loading...

آکاایران: بیگ بنگ: قرار است بزرگترین آزمایشگاه جهان برای شروع یک دوره ی کاری ۳ ساله مجددا در ماه مارس ۲۰۱۵ فعالیت خود را از سر بگیرد. برخورد دهنده بزرگ هادرونبا دو برابر قدرت بیشتر می تواند به درک ماده تاریک و حتی کشف ذرات جالب تر از بوزون هیگز کمک کند.

به گزارش آکاایران:

بزرگترین آزمایشگاه جهان در پی کشف ذرات بنیادی جدید

آکاایران: بزرگترین آزمایشگاه جهان در پی کشف ذرات بنیادی جدید

دانشمندان در برخورد دهنده بزرگ هادرون می گویند این آزمایشگاه بزرگ فیزیکی امسال موفق به کشف ذرات بنیادی جدیدی می شود که از بوزون هیگز نیز هیجان انگیز تر خواهند بود. افزایش سطح انرژی می تواند زمینه آشکار شدن اولین ذره ابرمتقارن در این دستگاه را فراهم آورد. کشف این ذرات جدید می تواند دانشمندان را به سوی شناسایی ماده تاریک راهنمایی کند؛ شناخت بیشتر ماده تاریک نیز خود گشایشی بزرگتر به سوی دیگر معماهای بزرگ جهان هستی خواهد بود.

در ماه نوامبر نیز دانشمندان مرکز سرن از کشف دو ذره کاملا ناشناخته خبر داده بودند که در داده های جمع آوری شده توسط برخورد دهنده بزرگ هادرون پنهان مانده بودند. دانشمندان وجود این دو ذره جدید را چند سال قبل پیش بینی کرده بودند، اما آن زمان هیچ شاهدی بر این مدعا وجود نداشت. دو ذره جدید به تقویت نظریه مدل استاندارد فیزیک خواهند پرداخت که همه ذرات شناخته شده جهان را توصیف می کند. کشف این ذرات همچنین به فیزیکدانان در درک بهتر یکی از نیروهای بنیادی جهان موسوم به نیروی هسته ای قوی کمک می کند که مانند چسب عمل کرده و ذرات را در کنار هم قرار می دهد. سایر نیروهای بنیادی شامل نیروی هسته ای ضعیف، الکترومغناطیس و گرانش هستند.

این دو ذره زیراتمی جدید -‘Xi_b و -*Xi_b نام گرفته اند؛ هر دو ذره از گروه باریون ها محسوب می شوند. باریون ها شامل ذرات شناخته شده ای مانند پروتون ها و نوترون ها هستند که توسط نیروی هسته ای قوی در کنار هم قرار گرفته اند. دانشمندان نظریه پایه نیروی هسته ای قوی را در درک کرده و می توانند از این نظریه برای برآورد اندازه و جرم باریون های مختلف استفاده کنند؛ اما معادلات ریاضی این نیرو بسیار پیچیده هستند.

بزرگترین آزمایشگاه جهان در پی کشف ذرات بنیادی جدید
دلیل این امر آن است که ذرات دارای ویژگیهای عجیب هستند. بخشی از جرم باریون ها می تواند بطور خودبخود بوجود آمده یا از بین برود. این شار عجیب، استفاده از نیروی هسته ای قوی را برای پیش بینی جرم آن ها مشکل می سازد. فیزیکدانان پیش بینی های خود را با داده های واقعی بدست آمده توسط شتاب دهنده هایی مانند برخورد دهنده هادرونی مورد آزمایش قرار می دهند تا صحت آنها را تائید کنند. برای این ذرات خاص، سنجش های واقعی جرم از داده های برخود دهنده بزرگ هادرونی با جرم پیش بینی شده توسط دانشمندان تطابق داشت. دو ذره جدید هر کدام شش برابر بزرگتر از یک پروتون هستند.

مدل استاندارد کاستی های خاص خود را دارد و از این رو فیزیکدانان دائما در حال اصلاح آن هستند. محققان قصد دارند برای کشف ماده تاریک از ابرتقارن استفاده کنند، ابرتقارن بخشی افزوده شده به مدل استاندارد است که طبیعت ذرات بنیادین و تعاملات آنها را با یکدیگر توضیح می دهد. طبق ابر تقارن، همه ذرات از همتایی برخوردارند که سنگین تر بوده و به باور کارشناسان، اگر وجود داشته باشند باید برخورد دهنده بزرگ هادرون بتواند آن ها را کشف کند. دانشمندان با راه اندازی دوباره ی برخورد دهنده هادرون امید زیادی برای یافتن ذرات بنیادینی که در این مدل نام برده شده اند و هنوز شناسایی نشده اند، دارند.

آکا ایران / منابع بیشتر: bbc , nbcnews

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۹ از ۵ (۹ نفر)
بزرگترین آزمایشگاه جهان در پی کشف ذرات بنیادی جدید, ۴٫۹ out of 5 based on 9 ratings

مطالب مرتبط

 • بزرگترین آزمایشگاه جهان در پی کشف ذرات بنیادی جدید
  آغاز به کار مجدد ِ برخورد دهندۀ بزرگ هادرون در اوایل سال ۲۰۱۵
 • بزرگترین آزمایشگاه جهان در پی کشف ذرات بنیادی جدید
  ذره ­ای شبیه هیگز در آینه
 • بزرگترین آزمایشگاه جهان در پی کشف ذرات بنیادی جدید
  کشف​ ۲ ذرۀ بنیادی جدید در سرن!
 • بزرگترین آزمایشگاه جهان در پی کشف ذرات بنیادی جدید
  شاید بوزون هیگز کشف نشده باشد!

بزرگترین آزمایشگاه جهان در پی کشف ذرات بنیادی جدید

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات