آکاایران: بیگ بنگ: محققان معتقدند که تئوری اینشتین درباره ی پیچش نور در مدار نزدیک به زمین امکان ساخت و گسترش ارتباطات کوانتومی را فراهم ساخته است.

به گزارش آکاایران:

دو گام دیگر تا اینترنت کوانتومی

آکاایران: دو گام دیگر تا اینترنت کوانتومی

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، بر اساس آخرین نظریۀ فیزیک کوانتوم، می توان به کمک ماشین های پیشرفته، پردازش و برقراری ارتباطات کوانتومی را ایجاد کرد، اما برای رسیدن به فناوری اینترنت کوانتومی هنوز دو گام اساسی باقی مانده است. پروفسور آنتون زیلنگر، یکی از فیزیکدانان مطرح دانشگاه وین با همکاری گروهی از دانشجویان برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ موفق به انتقال یا تله پورت فوتون ها شد. این فیزیکدانان موفق شدند ارتباط فوتونی را تا فاصله ۱۴۳ کیلومتری برقرار کنند.

فیزیکدانان معتقدند که برقراری ارتباط کوانتومی تنها در صورتی انجام می شود که دو فوتون در پدیده ای به نام پیچش یا درگیری به هم متصل شوند. هنگامی که فوتون ها به صورت دوتایی به هم متصل شوند می توان با تغییر قطبیت آنها به بالا و پایین کدگذاری دیجیتالی را انجام داد. در واقع به کمک پردازش کامپیوتری می توان از قطبیت متضاد فوتون ها برای پردازش رقم های صفر و یک استفاده کرد.

دو گام دیگر تا اینترنت کوانتومی
در اولین گام برای برقراری شبکه کوانتومی به زودی یک ماهواره مجهز به تجهیزات کوانتومی به مدار پایین زمین پرتاب خواهد شد، سپس با پرواز ماهواره بر روی ایستگاه های مستقر در اروپا، شبکه کوانتومی برای اولین بار از فضا برقرار خواهد شد. برای برقراری شبکه جامع اینترنت کوانتومی نیاز به مجموعه ای از ماهواره های پیشرفته مستقر در مدار است. عملکرد و پراکندگی این ماهواره ها شبیه به سیستم موقعیت یاب جهانی یا GPS است.

آکا ایران /

دو گام دیگر تا اینترنت کوانتومی

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات