آکاایران: بیگ بنگ: دانشمندان موفق به کشف فازی جدید از کربن جامد به نام کربن Q شده اند که می توان از آن برای تولید گونه ای ارزان قیمت از الماس ها در فشار و دمای عادی اتاق استفاده کرد.

به گزارش آکاایران:

کشف فازی جدید از کربن برای ساخت ِ الماس ارزان

آکاایران: کشف فازی جدید از کربن برای ساخت ِ الماس ارزان

براساس گزارش ساینس الرت به نقل از همشهری، فاز ها شکل هایی مشخص از یک ماده هستند و درحال حاضر تنها دو فاز شناخته شده از کربن وجود دارد: گرافیت و الماس. اما در مطالعه جدید فازی کاملا جدید و بسیار نادر از کربن کشف شده است. محققان دانشگاه کارولینای شمالی اعلام کردند موفق به تولید این فاز جامد از کربن با نام کربن Q شده اند. کربن Q از ویژگی های غریبی برخوردار است که دانشمندان نسبت به وجود آنها بسیار هیجان زده اند، برای مثال این کربن از الماس سخت تر بوده و زمانی که در معرض کمترین حد از انرژی قرار می گیرند نیز آغاز به درخشش می کنند.

کربن Q همچنین ویژگی فرومغناطیسی دارد، ویژگی که نه در الماس وجود دارد و نه در گرافیت و دانشمندان تا پیش از این نمی دانستند وجود چنین ویژگی در کربن امکان پذیر است. به گفته دانشمندان استحکام و کارایی کم کربن های Q و میل بالای آن به آزاد سازی الکترون ها، آن را به ماده ای مناسب برای تولید فناوری های نمایشگر جدید تبدیل کرده است. با این همه آنچه درمورد کربن جدید جالب تر از دیگر ویژگی ها است، کاهش فوق العاده هزینه و نیرو برای ساخت الماس هایی است که در صنایع پزشکی و فناوری کارایی دارند. درحال حاضر ساخت الماس به میزان زیادی فشار و حرارت نیاز دارد، اما با استفاده از تکنیک جدید می توان در فشار و دمای اتاق الماس تولید کرد.

کشف فازی جدید از کربن برای ساخت ِ الماس ارزان
برای تولید این نوع الماس، دانشمندان از زیرلایه ای مانند شیشه یا پلیمر پلاستیکی استفاده می کنند و آن را با لایه ای از کربن متخلخل پوشش می دهند. زمانی که این کربن در معرض پالس های کوتاه لیزری قرار می گیرد، دمای آن به ۳۷۲۷ درجه سلسیوس می رسد و پس از آن به سرعت سرد می شود و به این شکل لایه ای باریک از کربن Q ایجاد می شود. دانشمندان به واسطه ترکیب زیرلایه ها و تغییر مدت زمان گرما و سرمادهی به ماده، می توانند ساختارهای الماس گونه ای را از این ماده ایجاد کنند.

به این شکل است که دانشمندان می توانند به واسطه این فرایند ریزسوزن هایی الماسی، ریزذراتی از الماس و یا صفحه هایی بزرگ از این ماده را ایجاد کنند که در حمل هوشمند دارو، فرایند های صنعتی و ایجاد سوئیچ های دمای بالا و تامین انرژی الکترونیک ها کارایی دارند. ریزسوزن ها در تکنیک های پزشکی فوق دقیق کاربری دارند و نانوذرات از توانایی ایجاد میدان های مغناطیسی کوچک برخوردارند از این رو می توان درون آنها حجم بزرگی از اطلاعات و انرژی را ذخیره و یا ابزارهای مولد نور ایجاد کرد. جزئیات بیشتر این پژوهش در Journal of Applied Physics و APL Materials منتشر شده است.

آکا ایران /

کشف فازی جدید از کربن برای ساخت ِ الماس ارزان

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

الماس کربن

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات