تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!

آکاایران: تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!

آکاایران: بیگ بنگ: پیشرفته ترین ، جدیدترین و قدرتمندترین ابزار تصویربرداری جهان برای دیدار مستقیم و تحلیل سیارات فرا خورشیدی دوردست  که حول یک ستاره می چرخند ، آغاز به کار کرد.

به گزارش آکاایران:

تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!
اولین تصویر مستقیم  از یک سیاره که در مدار ستاره Beta Pictoris b قرار دارد توسط  تصویرگر سیاره ی جمینی (GPI) به ثبت رسید.  این سیاره غول پیکر چندین برابر  بزرگتر از مشتری است  و در حدود ده میلیون سال قدمت دارد. این تصاویر مادون قرمز نزدیک (۱٫۵-۱٫۸ میکرون) نشان می دهد این سیاره درخشان از خود نور مادون قرمز و گرما منتشر می کند. ستاره درخشانBeta Pictoris bدر پشت یک ماسک در مرکز تصویر پنهان شده است.

به گزارش ایسنا، این سامانه پس از حدود یک دهه طراحی، ساخت و آزمایش، رونمایی شد و نور را از جهان های دوردست جمع آوری می کند. بروس مک کینتاش از آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور، رهبر ارشد این مطالعه گزارش شد. برای یک دهه گذشته، این آزمایشگاه رهبر یک تیم چندموسسه ای برای طراحی، مهندسی، ساخت و بهینه سازی ابزار مزبور بوده است. سامانه جدید، «تصویرگر سیاره جمینی» (Gemini Planet Imager) نام دارد و برای تصویربرداری با کنتراست بالا و با هدف درک بهتر سیارات کم نور یا دیسک های غباری واقع در مجاورت ستارگان روشن به کار خواهد رفت.

ستاره شناسان، همواره تصاویر مستقیمی از سیارات فراخورشیدی را با سازگارکردن دوربین های نجومی ساخته شده برای دیگر اهداف انجام داده اند. «جمینی» نخستین تصویرگر سیاره کاملا بهینه شده است که برای تصویربرداری فراخورشیدی طراحی شده است. سامانه زمینی مزبور بر روی یکی از بزرگ ترین تلسکوپ های جهان یعنی تلسکوپ هشت متری «جنوب جمینی» در شیلی قرار گرفته است. کنکاش در محیط های ستارگان دوردست در جستجوی سیارات، نیازمند توسعه نسل بعدی سیستم های نوری سازگار با کنتراست بالا (AO) است.

تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!
یکی دیگر از نخستین رشته عکس های تصویرگر سیاره ی جمینی (GPI) که در آن از حالت قطبش دستگاه نیز بهره برده شده، در حالت قطبش است، نوری که توسط ذرات کوچک غبار پراکنده شده هم دریافت می شود. این روش تصویربرداری برای بررسی یک حلقه ی کم نور غبار که به دورستاره ی جوان HR4796A می چرخد به کار رفت. دستگاه های پیشین تنها لبه های این حلقه که گمان می رود از آنِ سیارک ها یا دنباله دارهایی باشد که پس از شکل گیری سیاره به جا مانده اند ددیده می شد. ولی با روش دستگاه GPI، دانشمندان توانستند سرتاسر محیط حلقه را ببینند و بررسی کنند.

مک کینتاش بر این باور است که تصویربرداری مستقیم از سیارات چالش برانگیز است، زیرا سیاراتی مانند مشتری یک میلیارد برابر ضعیف تر از ستارگان والدشان هستند. وی گفت: شناسایی جوان ترین و شفاف ترین سیارات به سختی توسط سیستم های AO امروزی امکان پذیر است و برای رصد دیگر سیارات خورشیدی به ابزار جدید نیاز داریم. اکنون این ابزار در تصویرگر «جمینی» با پیشرفته ترین سیستم AO جهان نصب شده است. این سیستم نخستین مشاهدات خود را در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ انجام داد.

این سامانه به رصد سیستم چهار سیاره ای HR8799 و سیستم «بتا سه پایه» پرداخت. «جمینی» نخستین طیف از سیاره بسیار جوان Beta Pictoris b را بدست آورده است. تیمی علمی همچنین حالت قطبش منحصر بفرد این ابزار را برای مطالعه حلقه ای از غبار که حول ستاره بسیار جوان HR4796 می چرخید، استفاده کردند. با ابزار پیشین، فقط لبه های این حلقه غباری قابل مشاهده بود، اما «جمینی» توانست تمامی محیط آن را رصد کند. این مشاهدات در جلسه انجمن نجوم امریکا در واشنگتن ارائه شده است.

تصویربرداری از سیارات فراخورشیدی، مکمل ماموریتهای موفق دیگر سیارات فراخورشیدی مانند ماموریت کپلر ناسا است. کپلر به سیارات کوچک نزدیک به ستارگان مادرشان بی نهایت حساس است و بر ستارگان بالغ متمرکز می شود. «جمینی» تشعشع مادون قرمز را از اجسام مشتری مانند جوان در مدارهای وسیع شناسایی می کند.

Read More : gemini , universetoday , nasa

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۵٫۰ از ۵ (۹ نفر)
تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!, ۵٫۰ out of 5 based on 9 ratings

مطالب مرتبط

 • تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!
  ردیابی پرتوهای کیهانی با گوشی هوشمند!
 • تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!
  نوترینوهای کیهانی، زمین را بمباران می کنند!
 • تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!
  کشف مولکول پشتیبان حیات در مریخ
 • تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!
  کشف سیارۀ فرا خورشیدی عجیب و منزوی !

تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات