آکاایران: بیگ بنگ: در سخنرانی عمومیِ اینشتین در دانشگاه پیتزبورگ- آمریکا که سال ۱۹۳۴ برگزار شد، چهارصد دانشجو حضور داشتند و اینشتین معادله ی معروفِ هم ارزی جرم و انرژی خود را به طور ریاضیاتی ارائه داد: E=mc2

تنها عکس موجود از اینشتین در حال نوشتنِ فرمولE=MC2

آکاایران: تنها عکس موجود از اینشتین در حال نوشتنِ فرمولE=MC2

به گزارش آکاایران: به گزارش بیگ بنگ، به نظر می رسد این تنها عکس باقی مانده از اینشتین است که دیوید توپر و دویت وینسنت از دانشگاه وینیپگ آن را از روزنامه ای قدیمی بریده اند؛ آنها این عکس را در سال ۲۰۰۷ کشف کردند. اگر با دقت نگاه کنید، فرمول هم ارزی جرم و انرژی را در گوشه ی چپ تخته سیاه سمت راست مشاهده می کنید. می توانید تشخیص دهید که معادله ی معروف می گوید: Δ E0=Δ m و E0=m که بجای E=mc2 مورد انتظار بکار رفته است.

تنها عکس موجود از اینشتین در حال نوشتنِ فرمولE=MC2

تروپر و وینسنت در مقاله ی خود توضیح می دهند: «این سمت راست تخته سیاه است که شامل معادله می باشد. اما ممکن است فرمت آن مشاهده کنندگان را ناامید کند یا آنها را به اشتباه بیندازد، زیرا از ابتدای سخنرانی، اینشتین بر اساس قرارداد، سرعت نور c را برابر با یک در نظر گرفت. از این رو، نگاه دقیق به معادله ی گوشه چپ تخته سیاه سمت راست [در تصویر] رابطه ی Δ E0=Δ m را نشان می دهد و در پایین آن، E0=m قرار دارد. تا جاییکه می دانیم، [این تصویر] تنها عکس اینشتین و معادله ی معروف او است.

ترجمه: سحر الله وردی- بیگ بنگ /

تنها عکس موجود از اینشتین در حال نوشتنِ فرمولE=MC2

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات