آکاایران: بیگ بنگ: ماهنامه علمی و پژوهشی فوربس نوشت: زهرا حقانی، محقق ۲۷ ساله ایرانی که دانشنامه دکتری خود را در مطالعات نیروی گرانش زمین و اختر شناسی از دانشگاه شهید بهشتی در تهران دریافت کرد و در حال حاضر در دانشکده فیزیک دانشگاه دامغان مشغول فعالیت است، شاید اینشتین بعدی باشد.

شاید اینشتین بعدی یک زن ایرانی باشد!

آکاایران: شاید اینشتین بعدی یک زن ایرانی باشد!

به گزارش آکاایران: شاید اینشتین بعدی یک زن ایرانی باشد

به گزارش بیگ بنگ، خیلی سخت است که کسی اینشتین را دوست نداشته یا به کارهای تحقیقاتی او در فیزیک و کیهان شناسی علاقه نداشته باشد، زیرا او نابغه ای بود که تمامی پیشگویی های علمی اش به اندازه ای خنده دار دقیق بودند که امکان اثبات آنها تا سالها پس از مرگش به وجود نیامد. یکی از نمونه های پیشگویی های دقیق اینشتین به سال ۱۹۱۶ بازمی گردد، وی در آن سال این نظریه را مطرح کرد که یک تپ اختر می تواند کوتوله سفیدی که در مدارش در حرکت است را با سرعت هفت میلیمتر در روز به سوی خود جذب کند. در آن زمان هیچ راهی برای اثبات این نظریه وجود نداشت، اما این نظریه بخشی از نظریه نسبیت عمومی او به شمار می رود.

سپس در سال ۲۰۰۳ دانشمندان یک سیستم تپ اختری دوگانه را کشف کردند که جرم یکی از آنها در حدود جرم خورشید بود اما بزرگی آن تنها ۱۹ کیلومتر بود و جرم دیگر یک کوتوله سفید بود. ستاره نوترونی کوچک با سرعتی برابر ۲۵ دور بر ثانیه می چرخید و کوتوله سفید هر دوثانیه یک بار به دور خود می چرخید در حالی که هر ۲٫۵ ساعت به دور ستاره نوترونی چرخ می زد، درست مشابه آنچه اینشتین پیش بینی کرده بود. همچنین این دو جرم با سرعت هفت میلیمتر در روز به هم نزدیکتر می شدند.

شاید اینشتین بعدی یک زن ایرانی باشد!

گرانش این خوشه باعث شده که فوتون های (ذرات نور) در حال عبور خم شوند؛ پدیده ای که ۱۰۰ سال پیش توسط آلبرت اینشتین پیش بینی شده بود.

تلسکوپ هابل نیز به تازگی تصویری از ستاره ای در حال انفجار را به ثبت رسانده که نور آن توسط گروهی از کهکشان ها دچار تحریف شده است. تصویر نهایی هابل صلیب اینشتین را نمایش می داد، که در آن چهار نقطه نور ناشی از یک ابرنواختر واحد دیده می شود که هر یک از یک نقطه مشترک آغاز شده اند اما سفر آنها به سوی هابل تحت تاثیر وجود ماده تاریک قرار گرفته است.

شاید اینشتین بعدی یک زن ایرانی باشد!

زهرا حقانی- محقق ایرانی

اکنون موتور جستجوی «اسپارو» در حال تحقیق و تهیه گزارشی از اسامی دانشمندان و پژوهشگرانی از سراسر دنیاست که در رابطه با اینشتین به تحقیق می پردازند و « زهرا حقانی» یکی از دانشمندانی است که توجه این شرکت را به خود جلب کرده تا نظریات و بررسی های او مورد توجه قرار گیرد.

مدیران و کارکنان این شرکت روزانه بییش از ۱۰ هزار منبع را بررسی می کنند و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار سند را از جمله مقالات مکتوب و تصاویر ویدئویی در بانک اطلاعاتی خود ذخیره می کنند. شرکت اسپارو از طریق مشارکت با کتابخانه بریتانیا، به تمام منابع آن که به دهه ۱۸۹۰ میلادی باز می گردد، دسترسی دارد و قادر است درباره کارهای اینشتن پژوهش کند و افرادی را شناسایی کند که مقاله هایی مشابه آنچه او در ۱۰۰ سال پیش، روی کاغذ آورده بود، نوشته اند. اسپارو به غیر از زهرا حقانی نام چهار نفر دیگر را نیز به عنوان اینشتین های بالقوه آینده منتشر کرده است: نیکودم پپلاوسکی از آمریکا، هاژیمه سوتانی از ژاپن، شینجی سوجیکاوا از ژاپن و برایان پیتز از بریتانیا.

آکا ایران/

شاید اینشتین بعدی یک زن ایرانی باشد!

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات