آکاایران: بیگ بنگ: دانشمندان موفق شده اند با اختراع دوربینی که در هر ثانیه ۲۰ میلیارد عکس می گیرد، رفتار پرتوهای لیزر را به هنگام انعکاس از سطح آینه برای نخستین بار به تصویر بکشند.

نخستین ویدئو از برخورد ذرات نور با آینه ثبت شد!

آکاایران: نخستین ویدئو از برخورد ذرات نور با آینه ثبت شد!

به گزارش آکاایران: دانشمندان اسکاتلندی در این آزمایش توانستند ۲ میلیون تپ لیزر را در بازه زمانی ۱۰ دقیقه ای شلیک کنند.

به گزارش خبرآنلاین، در بسیاری از فیلم های علمی-تخیلی می توان سکانس هایی با موضوع هیجان انگیز پرواز پرتوهای لیزر در هوا (که معمولاً از تفنگ های لیزری شلیک شده اند) و برخورد آن ها با موانع مشاهده کرد؛ اما در عمل پرتوهای لیزر به قدری سریع حرکت می کنند و آن قدر برای چشم انسان کم نورند که نمی توان حرکت آن ها را در هوا تشخیص داد و به همین دلیل تصویربرداری از حرکت تپ های لیزر بسیار دشوار است.

برای آنکه بتوانیم چیزی را ببینیم، باید فوتون های (ذرات تشکیل دهنده) نور از آن جسم به چشم ما وارد شود. از آنجاکه پرتوهای لیزر از فوتون های کاملاً هماهنگی تشکیل شده که همگی در یک جهت حرکت می کنند، تنها در شرایطی می توان لیزر را تشخیص داد که برخی از فوتون های آن به مانعی برخورد کرده و به سوی چشم ما منحرف شوند. در هوای معمولی تعداد این فوتون ها بسیار کم است، به همین دلیل معمولاً در مسیر پرتوهای لیزر دود ایجاد می کنند تا بتوان لیزر را تشخیص داد.نتایج این آزمایش را می توانید در فیلم زیر ملاحظه کنید.

دانلود ویدئو

همین موضوع، جنویو گریپی، عضو هیئت علمی دانشگاه هریوت-وات انگلیس و همکارانش را بر آن داشت تا دوربینی اختراع کنند که بتواند از حرکت پرتوهای لیزر در هوای معمولی تصویربرداری کند. این گروه از دانشمندان موفق شده اند آرایه ای فوق حساس به ابعاد ۳۲ در ۳۲ پیکسل بسازند که می تواند تعداد فوتون های ورودی را بسیار دقیق و در بازه های زمانی حدود ۰٫۰۵ نانوثانیه (هر ثانیه برابر یک میلیارد نانوثانیه است) اندازه گیری کند. این دقت اندازه گیری زمان معادل آن است که در هر ثانیه بتوانید حدود ۲۰ میلیارد بار عکس بگیرید.

نخستین ویدئو از برخورد ذرات نور با آینه ثبت شد!

عکس برداری نور لیزر با استفاده از دوربینی انجام شد که در هر ثانیه ۲۰ میلیارد عکس می گرفت.

گروه برای تعیین دقت دوربین جدید، آزمایشی ترتیب داد که در آن پرتوی سبزرنگ لیزر به آرایشی از آینه ها شلیک می شد. در این آزمایش ۲ میلیون تپ لیزر در بازه زمانی ۱۰ دقیقه شلیک شد (معادل ۱ تپ لیزر در هر ۳ ده هزارم ثانیه). پس از عکس برداری و حذف نویز، دانشمندان توانستند حرکت فوتون های لیزر را در هوا آشکار کنند. نتایج این تحقیقات در nature منتشر شده است.

 آکا ایران /

نخستین ویدئو از برخورد ذرات نور با آینه ثبت شد!

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات