبکه ای از همبستگی ها توصیف کرد.

دین ریکلز، پژوهشگر فلسفه فیزیک در دانشگاه سیدنی می گوید:« رهیافت روولی، دیدگاه بی زمانی جهان را با دیدگاه حاکم در فیزیک متعارف هم راستا می کند.» به این ترتیب و براساس رهیافت روولی، اگرچه ما در ظاهر گذشت زمان را احساس می کنیم، اما این احساس در واقع صرفا یک توهم است و همانطور که جولیان باربور هم توضیح داده بود، حقیقت ماجرا به گونه ای دیگر است. طی تقریبا یک دهه ی گذشته، روولی به همراه آلن کان، ریاضیدان مشهور فرانسوی در تلاش هستند تا بطور دقیق تر بفهمند چگونه یک حقیقت بی زمان می تواند پندار گذشت زمان را برای ما به وجود آورد. براساس ایده ی آنها که فرضیه « زمان گرمایی» نام گرفته است. زمان نتیجه ی رفتار آماری جهان است؛ دقیقا همان طور که دما نتیجه ی رفتار آماری توده ی عظیمی از مولکول هاست.[مطالعۀ این مقاله بصورت کامل]

آلبرت اینشتین در ماه مارس ۱۹۵۵ میلادی، تقریبا یک ماه قبل از مرگش، نامه ای به خانواده ی دوست تازه متوفی اش، میشل بِسو، ارسال کرد که تا حدودی به مفهوم گیج کننده زمان در کیهان باز می گردد. اینشتین نوشته بود: «او حالا کمی زودتر از من از این جهان عجیب و غریب رخت بسته است. ولی هیچ معنایی ندارد. کسانی مثل ما که به دنیای فیزیک اعتقاد دارند به خوبی می دانند که تمایز بین گذشته، حال و آینده توهمی بیش نیست؛ گرچه این توهم دیرینه و پایدار است.»

آیا زمان واقعی است؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
مشخص نیست که آیا خانواده بسو با این شکل درد و دل اینشتین آرام شده بودند با خیر، اما تقریبا تمام کسانی که فیزیک را درک می کنند می دانند که اینشتین درست گفته بود. ریشه این بحث به هراکلیتوس (۴۷۵-۵۳۵ قبل از میلاد) برمی گردد. او گفته بود که ویژگی اصلی کیهان، تغییرپذیری آن است. در نقطه مقابل او پارمِنیدیس بود که ادعا می کرد که چنین تغییری وجود ندارد. در سال ۱۹۴۹ و در جشن ۷۰ سالگی اینشتین، کورت گودِل عدم وجود زمان را با ریاضی برای اینشتین اثبات کرد. به نظر می رسد که طبیعت تحت سلطه قوانین جاویدان است که از گستره زمان خارج هستند.

از جمله مخالفان حرف اینشتین، لی اسمولین، عضو موسسه پریمتر در فیزیک نظری در کانادا است. اسمولین یکی از کسانی است که در فیزیک و کیهان شناسی معاصر ساز مخالف زده است؛ سرشار از ایده های رادیکال و یک بت شکن! در اواسط دهه ۹۰ میلادی او پیشنهاد داد که سیاهچاله ها جهان های کوچک را تولید می کنند. در اواسط دهه گذشته میلادی نیز او نظریه ریسمان را زیر سوال برد. ادعایش این بود که این نظریه نتوانسته تاکنون یک پیش بینی قابل سنجش را تولید کند. حتی در کتاب پرفروش خود «تولد دوباره زمان» در سال ۲۰۱۳، او ادعا کرد که زمان کاملا واقعی است و هیچ چیزی توان پیشی گرفتن از آن را ندارد، حتی قوانین طبیعت. چنین قوانینی مانند هر چیز دیگری به زمان حال وابسته بود و قابل تغییر هستند.

برخی از فیزیک دانان حتی از آوردن اسم اسمولین هم خودداری می کنند، اما حتی اگر او مرتکب اشتباه هم شده باشد، اشتباهش به طرزی جالب رخ داده است. اسمولین آشکارا گفته است که تثبیت مفهوم زمان برای زندگی روزمره ما فوایدی دارد. او می گوید: «اگر سیر زمان یک توهم نباشد، به زندگی ما ارزش و معنا می بخشد.» اسمولین می گوید:« این تصور که ما می توانیم چیزهای جدید ایجاد کنیم درست است. این امر جهان را مناسب تر برای زندگی می کند. ما می توانیم اراده آزاد و قدرت انتخاب داشته باشیم و این ایده ای است که من آن را آرامش بخش تر می دانم.»

آیا زمان واقعی است؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
کتاب جدید اسمولین که در آن نظریات پذیرفته شده در کیهان شناسی را زیر سوال می برند همراه با دانشمندی دیگر نوشته شده که از خود او نیز افراطی تر است. روبرترو مانگابِیرا اونگر استاد دانشکده حقوق هاروارد است. اونگر در کتاب «بیداری خود» می گوید: «ریشه تجربیات انسانی بی اساسی است – شگفتی وجودی ما و جهان ما، و اینکه همه این چیزها به این شکلی هست که می بینیم، نه شکلی دیگر… شگفتی ای که همراه با عدم درک و بیگانه بودن ما با جهانی است که خود را در آن یافته ایم. تغییری در زندگی که باید به دنبال آن باشیم این است که فقط یک بار می میریم… و نباید با تبدیل شدن به یک انسان پست، تمام خوبی های زندگی را بر باد دهیم. ما در این دنیا تلاش خواهیم کرد. نگرانی از آینده، ما را از آنچه اکنون در دستمان است دور می کند، یعنی زمان حال.»

شاید فکر کنید که کتابی که اسمولین و اونگر نوشته اند تبادلی بین علم و ارزش های انسانی باشد، چیزی شبیه گفتگویی که در دهه ۳۰ میلادی بین اینشتین و رابیندرانات تاگور برقرار شده بود. اما «کیهان بی همتا و واقعیت مفهوم زمان» آنگونه نیست: در بخش اول آن، اونگر جهان و مفهوم بازگشت ناپذیر و پیوسته ی زمان را کاوش می کند. در بخش دوم نیز اسمولین برخی از جنبه های زمان را باز می کند. در برداشت این محقق، کیهان – و به تابع آن زمان به عنوان بخشی از منحنی زمان و مکان – ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش و درست پس از بیگ بنگ پدید آمد. در ابتدا، جهان به طرز غیرقابل تصوری کوچک بوده و پس از انبساطی به اندازه تقریبا ۱۰ به توان منفی ۳۷ ثانیه، چیزی به عنوان «تورم کیهانی» منجر به رشد نمایی کیهان شد. در فرضیه چند جهانی آنها، جهان ما فقط یکی از جهان های ممکن است. زمان واقعی بوده و قوانین طبیعت از زمان جدا نیستند. ریاضیات هم تنها توضیح خصوصیات این جهان است، و نه چیزی دیگر. کافکا یک بار پرسید: «اگر کتابی یک مشت محکم بر سر ما نزند و ما را بیدار نکند، پس چرا ما باید آن را بخوانیم؟ کتاب باید پُتکی محکم برای دریای منجمد درون ما باشد.» به نظر این کتاب نیز از آن دسته از کتاب ها باشد. البته این کتاب شاید برای اکثر خواننده های معمولی وزنه ی بسیار سنگینی باشد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: Quantum Gravity- Carlo Rovelli , theguardian.com

آیا زمان واقعی است؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
آیا زمان واقعی است؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

وب گذر سنگین

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات