آکاایران: بیگ بنگ: دانشمندان مؤسسه استانداردهای آمریکا موفق شدند رکورد دورترین «تله پورت» یا دورنوردی کوانتومی داده ها را بشکنند و فوتون ها را در سراسر یک فیبر نوری به طول ۱۰۲ کیلومتر به محل دیگری منتقل کنند.

به گزارش آکاایران:

رکورد دورترین تله پورت کوانتومی شکسته شد!

آکاایران: رکورد دورترین تله پورت کوانتومی شکسته شد!

تله پورت(Teleportation) به شکل داده های دیجیتال یکی از تکنولوژی های آینده است که این روزها در مراکز معدودی در جهان درباره آن تحقیق می شود. این شاخه تازه از دانش تلفیقی فیزیک، کامپیوتر، الکترونیک و حتی بیولوژی، به دنبال روشی است که هر چیزی را به داده تبدیل کند و سپس با بهره گیری از روش های کوانتومی، این داده ها را کدگذاری و با سرعت نور به محل دیگری منتقل و رمزگشایی کند. در مرحله رمزگشایی آنچه در مبداء به داده تبدیل شده بود، دوباره به شکل اولیه بازمی گردد. همین تعریف از این دانش کافی ا ست که ذهن های جست وجوگر و متفکر را به سوی خود جذب کند.

اکنون محققان آمریکایی موفق شدند با استفاده از حسگر های نسل جدید که به دقت تمامی اجزاء نور را جست وجو می کند، اطلاعاتی را که به صورت کوانتومی روی یک فوتون تنها کدگذاری شده بود، به فاصله ۶۳ مایلی (۱۰۰ کیلومتری) منتقل و بازیابی کنند. در این آزمایش اطلاعات نهفته شده تا میزان ۹۹ درصد بازیابی شد که موفقیتی چشمگیر محسوب می شود.

رکورد دورترین تله پورت کوانتومی شکسته شد!
اگرچه در ظاهر این فاصله چندان دور به نظر نمی رسد اما تا پیش از این به دلیل اینکه همه فوتون ها قادر به رسیدن به مقصد از راه یک فیبر نوری نبودند و بازیابی آنها در مقصد نیز با مشکلاتی روبه رو بود، چنین کاری غیرممکن بود. این آزمون گامی بود که کار تله پورتینگ برای اطلاعات را در فضاهای شهری ممکن کرد. براساس آنچه در اعلامیه این سازمان منتشر شده است، آزمایش های انجام شده تنها روی داده های محض بوده و هنوز زود است که روی تحلیل داده نظر داده شود.

همچنین تا عملیاتی شدن این روش، باید مقدار بسیار بیشتری اطلاعات در آزمایش ها جابه جا شود تا کارآیی آن کاملا مورد تأیید قرار گیرد. در صورتی که «تله پورتینگ» با تکنولوژی پرینت سه بعدی و اسکن بیولوژیک تلفیق شود و این دو بخش نیز پیشرفت های لازم برای تبدیل اشیاء و موجودات به داده های دیجیتال و برعکس را پیدا کنند، انسان موفق خواهد شد مانند فیلم های تخیلی، هر چیزی را در کسری از ثانیه از نقطه ای به نقطه دیگر با هر میزان فاصله انتقال دهد. شاید هنوز زمان زیادی تا چنین توانایی باقی باشد اما علم به سرعت در حال حرکت به آن سو است. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Optica منتشر شده است.

آکا ایران /

رکورد دورترین تله پورت کوانتومی شکسته شد!

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات