آکاایران: فشار تبهگنی الکترون (Electron Degeneracy Pressure)

به گزارش آکاایران: فشار در یک ستاره کوتوله ی سفید به دلیل ترکیب ویژگی های ذره و موج مانند الکترون بالا می رود. طبق مکانیک کوانتومی، فقط امکان دارد تعداد معینی از الکترون ها در یک فضای ثابت به زور جا داده شوند، در هسته ی خورشید در این لحظه فضای زیادی وجود دارد، ولی هنگامی که هسته به یک ستاره ی کوتوله ی سفید تبدیل شود، خیلی خیلی کوچک تر شده و اندازه ای چگال خواهد شد که یک قاشق چایخوری از مواد جمع شده از ستاره جرمی به بزرگی یک کامیون مواد را شامل می شود.

الکترون ها در فضای کوچک تری چپانده می شوند و مقاومت آن ها به دلیل به زور جای گرفتن باعث به وجود آمدن فشار وحشتناکی می شود (اصطلاح تکنیکی آن فشار تبهگنی الکترون است) که رمبش ستاره را درون خود متوقف می کند. فشار تبهگنی الکترون فقط می تواند ستاره ها را در یک جرم بحرانی معین پشتیبانی کند. این جرم بحرانی، حد چاندراسخار (Chandrasekhar Limit) گفته می شود،که تقریباً یک چهارم مرتبه از جرم خورشید پرجرم تر است.

 

آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی – فشار تبهگنی الکترون و نوترون

آکاایران: آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی – فشار تبهگنی الکترون و نوترون

فشار تبهگنی نوترون (Neutron Degeneracy Pressure)

ستاره ی نوترونی ستاره ای است که توسط فشار تبهگنی نوترونی از رمبش حفظ می شود. درست شبیه فشار تبهگنی الکترون ولی با این تفاوت که از نوترون ها بیشتر از الکترون ها استفاده کرده است. نوترون ها فقط وقتی این فشار را اعمال می کنند که در یک فضای بی نهایت کوچک چپانده شده باشند. اگر بر فرض مثال هسته ی ستاره ای برای تشکیل یک ستاره ی نوترونی برمبد، در کسری از ثانیه اندازه اش برای مثال از بیست هزار کیلومتر به بیست کیلومتر کاهش می یابد.

قبل از رمبش، هسته شدیداً چگال بوده است. بعد از آن، یک قاشق چایخوری از موادی که از ستاره ی نوترونی برداشته ایم، حاوی جرمی معادل با یک کوه خواهد بود. می دانیم که ستاره ی نوترونی به این روش تشکیل می شود، چون بعضی از ستاره های نوترونی پالس هایی از امواج رادیویی گسیل می کنند و این پالس ها موقعیت رخداد برای ابرنواختر آشکار می نمایند. احتمال دیگر این است که رمبش هرگز متوقف نمی شود. وزن بیشینه ای وجود دارد که می تواند با فشار تبهگنی نوترونی خنثی شود و اگر این وزن افزوده شود، هیچ چاره ای برای توقف رمبش ستاره وجود ندارد. که در این صورت یک سیاه چاله به وجود خواهد آمد.

اطلاعات بیشتر در: Election and Neutron Pressure , wikipedia, hyperphysics

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۷ از ۵ (۳ نفر)
آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی - فشار تبهگنی الکترون و نوترون, ۴٫۷ out of 5 based on 3 ratings

مطالب مرتبط

 • آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی – فشار تبهگنی الکترون و نوترون
  کشف ستاره ای ابر غول ۱۳۰۰ برابر خورشید!
 • آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی – فشار تبهگنی الکترون و نوترون
  معمای ناپدید شدن ِ غول زرد حل شد!
 • آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی – فشار تبهگنی الکترون و نوترون
  کشف ستاره ای ابر غول و عجیب!
 • آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی – فشار تبهگنی الکترون و نوترون
  سیاره ای که ستاره اش را پیر می کند!

آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی – فشار تبهگنی الکترون و نوترون

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات