مقدمه

انفجار حاصل از اولین بمب هسته ای در سایت آزمایشی نیو مکزیکو یک پیروزی برای دانشمندان آمریکایی بود.در حدود سه سال این دانشمندان که با پروژه منهتن(Manhattan)  در گیر بودند. بدون وقفه در جهت ساخت بمب هسته ای کار کرده بودند.و از روی نشانه هایی چون فلشهای نوری خیره کننده، فوران شدید گرما و صداهایی طنین افکن و گوش خراش متوجه پیروزی خود شدند همچنین تصمیم استفاده از بمب در شهر های ژاپن، همچون هیرو شیما و ناکازاکی، بسیاری را شگفت زده نمود. جیمز فرانک،مسئول جایزه نوبل در کمیته  فرانک گزارشی را آماده کرده بود مبنی بر اینکه قدرت بمب  هسته ای باید برای ژاپنی ها آشکار شود قبل از استفاده آن در اهداف نظامی بیشتر دانشمندان تبادل اطلاعات اتمی به صورت آزاد و رایگان را به عنوان بهترین راه یافتند.

این دوره را می توان به عنوان نوعی تنش در نظر داشت که در آن شاهد جرقه خوردن((رقابت نیرو های هسته ای ))، عصری عنان گسیخته که در آن ملتهای متعددی  تعداد بیشماری از تکنولوژی هسته ای را آزمایش کردند و هزاران کلاهک هسته ای را به خاطر مقابله با یکدیگر، ذخیره نمودند. مانند رقابت های فضایی که هر کس تکنولوژِی بیشتری دارد،از قدرت بیشتری برخوردار است. اما این بازی خیلی خطرناکتری است. استعداد یک جنگ هسته ای تمام عیار میان ملتها، همیشه آشکار بوده است و سده بیستم با اعمال سیاستهای بین المللی آشفته و بی ثبات،به هم ریخته شد.

رقابت نیروی هسته ای - آکا

کنترل بین المللی اتمی

بعد از واقعه هیرو شیما و ناکازاکی،سازمان ملل،کمیسیون انرژِی اتمی (AEC) را در جهت آرام کردن و یا به نوعی خلع سلاح کردن همه سلاح های اتمی و همچنین پایه گذاری کنترل بین المللی بر روی اطلاعات اتمی،تأسیس کرد. یک طرح ابتدایی از ایالات متحده که به صورت غیررسمی " Acheson-Lilienthal Report" نامیده می شد،مبنی بر این بود که  یک امتیاز، توسعه اتمی بین المللی که به صورت انحصاری بر روی سلاح ها و اطلاعات کنترل داشته باشد. تجدید نظر بعدی در مورد گزارش به نام" Baruch Plan "تقریباً یکسان بود بجز اینکه شامل مجازاتهای سخت برای ملتهایی که قانون این طرح را نقض کنند. اتحاد جماهیر شوروی،طرح را به صورت کامل رد کرد با این استدلال که ایلات متحده خیلی در توسعه سلاح ها جلو است و باید صبر کند؛ آمریکایی ها نیز، به خاطر روسها، طرح را به نفع خود تغییر دادند و روسها نیز در عوض خلع سلاح کامل اتمی را پیشنهاد کردند و همه امید ها در جهت توافق از بین رفت.

کمی بعد از بی نتیجه ماندن تلاشها در جهت کنترل هسته ای، ایالات متحده مجدداً به آزمایش بمب های هسته ای پرداخت. در ماه جولای ارتش آمریکا،جمع زیادی از اعضای مطبوعات، اعضای کنگره و افسران نظام را  به منظور نشان دادن تأثیری که بمب های هسته ای بر روی گرو ههای عظیم کشتی های ناوگان جنگی داشته است، دعوت کرد. این آزمایش تحت نام"Operation Crossroads"به صورت فعالیت های هوایی و زیر دریایی در جزیره  مرجانی در جزایر مارشال واقع در اقیانوس آرام بود. اولین آزمایش در اول جولای، تحت نام "Shot ABLE" به خوبی اجرا شد؛ اما ناکامی در نشانه گیری یک هدف کمی از عظمت آن کاست. دومین آزمایش در 25 جولای انجام گرفت که" Shot BAKER" نام داشت و تاثیر آن بیش از حدی بود که از آن انتظار میرفت. این انفجار 74 کشتی خالی را از بین برد و هزاران تن آب به هوا رفت و بدتر از آن، انواع خطرناکی از اشعه ها که در آن منطقه منتشر شد که باعث لغو شدن آزمایش سوم گردید.

روسها نیز در این حین به پروژه بمبی ایلات متحده در دراز مدت پی برده بودند. در آگوست 1949،روسیه بمب اتمی خود را که آمریکاییان آنرا "Joe 1" نامیدند،در حضور رهبر روسها در قزاقستان منفجر کرد.

رقابت نیروی هسته ای - آکا

دهه 1950 و بمب هیدروژنی

روسیه با آزمایش موفقیت آمیز خود باعث ادامه یافتن این رقابت ها شد. کمی بیشتر از یک ماه پس از آزمایش "Joe 1" ایالات متحده شروع به توسعه تولیدات خود در زمینه اورانیم و پلوتونیم نمود. با شروع سال 1950رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده تحقیقات و توسعه را بر روی همه انواع سلاح های اتمی ادامه خواهد داد. موضوع همه انواع از اهمیت خاصی برخوردار بود. در ابتدا دانشمندان پروژه منهتن را بررسی کردند و متوجه دو طرح ممکن برای بمب اتمی شدند. سرانجام آنها به ساخت نوعی بمب هسته ای نزدیک شدند که در آن نوترون ها به سمت هسته های اتم اورانیم یا پلوتونیم شلیک می شوند و یک واکنش زنجیره ای فشرده را به نمایش می گذارند. این نوع بمب در هیروشیما، ناکازاکی و جزیره مرجانی بیکینی،مورد استفاده قرار گرفت. فیزیکدانی به نام "ادوارد تلر"(Edward Teller) پیشنهاد یک بمب هسته ای حرارتی یا بمب هیدروژنی را داد. یک بمب هیروژنی به وسیله ترکیب دوتریم و تریتیم،دو ایزوتوپ سبک هیدروژن،عمل می کند. انفجار حاصل از نظر تئوری به مراتب بیشتر از نمونه هسته ای و تقریباً بدون مرز و محدوده بود. زمان به اتمام کار بمب هیدروژنی اجازه نداد. اما "تلر" مصرانه این شیوه را به منظور یافتن راهی برای جلو افتادن از روسیه، دنبال کرد. در اول نوامبر سال 1952 ایالات متحده اولین بمب هیدروژنی جهان را با نام مستعار "Mike"  ،در جزایر مرجانی"Enewetak Atoll" از جزایر مارشال منفجر کرد. انفجار حاصل از این بمب، تقریباً برابری میکرد با ده میلیون تن تی ان تی و یا 700 برابر عظیم تر از بمب هسته ای بود که بر روی هیروشیما انداخته شد. ابر حاصل از این انفجار 25مایل ارتفاع و 100 مایل پهنا داشت و جزیره ای که بر روی آن این انفجار صورت گرفت،کاملاً از بین رفت و چیزی از آن باقی نماند  بجز یک حفره بزرگ.

رقابت نیروی هسته ای - آکا

در اواخر سال 1955 اتحاد جماهیر شوروی طرح بمب هسته ای خود را آزمایش نمود.

یکی دیگر از وقایع مربوط به دهه 1950 توسعه ای دیگر از اتحاد جماهیر شوروی بود تحت عنوان پرتاب ماهواره"Sputnik 1" 

در اکتبر 1957.این ماهواره، اولین شیئی بود که توسط موشک قاره پیما به فضا فرستاده شد. و این دستیابی ترس و وحشت زیادی را برای ایالات متحده به ارمغان آورد. اگر روسیه توانست ماهواره به فضا بفرستد پس می توانست چنین اقدامی را برای کلاهک هسته ای نیز انجام دهد.

 

بحران موشک کوبایی

نیمه اول دهه 1960را می توان به عنوان زمانی که بزرگترین رقابت نیرو های هسته ای در آن صورت گرفت، ذکر نمود. بین سالهای 1960 و1964 هر دو کشور فرانسه و چین، با آزمایش طرح های خود به گروه سلاح های هسته ای پیوستند. اتحاد جماهیر شوروی نیز قویترین بمبی را که تا آن زمان منفجر شده بود را آزمایش کرد.

اطلاعات روز افزون در مورد این گونه تنشها و بحرانها در میان کشور ها،مخصوصاً روسیه و ایالات متحده،تنها بازار جنگ و تبلیغات را گرم می نمود. یکی از اولین خوف و یا هراس اصلی از این رقابت، در آپریل 1961 در کوبا با شکست در تهاجم در خلیج پیگس شروع شد. رئیس جمهور جدید با طرحی مبنی بر برانداختن دولت کوبا و جایگزینی آن با یک سیاست دوستانه و بدون شرایط کمونیستی، موافقت کرده بود. گروهی از تبعیدیان کوبایی را به منظور هجوم به این کشور ترغیب نمود. اما این یورش هنگامی که هواپیماهای بمب افکن، اهداف خود را گم کردند و متجاوزان کشته و یا اسیر شدند، سریعاً خاتمه یافت. درچهاردهم اکتبر سال بعد یک هواپیمای بمب افکن یوتو که در حال پرواز بر روی کوبا بود سایت در حال ساخت موشک هسته ای شوروی را رویت کرد و آن به عنوان آغاز بحران موشکی کوبا شناخته شد. این موشکها به سمت ایالات متحده نشانه گرفته شده بود و یک کلاهک هسته ای می توانست به آسانی و در مدت کوتاهی آمریکا را مورد هدف قرار دهد. از 16 تا 29 اکتبر، جهان شاهد مذاکره های خشمانه ای مبنی بر نقل مکان و یا برداشتن این موشک ها بود. در این زمان هر دو کشور تشخیص دادند که اگر کشوری حمله هسته ای در پیش می گرفت، موقعیت های مناسبی برای کشور مقابل فراهم می شد که با نوعی ضد حمله به آن پاسخ گوید که تنها نابودی دو ملت را در پیش داشت. این موضوع به عنوان ((تخریب اطمینان طرفین))،”MAD” شناخته شد.

در جولای 1968 عهد نامه ای مبنی بر عدم تکثیر سلاح های اتمی در واشنگتن، مسکو و لندن به امضا رسید که هدف آن ممانعت کشورهای فاقد سلاح های اتمی به دستیابی به این گونه سلاح ها بود. اولین مذاکرات محدودیت های نظامی سوق الجیشی  میان آمریکا و روسیه در 1969 شروع شد. و جهان کماکان به سمت نوعی آرامش هسته ای،سکوت بحرانها و همچنین تلاش برای شناخت و آگاهی هر چه بیشتر جلو می رفت.    

رقابت نیروی هسته ای - آکا

تشنج زدایی هسته ای

نشستهای مربوط به مذاکرات و محدودیت های سوق الجیشی(SALT1) در اوایل دهه 70 میلادی ادامه یافت و تا قبل از می 1972 دو طرف یک سری عهد نامه هایی را شامل عهد نامه موشک ضد بالستیک(ABM) امضا کردند. محدودیتهای موشک ضد بالستیک یک بند مهم در این عهد نامه به شمار می رفت. اگرچه آنها نوعی سیستم های دفاعی بودند،اما در اختیار داشتن تعداد زیادی از این موشکها در واقع ترغیب کننده تجاوز یا یورش بود.

یکی از پیشرفت های آمریکا در تکنولوژی سلاح های اتمی در طول این دوره MIRVS بود؛ موشکهای انفرادی که می توانستند چندین شهر را با کلاهک های هسته ای گوناگون هدف بگیرند.MIRVS می توانست به آسانی به محدوده سیستم دفاعی که تنها شامل دو سایت موشک ضد بالستیک بود ،فائق آید. عهد نامه ABM هرگز این ابتکار را مورد خطاب قرار نداد و در طی دهه 70 آمریکا و ایالات متحده بیش از دوازده هزار  سلاح هسته ای را به انبارهای خود افزودند. در اواخر دهه 70 میلادی تنش های میان آمریکا و روسیه یک بار دیگر بالا گرفت. سری دوم مذاکرات در سال 1979 با امضای موافقت نامه SALT 2 که MIRVS را به رسمیت می شناخت و همچنین محدودیت هایی را که شامل حد اکثر سلاح اتمی که یک کشور می تواند داشته باشد و  یا محدوده ای که تکنولوژی یک کشور بتواند به آن سمت حرکت کند را مشخص می نمود.

پایان یافتن این دهه نیز همچنان با یک خوف و یک وحشت همراه  بود اما با گذشت زمان ثبات نسبی برقرار شد.

 

 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات