استفاده از راکتور هیبریدی شکافت-گداخت هسته ای می تواند ضایعات هسته ای را نابود کرده و به تولید انرژی از کربن در  آینده کمک کند.

فیزیکدانان در دانشگاه تگزاس در آستین، سیستم جدیدی را طراحی کرده اند که هنگامی که کاملاً رشد پیدا کند، از طریق گداخت می تواند بیشترین مقدار اتلاف اورانیومی را که توسط نیروگاه اتمی تولید می شود برطرف کند. با ساختن پاک کننده نیروی هسته ای و در نتیجه جایگزینی بیشتر منابع انرژی کربن سنگین زیست پذیر مانند زغال سنگ این اختراع می تواند به پیکار گرم شدن کره زمین برود.

"ما یک راه نسبتاً ارزان برای استفاده از گداخت برای از بین بردن اتلاف گداخت هسته ای داریم."

مایک کاستکنیدر(Mike Kotschenreuther) دانشمند محقق برجسته موسسه مطالعاتی گداخت I.F.S) ( ودپارتمان فیزیک این را گفته و اضافه می کند:"ما اعتقاد داریم کاهش اتلاف سیستم، اجازه خواهد داد نیروی هسته ای، جایگزین منابع انرژی کم کربن شود. برای کمک به  مبارزه با گرم شدن کره زمین مکان هایی که زباله های هسته ای در آنجا نگه داری می شوند مانند  ساختمانی بسیار بزرگی که در کوه یوکا در نوادا وجود دارند باید نابود شوند."

ظرفیت انباره کوه یوکا که انتظار نمی رود تا 2020 پر شود به میزان 77000 تن می رسد.

در حالیکه آمارها نشان می دهد مقدار اتلاف هسته ای تولید شده ایالت متحده تا سال 2010 متجاوز از این مقدار است. اختراع جدید فیزیکدانان به شدت می تواند احتیاج به مکان های اضافی یا مخازن زمینی بست یافته را کاهش دهد. سوادش ماهاجن (Swadesh Mahajen) محقق عالی رتبه می گوید : بیشتر مردم می گویند که اتلاف هسته ای، دلیل اصلی مخالفت آنها با گداخت هسته ای به عنوان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات