آکاایران: بیگ بنگ: امواج گرانشی که ۱۰۰ سال قبل با نسبیت عام اینشتین پیش بینی شده بودند، برای اولین بار به صورت مستقیم توسط رصدخانه تداخل لیزری امواج گرانشی(LIGO) آشکار شد. این آشکارساز صدای ادغام دو سیاهچاله را شنید که موج گرانشی منتشر کردند. در زیر تعدادی از بازخوردهای این کشف را می خوانیم.

نسبیت اینشتین

هیجان شنیدن امواج گرانشی -آکاآلبرت اینشتین

آکاایران: هیجان شنیدن امواج گرانشی

>
به گزارش بیگ بنگ، دکتر مایکل ترنر کیهان شناس دانشگاه شیکاگو در مورد این کشف گفت:« بلندترین صداها در آسمان با موج-گرانشی بی نظیرترین پدیده های عالم اند، سیاهچاله ها، ستاره های نوترونی و شروع عالم.» دکتر کیپ تورن، کسی که هم اکنون از لیگو بازنشسته شده نیز گفت: « ما تا کنون تنها تاب خوردگی های فضا-زمان را در زمان آرامش اش شاهد بوده ایم. مثل دیدن سطح اقیانوس در یک روز آرام اما هیچگاه خروشان شدنش در طوفان را با امواجی خُرد کننده ندیده بودیم.»

گابریئلا گنزالس از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و سخنگوی آشکارساز لیگو گفت: « هرچیز دیگری در ستاره شناسی شبیه به یک چشم است. سرانجام، ستاره شناسی گوش هم درآورد. ما پیشتر در ستاره شناسی گوش نداشتیم.» کلیف برجس فیزیکدان نظری دانشگاه مک مستر و انستیتوی پریمیتر گفت: « اگر این درست باشد، به احتمال ۹۰% محققان لیگو برنده جایزه نوبل فیزیک امسال خواهند بود. عظمت این کار خارج از حد و اندازه است. سوپرایزهای عظیم و بزرگی وجود دارند که همیشه با گشودن پنجره ای تازه در تحقیقات نمایان شده اند»

موج گرانشی

هیجان شنیدن امواج گرانشی

امواج گرانشی، نوساناتی در فضا-زمان هستند که نخستین بار یک قرن پیش در نظریه نسبیت اینشتین پیش بینی شدند، این امواج به قدری ضعیف هستند که به سختی می توان آنها را آشکارسازی کرد. به گفته اینشتین فضا-زمان مانند یک شبکه است که در زیر وزن یک جرم دچار خمیدگی می شود. امواج گرانشی که با سرعت نور منتشر می شوند مانند انحناهایی هستند که از پرتاب یک سنگ ریزه در یک حوضچه بوجود می آیند. در زیر گفتگویی از دانشمندان تیم لیگو را در خصوص این دستاورد علمی مشاهده خواهید کرد:

به گفته ی دانشمندان امواج گرانشی بر اثر رویدادهای عظیم کیهانی، مثل ادغام سیاهچاله ها یا برخورد ستاره های نوترونی یا در لحظه ی بیگ بنگ ایجاد شده باشند و می توانند اثراتشان در فصا- زمان وجود داشته باشد، به همین دلیل دانشمندان به دنبال آشکارسازی آن هستند. تشخیص امواج گرانشی می تواند به درک بیشتر چگونگی آغاز کیهان کمک کند. جزئیات این کشف در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

✴ موضوع ویژه ی مجله ی جدید بیگ بنگ که تا انتهای بهمن ۹۴ منتشر می شود، در خصوص امواج گرانشی و جزئیات بیشتر این کشف میباشد.

منابع بیشتر: techinsider.io , nytimes.com

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۹ از ۵ (۲۹ نفر)
هیجان شنیدن امواج گرانشی, ۴٫۹ out of 5 based on 29 ratings

مطالب مرتبط

 • کشف امواج گرانشی

  برخورد دو سیاهچاله

  امواج گرانشی کشف شد، اینشتین راست می گفت!
 • رصدخانه لیگو

  امواج گرانشی چیست

  نوسان ِ ستارگان، امواج گرانشی فضا-زمان را آشکار می سازد!
 • برخورد دو سیاهچاله

  نسبیت عام اینشتین

  قدرتمندترین شکارچی “امواج گرانشی” آغاز به کار کرد!
 • امواج گرانشی چیست

  امواج ضعیف گرانشی

  مشاهدۀ امواج گرانشی با یک روش جدید

امواج گرانشی

نوسان در فضا-زمان


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

کشف امواج گرانشی

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات