آکاایران: بیگ بنگ: دکتر کامران وفا، استاد نام آور دانشگاه هاروارد، دارنده مدال دیراک و عضو فرهنگستان علوم ایالات متحده، یکی از پیشگامان نظریه ریسمان در جهان است که به دعوت پژوهشگاه دانش های بنیادی و انجمن فیزیک ایران به کشور سفر کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

سخنان مشهورترین فیزیکدان ایرانی دکتر “کامران وفا” در دانشگاه تهران

آکاایران: سخنان مشهورترین فیزیکدان ایرانی دکتر “کامران وفا” در دانشگاه تهران

به گزارش آکاایران: دکتر “کامران وفا” در حال سخنرانی در جمع علاقمندان علم

عصر دوشنبه، ۲۶ خرداد برای علاقمندان فیزیک در تهران روزی به یادماندنی بود، چراکه شناخته شده ترین فیزیک دان ایرانی در جهان، مهمان دانشگاه تهران بود. این نشست با حضور بیش از ۵۰۰ نفر آغاز شد. موضوع این سخنرانی «نظریه ریسمان و فیزیک هندسی» بود که دکتر وفا پس از ارائه تاریخچه ای از فیزیک مدرن به تشریح نظریه ریسمان و مزیت های آن نسبت به دیگر نظریه های مطرح دنیا (مکانیک کوانتومی و نسبیت) پرداخت و ابعاد مختلف نظریه ریسمان را از دیدگاه فیزیک هندسی بررسی کرد. این سخنرانی مروری بود بر یافته های دو دهه اخیر در نظریه ریسمان با تاکید بر نقش ابعاد اضافی و فیزیک هندسی در درک عمیق آن. نظریه ریسمان تنها ساختاری است که موفق به تلفیق نظریه نسبیت عام (حاکم بر رویدادهای بزرگ مقیاس عالم) و مکانیک کوانتومی (حاکم بر رویدادهای ریزمقیاس عالم) شده و وحدت کلی نیرو ها را امکان پذیر ساخته است.

دکتر کامران وفا که سال هاست شناخته شده ترین فیزیک دان ایرانی در سطح جهان به شمار می رود، در پایان این سخنرانی پاسخگوی پرسش های فراوان دانشجویان و علاقمندان به فیزیک مدرن و نظریه ریسمان بود و به راهنمایی جوانان ایرانی در راستای ایجاد انگیزه و پیشرفت علمی پرداخت. نکته قابل توجه، استقبال بالای علاقمندان از این سخنرانی بود، به طوری که به خاطر پر شدن ظرفیت تالار علامه امینی دانشگاه تهران، برخی افراد به صورت ایستاده از سخنرانی دکتر وفا بهرمند شدند.

سخنان مشهورترین فیزیکدان ایرانی دکتر “کامران وفا” در دانشگاه تهران

دکتر “کامران وفا” در میان اساتید، دانشجویان و علاقمندان به علم در دانشگاه تهران

دکتر کامران وفا که از فیزیکدانان برجسته دنیا در حوزه نظریه ریسمان است در سال ۱۳۳۹ در تهران متولد شده است. وی پس از پایان تحصیلات مقدماتی در دبیرستان البرز در سال ۱۹۷۷ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده و تحصیلات کارشناسی خود را در سال ۱۹۸۱ در فیزیک و ریاضی در دانشگاه ام ای تی به پایان برده است. کامران وفا در سال ۱۹۸۵ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری خود با سرپرستی ادوارد ویتن از دانشگاه پرینستون شد و پس از آن وی عضو جونیور هاروارد شد که بعدها وی در همانجا یک کرسی جونیور گرفت. در سال ۱۹۸۹ به او یک کرسی ارشد (سینیور) پیشنهاد شد و از آن زمان تا کنون در این دانشگاه مشغول به فعالیت بوده است.

این فیزیکدان برجسته ایرانی تبار از سال ۱۹۹۰ به عنوان پروفسور و از سال ۲۰۰۳ به عنوان دونر پروفسور علوم در دانشگاه هاروارد به تدریس و تحقیق اشتغال دارد. استاد وفا، نظریه پردازی برجسته در زمینه نظریه ریسمان است که عمده پژوهش های وی بر ماهیت گرانش کوانتومی و رابطه بین هندسه و نظریه های میدانهای کوانتومی متمرکز شده است. او در جامعه نظریه ریسمان به دلیل کشف مشترکش با اشترومینگر شناخته می شود. این دو کشف کردند که انتروپی بکنشتاین-هاوکینگ یک سیاهچاله را می توان با استفاده از حالت های سالیتونی نظریه ابرریسمان بیان کرد. وی همچنین به خاطر توضیح رابطه بین هندسه و نظریه های میدان که از دوگانگی های ریسمان ها بر می آید، شناخته می شود که منجر به فرضیه گوپاکومار- وفا شد. این موضوع با عنوان «مهندسی هندسی نظریه های میدان کوانتومی» شناخته می شود.

در سال ۱۹۹۷ او نظریه F را ارائه داد که جزو نظریه های شناخته شده در ابرریسمان است. او همچنین علاقه مند به فهمیدن معنی نهفته دوگانگی های ریسمان ها و همچنین تلاش در به کارگیری نظریه ابرریسمان برای حل مسائل حل نشده در فیزیک ذرات بنیادی – مانند مساله سلسله مراتب و مساله ثابت کیهان شناسی – است. وفا، مشارکت های عمیقی در زمینه نظریه های ریسمان توپولوژیک و فهمیدن تقارن آینه یی و ساخت مدار- خمینه در نظریه ریسمان داشته است.

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۶ از ۵ (۲۳ نفر)
سخنان مشهورترین فیزیکدان ایرانی دکتر "کامران وفا" در دانشگاه تهران, ۴٫۶ out of 5 based on 23 ratings

مطالب مرتبط

 • سخنان مشهورترین فیزیکدان ایرانی دکتر “کامران وفا” در دانشگاه تهران
  پروفسور سمیعی: وقتم را در ایران صرف “آموزش همکارانم” می کنم!
 • سخنان مشهورترین فیزیکدان ایرانی دکتر “کامران وفا” در دانشگاه تهران
  جهانهای موازی کوانتومی
 • سخنان مشهورترین فیزیکدان ایرانی دکتر “کامران وفا” در دانشگاه تهران
  مفاهیم پایه نظریه ی ریسمان – قسمت اول
 • سخنان مشهورترین فیزیکدان ایرانی دکتر “کامران وفا” در دانشگاه تهران
  مفاهیم پایه نظریه ی ریسمان – قسمت دوم

سخنان مشهورترین فیزیکدان ایرانی دکتر “کامران وفا” در دانشگاه تهران

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات