آکاایران: بیگ بنگ: شتاب دهنده بزرگ هادرونی در گامی بزرگ به سوی درک کیهان در ثانیه های نخستین شکل گیری اش، رکورد جدیدی را در برخورد دادن ذرات به یکدیگر ثبت کرد.

به گزارش آکاایران:

رکورد جدید انرژی در شتاب دهنده برای شبیه سازی بیگ بنگ

آکاایران: رکورد جدید انرژی در شتاب دهنده برای شبیه سازی بیگ بنگ

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این دستاورد بزرگترین و قوی ترین شتاب دهنده ذرات جهان به دانشمندان اجازه داده تا حالت ماده را در ثانیه های بعد از بیگ بنگ مطالعه کنند. این رکورد با برخورد دادن ذرات یون و سرب با انرژی رکوردشکن ۱۰۴۵ تریلیون الکترون ولت در روز ۲۵ نوامبر (چهارم آذر) توسط فیزیکدانان مرکز سرن بدست آمد که دو برابر بیشتر از تجربیات پیشین است.

این جهش چشمگیر در برخورد ذرات در پس دوره طولانی ارتقای شتاب دهنده بزرگ هادرونی ممکن شد که آن را بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ غیرفعال کرده بود. قوی ترین آشکارساز جهان در ماه آوریل مجددا فعالیت خود را آغاز کرد و از آن زمان با ظرفیت کامل به کار خود ادامه می دهد. این شتاب دهنده به دانشمندان اجازه داده تا با برخورد دادن پرتوهای پر انرژی پروتون یا یون با سرعت نزدیک به نور، شرایطی را که در یک میلیاردم ثانیه پس از بیگ بنگ وجود داشته، بازسازی کنند.

رکورد جدید انرژی در شتاب دهنده برای شبیه سازی بیگ بنگ
متخصصان آشکارساز در مرکز سرن در ژنو بطور خستگی ناپذیری برای تنظیم مجدد شتاب دهنده بزرگ هادرونی تلاش کردند. آن ها ذرات یون سنگین را در روز ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) به هم برخورد دادند و چند روز بعد این ذرات را پایدار یافتند. این شتاب دهنده می تواند با افزایش انرژی برخوردهای یون-سرب، حجم و دمای ماده سوپ مانند موجود در ابتدای جهان را افزایش دهد. بررسی این ماده می تواند به دانشمندان درک جدیدی از چگونگی آغاز حیات در زمین ارائه کند. رکورد پیشین برخورددهنده بزرگ هادرونی در برخورد دادن ذرات زیراتمی به یکدیگر در مه ۲۰۱۵ اتفاق افتاده بود.

آکا ایران /

رکورد جدید انرژی در شتاب دهنده برای شبیه سازی بیگ بنگ

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات